Artıp taşan köpük

Merhaba, 1 ay boyunca 12 derecede buğday birası mayasıyla mayalanıp son hafta 4 derecede cold crash yaptığım, şeker ölçeği kullanılarak içine şeker eklenip bir ay 12 derecede şişede bekleyip, bir ay da 6 derecede bekleyen coopers buğday biramı köpükten bardağa dolduramıyorum. istediğim kadar yavaş koyayım, bardağı ne türlü tutarsam tutayım köpükten kurtulamıyorum. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmamıştım, ne ters gitmiş olabilir?

Her işlem çok soğuk ortamlarda zaman geçirmiş, kafadan 20-21 derecelerde mayalanmalıydı ki maya sindirimi başarılı şekilde gerçekleşmeliydi.
Keza şişeler de soğukta beklemiş, oda sıcaklığında bekletip içmeden önce soğutmak en verimli sonucu doğuruyor.

Biranızın tadı nasıl? Hiç yoğunluk ölçümü yaptınız mı? Denildiği gibi buğday mayası soğuğu seven bir maya değil. 12 derecede pek çok mayanın alt sınırı zaten. Zaman zaman mayalar uykuya geçmiş ve şerbeti sindirememiş olabilir. Köpürme bundan kaynaklı olabilir. Bunun dışında buğday zaten çok köpürür benim önerim şişeleri bir süre 20 derecelerde muhafaza etmeniz.

1 Beğeni

Bu benim yaptığım beşinci buğday birası kiti ve hepsini buğday birası mayasıyla, buzdolabında 12 derecede mayalayıp yaptım, buğday birası mayasının karanfil tatlarına ağırlık vermek için düşük sıcaklıkta mayalanması gerekiyor. Daha önce 18 ve 14 derecelerde mayaladım fakat en iyi karanfil tadını 12 derecede elde ettim. İkinciye 12 derecede mayaladigim kit bu fakat daha önce böyle kopuren şişeler olmamıştı

1 Beğeni