Arpa / Buğday Malt Tazeliği

(Mustafa Said Ucar) #1

Merhabalar,

Yaklaşık 2 ay kadar önce birkaç çeşit arpa/buğday satın almıştım. Paketlerin üzerinde ağzının açık bırakılmaması ve hava almaması tavsiye edilmiş. Ben, hengameden olsa gerek, tabii ki paketlerimin ağzını açık bırakmışım. (Munich II, Caramalt, Melanoidin gibi maltlar ve 300er 500er gram kadar, öğütülmemiş formda) Merak ettiğim, teknik olarak havayla teması neden kesmek istiyoruz? Bu halleriyle kullansam sadece verimim mi düşer, yoksa arpalar kullanılmasa daha mı iyi? Eğer ki kesinlikle havasız ortamda saklamam gerekiyorsa, sizler ev ortamında nasıl yapıyorsunuz bu işi? Genel olarak 5-6 çeşit ve değişik boyutlarda bir arpa/buğday sürekli oluyor evde.

Şimdiden teşekkürler

(Özgür) #2

En önemli unsur maltların tazeliğini korumak. Havayla temas eden maltlar nemlenebilir, bozulabilir. İstenmeyen aromalar üretebilir. Sonuçta elinizdekiler birer gıda maddesi ve saklama koşullarına dikkat etmek gerek. Ambalajı açılmış ve birkaç gün sonra yediğiniz kuruyemiş, bisküvi vs. tadı nasıl bozuluyorsa maltlarda aynı şekilde bozulabilir.
Ayrıca terim kargaşası olmaması adına şuan elinizde bulunan ürünler “arpa/buğday” değil “Arpa ve Buğday Maltı”. Yani ham buğday ve arpadan maltmala işlemiyle elde edilen ürünler.

(biraci) #3

Said, ağzı açık kalırsa (hava alırsa) nem oranı artar, okside olur, bu da bayatlamasına sebep olur. Kullanmaya kullanılır ama o tazelik olmaz, tabi abartılı durumlarda bozulur da (böceklenir, küflenir vs).
Ama bu uzun bir süreç.

Ben malt saklamak için ikea’nın çift kilitli torbalarını kullanıyorum.

Hem plastikleri daha kalın normal market poşetlerine göre, hem de çok daha sağlam kilitleniyorlar.
Yazın ise maltları işyerindeki sistem odasına koyuyorum (klima 24 saat çalışıyor :smiley: )

Maltın tazeliğini test etmenin en iyi yolu biraz ağza atıp çiğnemek. Hem çıtırlığı/hem tadı ve aroması belli ediyor kendini. Tabi tazesini de alır almaz çiğnemek gerek ki aradaki fark anlaşılabilsin. Güzel de oluyor çıtır çıtır :slight_smile:

(Mustafa Said Ucar) #4

@Alpinist çok teşekkürler, terim düzeltmesi için de kesinlikle haklısınız :).

@kaan_gok abi hoptur malttır hep tadlarına bakıyorum da daha oturmadı tadlar. Poşetler de güzel görünüyor bir sonraki ikea çıkarmasında onları da alırım. Çok teşekkürler abi.