Bekletme Süreleri Hk

Merhaba biraseverler,

Yaklaşık 3 aydır, bu siteden aldığım bira kitleriyle kendi biramı yapmaya başladım. Genelde kitin üzerindeki tarifleri takip ediyorum. Bu tariflerde yer alan açıklamalara göre 6-8 gün kovada bekleme süresi yeterli görünüyor. Şimdiye kadar ben de gaz çıkışı bittikten bir gün sonra şişeledim. Yaklaşık 1 buçuk hafta şişede bekletip içiyorum.

Konuyu açma sebebim, forumda yazan arkadaşların kendi kitlerini hem kovada hem şişede uzun süreler bekletmeleri(25-30 gün kovada + 20 gün şişede + 14 gün buzdolabında beklettiğini belirten yazılar okudum).
1-Kovadan gaz çıkışı bitip hava kilidindeki su dengelendikten sonra mahsulü kovada bekletmenin amacı nedir?
2-Gaz çıkışının bitmesi fermantasyonun tamamlandığını anlamına gelmez mi ?
3-Şişede gazlanma yeteri miktarda olduktan sonra, şişede bekletmeye devam etmenin mahsule yararı var mı?(2-3 hafta oda sıcaklığında, 1-2 hafta buzdolabında bekletenler gördüm, onlara istinaden)

Birde şöyle bir yorumum var. Birayı uzun süre kovada bekletip fermantasyon öğelerini tamamen tükettikten sonra şişede olgunlaşmasını da yavaşlatmış olmuyor muyuz?

Herkese Selamlar.

2 Beğeni

Gelmez

Bunu çok basit şekilde kenara 2 tane şişe ayırıp 1.5 hafta yerine 1.5 ay sonra içmeyi deneyerek gözlemlemeniz mümkün, böylelikle tad ve kokuda ki farkı da anlayacaksınız.

1 Beğeni

Aslında bu iş turşu kurmak gibi
Bekledikçe güzelleşiyor

1 Beğeni