Ba'House Brewery Pilsner

(Bahadır) #1

Yaklaşık 1.5 aydır forumu takip ediyorum ve ilk kitimi 4 hafta önce kurdum. Başlangıç setiyle beraber gelen muntons pilsner kitini kitabına uygun olarak temizliğe azami özen gösterip kurdum. Temizlik olayını çok fazla abartmadım aynen ne yazıorsa uyarak uyguladım. 2 hafta sonra kovadan alıp şişeleme işlemine geçtim. Yorucu veya sıkıcı değildi rahatça eşiminde yardımıyla şişeledim. Pilsnerden boşalan kovayı hazır temizlemişken hemen bir kit daha kurdum. Önce sevdiğim bira türü olan buğday birası hatta sevdiğim tat hoegarden tarzı portakal ve kişniş çayıyla tatlandırmaktı amacım fakat forumda buğday birası mayalarının coşkulu çalışmalarından biraz çekinerek Wherry kurdum. Wherry kovada mayalanmayı, şişeler gazlanmayı ve olgunlaşmayı bekliyor. Şişeledikten 3 gün sonra kovanın sonundan gelen 33 lük birayı dolaba attım ve soğutup içtim. Gazlanma ve köpük gayet güzeldi ben çok almasamda eşim maya kokusu var dedi ve bir yudum alıp bıraktı. Alkole karşı direnci yüksek bir adamım bu bira beni normalden fazla etkiledi sanki ama bilemedim bu işler birazda psikolojik. Ölçüm setim yok o yüzden alkol yüzdesi nedir bilemiyorum. Bu arada etiket tasarımım tamam buradan tüm stark hanesine özellikle ned starka selam olsun. Sensiz yaz günü üşüyoruz reis…

(ali can) #2

Sizinle aşağı yukarı paralel hareket etmişiz diyebilirim; pilsner kitimde maya kokusu vardı, bizde eşim almadı ben gayet net aldım :), ama giderek azalıyor, hafta sonu uç kişi içtiğimizde de herkesin ortak yorumu hafif olmasına rağmen alkollü bir bira olduğuydu… Son olarak, şişelemeden hemen sonra coopers lager kurdum portakal kabuğu ve kişniş ilavesiyle.

Şimdi 3. kit için arayıştayım, mexican cerveza ve bocks arasında gidip geliyorum (ama bu kadar benzerlikten sonra whery ye de bakarım artık :slight_smile:

(Bahadır) #3

1 hafta sisede bekletmek gayet yeterli oluyor pilsner icin gercekten guzel bir bira oldu. İlk kit eş dost arkadaş derken nerdeyse tükenmek üzere.

Esim, arkadaslarim ve ailem hepsi baya begendi biraz forumda abartildigini dusunuyordum marka bira bir daha almazsiniz sevmezsiniz diyenleri okudukca fakat hic bir modifiye yapmadigim %100 sekerli biram piyasadaki biralardan cok daha lezzetli. Bu arada alkolu hakkinda bi fikrim yok olcumum olmadigi icin ama net carpiyor bu bira beni muhtemelen canli mayalardan dolayi. Forumda yazilan biranin ustunde tortu bende hic yok tamamen dibinde ve bos siseyi tazikli suyla ancak temizleyebiliyorum. Oyle tortular kolay kolaya kalkacak gibi durmuyor sisede. 2. kitim Wherry de bayram tatili için şehir dışında olacağımdan 12. gün şişeledim artık bayram sonrası onu da tadarım @hayalin senin içinde 3. kit için bi fikir vermiş olurum.