Aşırı köpürme sorunu

Merhaba arkadaşlar 3. setimi de kurarken yine aynı sorunla karşılaştım. Mayayı dökmeden evvel kuvvetlice çalkaladıktan sonra müthiş bir köpük oluşumu gerçekleşiyor. Asla bir kenara itilemeyecek dercede olduğu içinde mayayı üstünden bırakıyorum. Gerçi ilk iki sette de herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Ama bu köpürmenin önüne geçme yolu var mıdır? Bu zamana kadar setlerimi hep lme ile kurdum. püf noktası varsa paylaşırsanız sevinirim. İyi günler

Maya uyandırma, kuru haldeki bira mayasının içine su çekip aktif
hale gelmesini sağlama işlemidir. Bunun için uyandırılacak her bir paket
maya için 1 su bardağı (200 ml) su kaynatın ve mikroptan arındırılmış
ağzı kapalı bir kapta bu suyu soğutun. Sıcaklık 25-29°C aralığına
düştüğünde mayayı suyun üzerine serpin fakat suyun içine karıştırmayın.
Kabın ağzını, hava alacak biçimde, bir parça mikroptan arındırılmış
alüminyum folyo ile kapatıp 15 dakika bekledikten sonra mikroptan
arındırılmış bir çubuk ile hafifçe karıştırın. Kap 15 dakika daha ağzı
kapalı biçimde bekledikten sonra mayayı biraya ekleyin.

2 Beğeni

Köpürmeye bu kadar takılmayın derim. Mayaları köpüğün üzerine serpseniz de olur. En fazla fermantasyon 1-2 saat geç başlar.

Aslında maya uyandırma yapıp, sıvı hale getirdiğiniz mayayı kovaya eklemek daha mantıklı. Kendi görüşüm olarak söyleyeyim, bu şekilde yaptığım kitlerde fermantasyon daha hızlı başladı. Tad olarak çok fark yok diyebilirim. Ama muntons unda önerdiği bu diye okumuştum.

1 Beğeni

Köpüğün önüne geçme yolu kovayı çalkalamamak. Çalkalandığında hep köpürüyor ve köpüğü sıyırıp attırma bana birazcık su kilidindeki fokurdamaya takık şahısların içini rahatlatmak amacıyla öneri gibi geliyor. Hani mayanın sindirimi daha erken başlasın da panik yapılıp forumlar aynı sorularla dolmasın diye.
Neticede o köpükler kalıcı değil, üzerine bile serpilse ve bir kaç saat geçte olsa sonuçta sıvı ile buluşacaklar ve görevlerini yapmaya başlayacaklar, içiniz rahat olsun.