BB-04 Akvaryum Termometresi Temizleme Ve Kullanma

(Alpay) #1

İyi günler Butikbira’dan BB-04 Akvaryum Termometresi, Buğday Birası Kiti ve WB-06 Buğday Bira Mayası satın aldım. Termometrenin üzerinde sadece ucundaki plastik kısım şerbetin içine daldırılmalı yazıyor. Ancak forumda okudum ki WB-06 çok fazla köpürten bir mayaymış. Hatta hava kilidi bile köpük oluyormuş. Termometrenin kablo kısmı köpük içinde kalsa problem olur mu? Ve termometreyi PBW ve Star San ile temizlemek gerekir mi?

W34/70 minimum sıcaklık
(Onur) #2

Merak etmeyin hiçbir şey olmuyor.Her kullanımdan önce kablonun yarısından,ucundaki probuna kadar PBW+Starsan yapın ve kovanın içine gönül rahatlığıyla yollayın.Ben kullanıyorum… Ölçümü gösteren dijital büyük parçayı sıvı ile temas ettirmeyin yeter.

(Mehmer d'e) #3

Bende bu olayları araştırdım nitekim sadece prob ucunu sıvı içerisinde tutmak sıkıntı ince ayar ve uğraş gerektiriyor.o yüzden ilk 1,2,3cü kitlerimde mesleğiminde verdiği tecrübe ile(elektrikçiyim) kablo izolesini kontrol ettim ve zarar görmediklerini gözlemledim.Tabi maya çalışma prensibi hakkında net bilgilere sahip degilim ama kabloya zarar vermediklerini gözlemledim umarım böyle devam eder afiyet olsun…

(Alpay) #4

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kabloyu 10 cm kadar şerbetin içine daldırmayı planlıyorum. Bu şekilde daha doğru sıcaklık ölçümü sağlarım diye düşündüm.

(rknsycck) #5

Akvaryum termometresinin kablosunu hava kilidinin içinden mi geçiriyoruz? Bu durumda kablo biraz zorlanıyor gibi geldi bana. Hava kilidinin kapağını zorlayarak mı kapatalım? Kullanımla ilgili bir video var mı acaba?

(Onur) #6

Evet hava kilidinin içinden geçiriyoruz.Azıcık zorlanıyor ama kapağı kapatınca havanın çıkması için yerde kalıyor,bir sıkıntı gözlemlemedim.

(rknsycck) #7

kablosunun sıkışıp yıpranmaması için hava kilidinin kenarına bir çentik açsam olur mu acaba?

(Onur) #8

Bende aynı şeyi düşündüm ilk kullanımda bi sıkıntı olmaz.Çok büyük olmayacak şekilde olur bencede

(rknsycck) #9

Deneyeyim, çünkü hava kilidi önünde sonunda kabloyu kesecek gibi.

(Onur) #10

Sanırım şu kadar iki taraftanda yesek olur

(rknsycck) #11

Süper olmuş görsel :slight_smile: aynen o şekilde bir çentik atalım. Butik bira sattığı hava kilidine bu çentiği niye yapmamış anlamadım.

(Olgu Erhan) #12

KAbloyu uzatsak bir sıkıntı olurmu acaba ? Yani çünkü buğday kiti kurunca extra hortum takmak gerekiyor böylelikle akvaryum derece ölçerin kablosu kısa kalıyor. Ama kabloya ek yapmak ki sıvı geçişi olcağı için nasıl izole edilir ben çözemedim açıkçası :frowning:

(Mehmer d'e) #13

Eriyen bant+izole bantla veya direk ısı büzüşmeli plastiklerlede sıkıntısız ek yapılabilir, ama kabloyu kesip içine bakmadım ne tür bi kablo diye onu ögrenip ona göre araya uygun kesitli kablo ayarlamak gerek , birde el becerisi varsa direk açıp içten lehimlemek daha iyi olur tek ek yapmış olursun.

(Deniz) #14

Arkadaşlar bu termometrenin şerbete daldırılarak kullanılması durumunda, biranın tadına olumsuz bir etkisi olabilir mi? Ya da daha önemlisi sağlığa zararı var mıdır? Gıdayla temasa uygun mudur? Hiç araştıran oldu mu? Lagering yapacağım için muhakkak daldırarak kullanmam gerekiyor.

(arslant) #15

Dıştan izolasyonlu kullanın. Yarım derece fark eder.

(Şişede Enaz BİRAY) #16

Ben hava kilidinin hiçbir yerini kesmek veya delmek zorunda kalmadan kabloyu direkt içinden geçirip dışarı verdim.
Sadece contadan içeriye çok zor soktum, inşallah contaya zarar vermemişimdir.
Birde hava kilidinde nereye kadar su koyulacağı gibi bilgiler yazmıyor, göz kararı hava akışını kesecek kadar koydum.

(Emre Akın) #17

İlk kitimi mayıs ayına denk geldiği için soğutma çantasıyla kuracağım. Sıcaklık kontrolü için söylendiği gibi iki parçalı hava kilidi ile birlikte akvaryum termometresi kullanmayı düşünüyorum. Termometrenin dijital ölçer kısmı haricindeki kısmını söylediğiniz gibi StarSan’layıp şerbete daldıracağım. Aklıma takılan soru kablo nedeniyle hava kilidinin üst kapağının tam oturmaması, sanki hafif bir boşluk kalması. İlk kitim olduğu için yanlış birşey yapmak istemiyorum. Bu boşluk ve oradan giren havanın bir olumsuz etkisi olur mu? Bir de yeri değil belki ama bu iki parçalı hava kilidinin neresine kadar su koymak uygundur? Fazla veya az diye bir durum var mı su için? Termometre ve kilidin resimdeki gibi kullanımı uygun mu?

(Ocho) #18

İki parçalı hava kiliinin içteki parçasının alt kısmında 4 adet ters U şeklinde çentik var. Suyun o çentikleri geçmesi yeterli kovaya hava girmemesi için. Dıştaki parçanın ortasında suyun koyulacağı seviyeyi gösterir bir çizgi var. O çizgiye kadar su koyulması gerekir.Fazla koyarsanız zaten kovadan gelen gazlar fazla suyu dışarı atar. Hava kilidinin üst kapağı dışardan toz girmemsi içindir. Tam kapatmanıza gerek yoktur.

(Emre Akın) #19

Teşekkürler. Son sorum mantıksız olmuş, yazdıktan sonra hava kilidini inceleyince zaten su var ara bölmede, hava ile temas kesiliyor. :slight_smile: Ters U şeklinde çentikleri göremedim ama çizgi bağırıyor zaten, oraya kadar koyarım suyu.