Bağımlılık konusu

Arkadaşlar siz ne durumdasınız bilmiyorum ama ilk kitimi kurduğumdan bu yana yaklaşık 1,5 ay civarı bir süreden bahsediyorum bende bira içmek değil ama bira yapımı resmen bir bağımlılık haline geldi bilgisayar başına oturur oturmaz forumu açıp bazen aynı yorumları defalarca okurken buluyorum kendimi aynı şekilde face grubunu da günde en az on defa ziyaret ediyorum butik birada yer alan ürünleri tekrar tekrar inceliyorum akşam eve gidince kovadaki bock kitimle ilgilenip şişede bekleyen export pilsner’leri izliyorum :slight_smile: acaba abartıyor muyum ya da iyileşecek miyim doktor bey :mask::stuck_out_tongue_winking_eye:

13 Beğeni

kitimi kuralı 20 gün oldu ben de aynı durumdayım :smile: yalnız olmadığım için de mutlu oldum. Normalmişim :smiley:

2 Beğeni

Ben de aynı durumdayım. Gezindiğim internet siteleri hep bira yapımı, kültürü vs. ile alakalı oldu artık.

1 Beğeni

neyse ki yalnız değilmişim; :grinning: çocukken karton ayakkabı kutularda ipek böceği beslerdik, onları dut yaprakları ile besler, koza örmelerini seyrederdik sonra o kozalardan çıkacak kelebekleri dört gözle beklerdik; bu hobi bana biraz onu anımsatıyor. Birde bu işin sonunda kendi zevkinize göre lezzetli bir içecek elde ediyor olmanız aldığımız keyfi katlıyor sanırım tıpkı çocukken o ipek böceklerine duyduğum yakınlığı şimdi mayacıklara karşı hissediyorum. Aramızda sağlam bir bağ oluştu sanırım belki bir psikolog arkadaş falan varsa bilimsel olarak içinde bulunduğum(uz) duruma bir açıklık getirir diye düşünüyorum

2 Beğeni

Bende aynıyım foruma sürekli giriyorum ve sanırım tüm mesajları okudum face grubunuda sürekli takip ediyorum youtubeda sürekli bira yapım videoları izliyorum, daha ilk kitimi içiyorum ikinci kovada ama daha şimdiden all graini araştırmaya başladım hatta bayada öğrendim sanki :slight_smile: bu gerçekten çok güzel bir hobiymiş :slight_smile:

1 Beğeni

Cümleten manyağa bağladık desenize :grinning: ben de kova bos kalınca rahatsızlık duyuyorum. Yorgunluk falan demiyorum, iki arada bi derede kuruyorum birami bir sekilde​:grinning:

3 Beğeni

Bu da birşey mi benim hayali arkadaşım var sohept ettiğim…

• Bock olan kovaya 20-25 gr perle dry-hop yapsak mı?
  • Ama 19lt’den kurdun unutma - fazla aromatik olmasın
  • Hmm haklısın, olsun kötü olmaz sanki
  • buğday yaparken de perle katıcam falan deme bak sonra.
  • yok dostum o kadar da değil
  • Evet buğdaya greyfurt kabuğundan çay yapıp katmayı düşünüyorum, tam da ihtiyaç duyduğum acılık ve aromayı verecek
  • bak yaaa ben ne diyorum sen ne yapıyorsun.

böööyle gidiyor. Hayali arkadaşımla konuşup duruyoruz geceler boyu :sunglasses:

16 Beğeni

merakt etme herşey yolunda hepimiz bu durumdayız. kilitteki su eşitlenince sişeliyoruz. :joy:

1 Beğeni

Etiket çok yakışmış…Bock’da güzel duruyor.

1 Beğeni

Bu bir zamanlar analog makinada 36 lık filmleri çok dikkatle kullanarak ve ne çıkacağını fotoları tab ettirinceye kadar bilemeyip,hayal ederek günlerin geçmesine benziyor. Her farklı ışıkta farklı bir sonuç fotoğraf ve burada her sıcaklıkta , her değişik mayada en az 3 hafta sonra sonucu görebileceğin bir sihir var. Umarım digital bira çıkmaz , hiç bir zaman soğuk suyla bira tozunu karıştırıp onu bira olarak etiketleyen bir nesil gelmesin inşallah…

2 Beğeni

üstad ortaya böyle ürünler çıkıyorsa varsın reçetelerinizi kendinizle mütalaa edin hatta tartışın sonuç on numara gözüküyor :clap::clap::clap::clap:

“Yalnız değilsiniz, merak etmeyiniz” diye bir reklam müziği vardı o geldi aklıma birden :smiley:

harika bir konu olmus, bazen isi gucu bırakıp tekrar tekrar foruma bakıyorum, fıcı arastırıyorum, mayalar arasındaki farklara bakıyorum falan)

1 Beğeni

ben nescafe hazırlayıp fokurdayan hava kilidini izleyip geçmişi yad ederken gelecek planlaması yapıyorum daha ne kadar ileri gidilebilir acaba :smiley:

1 Beğeni

hay allah bu mesajı görünce çok suçluluk duydum. Fotoğraf benim değil, etiket çok hoşuma gitmişti ilgili bulduğum için iliştirdim. Ne bira ne etiket benim değil.

Duygu benim ama. :sunglasses:

1 Beğeni

Yok hocam o kadarda kötü değil.
Kurallar gayet açık ve net.
Ben cumartesi ilk kitimi kurdum.
Sorun acemi olarak kurallara uymak…hele de kağıttan okuyup…hiçkimseden yardım almadan yapmak. Biraz zormuş.

Ama iyi okuduğum için şu ana kadar herşey yolunda gözüküyor.

Yoğunluk ölçüm seti de almıştım. Şüphe edersem ölçmek en güzeli.:slight_smile:

Bu arada cumartesi ilk kit sonrası günde 10-15 mesaj yazdım sanırım. Baş ağrıttıysam affola.:grinning:

Sorun değil. Ben de gaza gelerek kuracağım Bock için etiket tasarladım. Her şeyde bir hayır vardır. :slight_smile:

Yine de teşekkürler
İleride kuracağım stout/porter (henüz karar veremedim) biram için hazırladığım beyaz zemin üzerine siyah olan etiket tasarımımı görsel sayesinde siyah zemin üzerine beyaza çevirdim, daha güzel duracak inşallah :slight_smile:

Etiket ne de yakışmış!

1 Beğeni

Yatmadan önce forumu baştan aşağı okuyorum
Rüyamda bira yapımı görüyor ve envai çeşit kurulum deniyorum.
Kafamda birayla uyanıyorum.
Bu iş nereye varacak merak etmiyor değilim (bknz: Obsesyon)

5 Beğeni