Beet Ale (Pancar Ale)

(cem) #1

Benim de sizler gibi büyük bir bira tutkum var ve ne şanslıyım ki bunu hayatımın çok büyük bir parçası haline getirebildim. Ama bunun üzerine konuşamamayı ve tecrübelerimi paylaşamamayı bir eksiklik olarak görüyorum. Bu yüzden ben de yaptığım biraların yaratılış süreçlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Beet Ale” kod adlı biramın fikri aslında bir yıldan eskiye dayanıyor. O zaman öncelikli amacım gerçekten kırmızı bir bira yaratmaktı. İlk iş bana bu kırmızı rengi verecek pancarı seçmek oldu.

Tabii iş yoğunluğu nedeniyle bu fikir uzun bir süre bekledi. Yapmaya karar verdiğimizde ortalamanın üzerinde bir alkolle yapmayı düşündüğüm bu biraya sadece malt takviyesiyle yaparsam pancar tadıyla beraber çok ağır olacağını düşündüğümden şeker kaynağı eklemeye karar verdim. Ama şeker tercihini yaparken yine pancarla uyumlu olacağını düşündümüm Çam Balını tercih ettim. Geriye tek bir problem kalıyordu, pancarı sürecin hangi adımında, nasıl ve ne miktarlarda kulanmam gerektiği.

Ne yazık ki birayı yeni yıla yani 5 hafta sonrasına yetiştirmem gerekiyordu ve sadece bir deneme yapma fırsatım vardı. Ayrıca pancar üzerine yaptığım araştırmalar bana bir cevap sunmuyordu. İlk deneme tarifinde alkol %6 ve malt kaynağı içimi hafif olması için tamamen Pils Malt’lardan oluşuyordu. Pancarı kaynamanın son 15 dakikası ve balı ise kaynama sonrası atmaya karar verdim.

Ve deneme günü korktuğum başıma geldi. Atabileceğim maksimum pancar miktarı ancak bana pembe bir renk verdi ve sıcaklıktan dolayı kısa sürede bu renk kahverengimsi bir hal aldı. Fermantasyon sonrası ise çıkan ürün malt tadı düşük, yoğun pancar tadı ve bunun arkasında kaybolmuş bal aromalarından ibaretti.
Sorun büyüktü. Artık deneme yapma imkanım yok, pancar miktarını azaltmak ve buna rağmen bir şekilde pancar ile kırmızı rengi elde etmem gerekiyordu. İlk işim biraz daha malt karakteri katmak için tarife Pale Malt eklemek oldu. Alkol seviyesini de %7 ye çıkardım. Üretimden ancak bir gün önce bulduğum çözümün ise işe yarayıp yaramıyacağını bilmiyordum bile. Ve nihayetinde bu satırları yazarken kıpkırmızı ve tüm hedeflerimin tuttuğu bir bira içiyorum.
Not: Malesef şuan bulduğum bu yöntemi sizlerle paylaşamıyorum. Bir sonraki bira hikayemizde görüşmek üzere :slight_smile:

(alkan_d) #2

Ben pancarlı ve ballı bu birayı sanırım bir yerlerden tanıyorum :wink: