Bad Cat'te acı ve yoğun aromatik tat

(Mafild) #1

Merhaba
Pilsner ve Bock kitinin ardından Bad Cat’i yaptık. Fermantasyon esnasında iki kitte görmediğimiz bir gaz çıkışı yaşandı. Hava kitindeki sıvı azaldı, üzerine ek yaptık. 3 gün kit içinden çıkan şerbetçi otu ile bekledi. Biramızı 12 gün önce şişeledik, bugün denedik. Tadı acımsı ve biraz ‘garip’. Fermantasyon esnasında birşeyler ters mi gitti acaba diyoruz. Biramız kontamine olmuş olabilir mi?

(berry) #2

benim de 10. gününde denediğim raja reward acıydı… 1 ay sonra tamamen geçti o acılık… sadece ipa’ya özgü şerbetciotu acılığı kaldı…

o bakımdan 12 gün erken daha… beklesin 1 ay şişede geçer büyük ihtimalle acılığı…

(Mafild) #3

Yanıt için teşekkürler :slight_smile: Şişelerin bulunduğu ortam sıcaklığını 25’in üzerine çıkarmamakta fayda var değil mi :relaxed:

(Can Uzun) #4

Bu neden olabilir, merakımdan soruyorum…

(Mafild) #5

Can bey bu kitte diğer kitlere nazaran uzun süren ve hacim olarak da bir hayli fazla gaz çıkışı oldu. Öyle ki iki kez üzerindeki kırmızı kapağı fırlattı. O yüzden acaba birada bir oksitlenme ya da kontamine durumu var mı hala tedirginiz :disappointed:

(Can Uzun) #6

@Mafden bilgi için teşekkürler, o kadar yoğun gaz çıkışı olacağını hiç düşünmemiştim :slight_smile:

(Ezio Auditore) #7

Kontamine olması çok çok düşük bir olasılık. Neredeyse mümkün değil, merak etmeyin. Gaz çıkışı fazla ise ısıyı düşürün biraz daha.

(Mafild) #8

Buna sevindim işte. Belki de alışkın olmadığımız bir tat olduğu için garipsedik :relaxed: Bira fermentesi esnasında sıcaklığı 22’nin üzerine hiç çıkarmadık. Yaklaşık 3 hafta önce de şişeledik, bir hafta daha sabredelim bakalım…

(Ezio Auditore) #9

Bad cat gibi biralar oldukça farklıdır. Tadının oturması için zaman gerek. Aslında çoğu birada böyle. Conditioning çok önemli bir etken. 22’nin üstüne çıkmamış bile olsanız, eğer basınç fazla ise çok az daha ısıyı düşürebilirsiniz. Bu mayaların biraz daha yavaş çalışmasını sağlayacak, bunun gibi istenmeyen durumların oluşma olasılığını azaltacaktır.

Sabır herşeyde olduğu gibi fermantasyonda da önemli :slight_smile: Keyif için içiyoruz neticede.

(Erhan Asan) #10

Köpürme durumu nasil benim Bad Cat’i bardağa zor dolduruyorum aşırı köpürüyor. Bardağın anca 4 te 1 bira oluyor gerisi köpük :slight_smile:

Tadina gelince alisilmadik tuhaf bir sey ama zamanla oturacak gibi gözukuyor.

(Mafild) #11

Bizimki o kadar çıldırmıyor :smiley: Normale göre azcık daha köpüklü o kadar.