Bazı Biralarda Çok Köpük Bazı Biralarda 0 Köpük

(Yakup Cansever) #1

Merhabalar, şimdiye dek birçook kit kurdum ve tam tahıl denemeleri yaptım. Dikkatimi çeken bir olay var. Forumda araştırmama rağmen pek bilgi bulamadım bu konuda. Premium kitleri hiçbir şey ilave etmeden, premium dışındaki kitleri ise 500 gr dme 500 gr şeker şeklinde ve bütün kitlerde harici maya kullanarak kurulum yapıyorum, kısacası nerdeyse kurduğum bütün kitlerin dme şeker ölçüsü aynı diyebilirim. Kurulumu yaparken uyguladığım adımlar da aynı. Her zaman en az 3 4 dakika kovayı çalkalarım. Bazen de tekrar kurduğum kitte bile köpük olmayabiliyor ya da daha önce kurduğumda köpük olmayanda köpük olabiliyor.
Ancak; bazı kitlerim susurluk ayranı gibi olurken bazı kitlerim şişede kaç ay beklerse beklesin hiç köpüklü olmuyorlar.
Daha önce başına gelen deneyimleyen var mı acaba ?
Aklıma gelen köpüklü ve köpüksüz bazı kitlerim;
Smugglers s04 ile köpüksüz.
Pilsner 3 defa us05 ile köpüklü.
Wherry s04 ile köpüklü.
Canadian blonde 2 paket 3470 ile köpüksüz.
Muntons lager 2 paket 3470 köpüksüz.
Brewmaker pilsner 2 paket 3470 köpüklü.

(antipanik) #2

Şişeleme şekeri miktarı gazlanma ve tabii köpükten sorumludur. Tabii kalıcı köpükten sorumlu malt türleri var orası derin konu.

Şişeleme şekeri yerine tam tahılda Speise, kit kurulumunda ise şişe şekeri yerine dme yi az suda kaynatıp soğutup kovaya dökersek daha bol köpük elde ederiz.
Dme yi su ekleyip 5 dk kaynatma hiç denemedim. Ama Og kovadaki ile uyumlu olsa iyi olur.(1046-1048 gibi).
Elde edeceğimiz şerbet şöyle olabilir:
4 gr x 46 şişe şeker yerine 200 gr dme yi 1,5 lt suda birkaç dk kaynatıp soğutup kovaya eklesek yeterli olması gerek.:blush:

Edit kovaya eklerken aynen speise ekler gibi yapıyoruz. Forumda Speise diye arattırırsak bolca paylaşım var😊

(Yakup Cansever) #3

Cevabiniz icin tesekkur ederim ancak daha once tam tahil denemesi de yaptim. Yaptığım tam tahıl denemesi de aynı şekilde köpüksüz oldu w3470 kullanmıştım. Wherry ve smugglers örneklerini o yüzden verdim ikisini de 2,7 gr şeker ile şişeledim aynı kurulum aynı maya aynı şişe şekeri olmasına rağmen biri bol kopuklu olurken biri de çok çok az köpüklü oldu. En son canadian blondeyi w3470 ile kurdum şuan şişede 36. günü ve bardakta sıfır köpük :confused: Artık yavaş yavaş keg+co2 sistemine geçiş yapıyorum birkaç eksiğim kaldı, eksikleri giderdikten sonra umarım köpük sorunu çözülmüş olur ilk denemeyi buradan paylaşıcağım ilerleyen gunlerde :slight_smile:

(Taylan Özdere) #4

Temizlik süreçlerinizle ilgili bir problem olabilir. Bira yapımının herhangi bir aşamasında bulaşık deterjanı kullanıyor musunuz? Bulaşık deterjanı biranızın köpüğünü öldürür. Şişe ve bardak dahil bira ile temas eden tüm alet ve ekipmanı deterjandan uzak tutmalısınız.

Organik temizleyici adı altında satılan Friendly gibi deterjanlar da diğer bulaşık deterjanları ile aynı yüzey aktif maddeleri içerir ve biranızın köpüğünü öldürür.

Yüzey aktif maddeler su lekesi kalmaması ve yüzeyleri tam ıslatabilmek için deterjanlara konur. Yüzeyde ince bir film tabakası oluştururlar. Sonrasında ne yazık ki durulama ile bunları şişe veya bardaktan uzaklaştırmak mümkün değildir.

Örneğin bulaşık makinası deterjanları, bardak kuruduğunda beyaz su lekesi kalmaması için bardağın tüm iç ve dış yüzeylerini ince bir kimyasal film tabakası ile kaplar. Bu sayede su damlaları yüzeye tutunamaz ve bardak kururken leke oluşturmaz.

Aynı kimyasal film tabakası biranızda çözünür ve köpük oluşumu için birada birbirine tutunması gereken proteinlerin bir araya gelmesini engeller.

Özet, temizlikte gerekirse sadece boş su kullanın ama deterjan veya organik temizleyici kullanmayın.

Mükemmel parlaklık = Sıfır köpük :smile:

(Yakup Cansever) #5

detaylı açıklamınız için teşekkür ederim; ancak hiç bulaşıl deterjanı ya da türevi kullanmadım şimdiye kadar, yalnız şöyle bir şey var tekelden şişe aldığım zaman şişeleri duruladıktan sonra birkaç saatliğine, 45 şişeyi çamaşır sulu suya yatırıyorum, ç.suyu miktarı oldukça düşük yaklaşık 150-170 ml kullanıyorum. Daha sonra tekrar güzelce bol suyla durulayıp bu sefer de şişelerin içine tek tek temiz su doldurup birkaç saat o şekilde bekletiyorum. Tekrar güzelce durulayıp pbw ve starsan uyguluyorum. Aslında izlediğim süreçte ç.suyunun zararlı etkisini minimuma indirmek için elimden geleni yapmakla birlikte, şişeleri de en iyi şekilde temizlemeye çalışıyorum. Acaba sorun bu uygulamadan kaynaklı olabilir mi ?

(Taylan Özdere) #6

Kullandığınız çamaşır suyunun markasına bağlı olarak bulaşık deterjanlarındaki problemlerin aynısı yaşıyor olabilirsiniz.

Eskiden çamaşır suyu dediğimiz şey yalnızca su ile seyreltilmiş sodyum hipoklorit idi. Fakat çamaşır sularının kullanım alanı genişledikçe tuvalet, banyo gibi yüzeylere daha iyi tutunmaları için deterjanlardaki yüzey aktif maddeleri bunlara da eklemeye başladılar. Bunu genelde etikette noniyonik yüzey aktif olarak okursunuz.

Yoğunlaştırılmış ve görece pahalı Domestos, Ace gibi markalar bu yüzey aktifleri kesinlikle içerir. Tam hatırlamıyorum ama genelde ucuz, sarı şişe Klorak gibi markalar içermez.

Çamaşır suyu kullanırken etikete dikkat etmeniz yararlı olur :wink:

(Saner Gülşen) #7

Hocam çamaşır suyu kullanımını bence terkedin. Bir çamaşırımı leğene bassam. Elimden çıkarabilmek için akarsu altında dakikalarca ovalıyorum. Şişe içinden uzaklaştırılması çok zor.

24 saat su dolu kovada bekleyip de kirleri yumuşamış şişelerin, fırça matkap pbw +starsanla temizlenmesiyle çıkmayacak bir kir olabileceğini düşünmüyorum. Çıkmıyorsa da o şişeyi atın.

Taylan bey rutinde bira bardaklarımı deterjanla yıkardım. Artık deterjan temas ettirmiyorum. Bu bardakta kalan yüzey aktif maddelerini nasıl çıkarabiliriz? Zamana mı bırakmalıyız?

(Yakup Cansever) #8

evet haklısınız, evde bulunan yoğun ç.suyunun üzerinde <%5 noniyonik yüzey aktif madde ibaresi yer alıyor ancak şişe için kullandığım ç.suyu özellikle sulu olanlarını kullanıyorum. Peki pbw ya da star sanı fazla ya da az kullanmış olmak bu olaya sebebiyet verir mi acaba ?

(Saner Gülşen) #9

Sorunuza cevap değil ama dün ilk kitimi tattım. Dikkatimi çekti. Aynı şişeyi yavaşça 2 bardağa doldurdum. Biri ıslaktı 0 köpük. Diğerini peçete ile kurulamıştım. 1 parmak kadar köpük bardağın sonuna kadar eşlik etti. Muntons pilsner kurmuştum.

(Yakup Cansever) #10

cevaplarınız teşekkürler; ancak her kiti şişelerken her zaman ç.suyu ile temizlenmiş şişeleri kullanmıyorum. Yani daha önce kullandığım şişeleri kullanıyorum. Örneğin ilk kitim benim de pilsnerdi ve şişeleri gidip tekelden aldıktan sonra ç.suyu ile temizlememe rağmen köpüğü çok iyi durumdaydı.
Şuan için geriye iki seçenek kaldı;

1. gerekenden fazla arındırıcı kullanmak; pbw veya star san’ın fazla ya da eksik ölçekte kullanımından kaynaklandığı düşüncesi ki star san’ı burada elemek istiyorum aslında, taylan bey defalarca yazmıstı star san’ın zararsız olduğunu, bu durumda geriye pbw etkeni kalmakta,
  2. seçenek ise maya olduğunu düşünmekle birlikte son zamanlarda kitlerimi w3470 ile kuruyorum, w3470’in köpük oluşumunun ve şişede gazlanma eğiliminin diğer ale mayalara göre az olduğunu düşünmeye başlıyorum ama bu seçenekte bana pek sıcak gelmıyor çünkü; yukarı bahsettiğim gibi smugglers ve wherry kurulumlarının ikisi de standart bir şekilde yapıldı ve s04 ile kurulmasına rağmen şişede ne kadar bekledilerse de birinde çok birinde çok çok çok az köpük oluştu.

(antipanik) #11

Şişeleme şekeri 2,7 gr az köpük üretir.
Ben az köpük sevdiğim için uzun süre 2,7 gr (360 adet 1000 gr pakette) kullandım.

4 gr lık kesme şeker (360 adedi 750 gr paketten 2 adet kesme şeker) kullanmanızı tavsiye ederim.
Özellikle kit kurulumuna ise abv %5 ve altında oluyor. 4 gr gerekir.
Abv %6 gibi kurulumda 2,7 gr yetecektir.

Edit: plastik BB şişesi kullanıyorsanız, kapakları yenilemenizi öneririm.
Bir süre sonra eskiyince gaz kaybı yapabiliyor.

(Yakup Cansever) #12

hocam teşekkür ederim yalnız yukarıda bahsetmiştim alelerde 2,7 pilsnerlerde 4 gram kullanıyorum buna rağmen wherry ve smuglerss ornegi vermiştim ikisi de her şeyi aynı olmasına rağmen biri çok çok az biri bol köpüklü olmuştu. 4 gr kullandığım pilsnerlerde ise köpük bazılarında iyi bazılarında yine çok çok az

(Taylan Özdere) #13

1-2 kullanımda kendiliğinden çıkacaktır. Evde kullandığınız bira bardaklarının biraz peşinde olmakta fayda var. Diğer bulaşıklarla birlikte yıkanmaları bardaklara hem deterjan hem de yağ bulaşmasına neden oluyor. Yağ artıkları da aynı deterjan gibi birada köpük oluşumunu engelliyor.

Maya seçimi ve PBW köpük oluşumunu etkilemez. PBW’lu suyu kovadan boşaltmayı unutup üzerine bira kiti kuran üyelerimiz olduğu için, bırakın durulamayı PBW’yu olduğu gibi kovada bıraksanız bile biranız köpüklü oluyor.

Yukarıdaki cevaptan şimdi aklıma gelen belki şişe veya bardaklarınıza bir yerden yağ bulaşıyor olabileceği. Yağ da aynı şekilde birada köpük oluşumunu engelliyor.