Başlangıç olarak pilsen

(ayhan) #1

Merhabalar
5-6 aylık bir bekleme süresinin ardından 2015 in son günlerinde bende pilsen kiti alarak evde bira yapmaya başladım.
5-6 aydır bir yandan şişe biriktirdim. toplamda 50 nin üzerinde şişem olmuş ama yarısı malt yarısı tuborg şişesiydi o yüzden bakkaldan 20 tane malt şişesi 2 tanede boş kasa aldım. toplamda 12 lira verdim sanırım. şişeleri sıcak suda ıslayıp bir gece o suda bıraktım ertesi gün etiketler kolayca ayrıldı. bakkaldan aldığım şişeleri makinada yıkayacaktım baktım tüm şişeler sığıyor hepsini yıkadım.
yapımda tamamen tarife sadık kaldım. 1 kg torku şeker kullandım.
OG 1044 olarak 10 litre soğuk su 8-9 litre de oda sıcaklığında su kullanarak 23 litreyi tamamladım.

kovayı bekleteceğim odaya 2-3 gün öncesi bir oda termometrei koymuştum sıcaklığı 20 derece yapabilmek için o odanın peteğini kapattım, odanın güneş görmeyen iç kısmına büyük bir sehba koyarak üzerinde kovayı 2 hafta beklettim. tabi bu 2 hafta boyunca sabah kalkınca ilk iş olarak, işten eve gidince ilk iş olarak, ve uyumadan önce son olarak kovanın ve odanın sıcaklığını kontrol ettim :slight_smile: bazı günler pencereyi hafif aralık bırakarak bazı günler tamamen açarak sıcaklığı 2 hafta boyunca 19-21 derece aralığında tutmayı başardım sadece camı açık bıraktığım bir gün içinde hava soğudu eve gider gitmez camı kapattım ama sıcaklık 16-17 derecelere düşmüştü.

2 haftanın sonunda fg ölçümü 1010 du tabi şişeler hazırdı, 2 saat içinde şişeledim 750/360 lık şekerden 2 tane kullandım. 45 şişe çıktı ayrıca 1 tane de maden suyu şişesi :slight_smile:
1 hafta sonra ilk olarak maden suyu şişesini açtım o şişe en son olduğu için çok fazla tortuluydu 1 tane 750/360 lık şeker atmıştım gazı ve köpüğü çok iyiydi normal şişelerde o kadar gaz ve köpük yoktu.

1 hafta sonunda açtığım biralar güzeldi fakat biraz fazla sulu gibiydi rengi çok açıktı acaba dedim daha az mı su kullanmalı kurarken ama 20 gün sonunda rengi koyulaştı daha gövdeli ve tadı oturmuş biraya dönüştü.

Bu arada 10 ocakta şişelediğim 16 ocakta ilkini açtığım pilsenden kenara 5 şişe ayırdım uzun süre saklamak için onlar haricinde 10 tane kadar kaldı 3 hafta bekleyip 2 hafata içinde bitecek olması dokunuyor insana :slight_smile:
şimdi kovada lager var 2 haftası doldu ama 3 hafta bekleticem kovada çünkü ilk kiti beklemek kadar zor değil sonraki kitleri beklemek :smiley: lagere 1 tane 750/360 1 tane 1000/360 lık şişe şekeri kullanmayı düşünüyorum.

Özgürlüğün Şerefine !