Belçika Kitlerine Dry Hop?

(.) #1

Hadi bakalım her fani bu duyguyu yaşarmış;))) Leffe benzeri yapacağım(Tuborg gold nasıl olur abi yaaa) Golding dry hop yapacağım ama dry hop denen şey 2 ay sonra etkisini yitiririr derler, bilemedin 3 ay, e biz bu kitleri 6 ay yatırıcaz gözden uzak yerlerde??? dry mı yapmak lazım, nasıl yapmak lazım???kestane kebap, acele şart değil, cevap olsun yeter, sevgiler;))

(.) #2

İlla ki biraz kalıyor. Tam etki yitirme olmuyor ama tazesi gibi de değil.
Hiç denemedim ama bence çay daha mantıklı, aromaya ilave acılık da verecek illa ki ama daha kalıcı olabilir diye düşünüyorum.

(.) #3

Oud bruin ve galiaya tettnang ambroixe lubelski ile dry hop yaptım,ama ambroixde sherry oloroso galiada viski meşe yongaları da vardı,galia 40 günlük henüz tadına bakmadım,ambroix ise mükemmel oldu,kriekten sonra en beğendiğim kit oldu,deh hop etkisi ise belçika kitlerinde çok hissedilemiyor,tat ve aromalar çok baskın olduğu için hissetmek çok güç oluyor,yongalar daha etkili bu konuda

(.) #4

Bu arada cumartesi istanbula geleceğim denemek istersen getirebilirim

(.) #5

Gündüz benim oğlanla futbol okulu sonrası çubuklu’ya balığa gideceğiz, ondan sonra misafirim ol, eğer müsait olursan.Vaktin varsa balığa da gel;)

(.) #6

Teşekkür ederim,salı gününe kdr İstanbul’dayım,pztesi eşimin annesi Çapa’da diz ameliyatı olacak geliş sebebimiz o,gelmişken babamı,kız kardeşlerimi ve yeğenlerimi de göreceğim,ama cumartesi akşamı Kadıköy veya Taksim civarı bir yerlerde rakı içeriz eşimle,gelebilirsen-iz masamıza şeref verir misafirmiz olursunuz,olmazsa diğer günler de verebilirim istediğin bira varsa

(.) #7

İstanbul’ a geldiysen sen bizim misafirimiz olursun değerli dost. cumartesi akşamı beraberiz diye düşün, sen ben eşin, eşim;)) yarın konuşalım kalacağınız yeri falan…

(.) #8

Özelden yazdım,çok mutlu oldum

(Ahmet) #9

Konu nerden nereye gelmiş, ne de güzel olmuş :slight_smile: :clap:

(.) #10

konu BELÇİKA KİTLERİ yaw;))))) oradan devam;))))

(.) #11

Ben konuya döneyim o zaman :smiley:

Bende 161 günlük American İpa var ve şerbetçi otundan kaybetse kaybetse %20 kaybetmiştir. ! şişe kaldı kıyıp içemiyorum :smiley:

(.) #12

Ren İndian Pale Ale Mi içtim, taöm 240 günlük!!! seninle %100 hemfikirim… değişik fikir yoksa, belçika kitleri geldikten sonra golding şerbetçiotu da gelince, ona göre kit kuralım;))))

(ersoy) #13

Olmaz diye birşey asla olmaz tabii, ev biracılığının iyi yanı bu, ama, ne bileyim, belçikalara pek olmaz gibi geliyor bana. Tabii ezbere konuşuyorum. Eğer onlarda da öyle s33 türevi maya varsa, kurduğum bütün mantık yıkılır, çünkü Belçika biralarının ezici çoğunluğuna kuru eklemenin - çoğunu stil dışına çıkarmasının yanısıra - yakışmayacağını, maya karakterinin baskın olması gerekliliğinden yola çıkarak düşünüyorum. Ama bir deneyen olursa sonucu öğrenmek de çok iyi olur.
Bu arada, iki dostun muhabbetine denk gelmek de şu kara günlerde çok iyi geldi. Muhabbetiniz bol olsun @antinkuntin @marul ve tabii tüm dostlar. :smiley:

(.) #14

Ersoy hocam hiç kit mayası kullanmadım premium kitler haricinde,ben birayı ne olursa olsun dry hoplu,soğuk,köpüklü ve gazlı seviyorum
Belçika kitlerinde %6-,6,5 alkole rağmen arkadan gelen bir sürü meyvemsi tatlara yongalar fazla olmamak kaydıyla fena olmuyor,İstanbul’daysanız size de getirebilirim denemek isterseniz.
Ayrıca müsait olursanız siz-leri de masamızda görmek isteriz

(ersoy) #15

Cok teşekkür ederim. Ankara’dayım ama denk getirip sizin tadımlara gelmeyi çok isterim. Siz de Ankara’ya gelir ve misafirimiz olursanız çok sevinirim.

(.) #16

Kızım Ankara Ted’de,biz Zonguldak Ted’liyiz,her ay geliyorum,muhakkak tanışmak isterim

(.) #17

Bu yaz Roma’dan almıştık,muhteşem bir bira,içmelere doyamadık eşimle,kapağın içinde plastik bişey var,bi de kapaklar ve şişe ağzı çok geniş bizim kapaklar çok ufak kalıyor,750 lik şişelere özel mi acaba
Bu arada bira unfiltered double malted bir Belçika birası

(.) #18

Butik biracılar buluştu,yeni dostlar,yaza tatil planları ailecek,şimdi rakı,sonra Önder’in biralarını evinde deneyeceğiz,bu tanışmaya ön ayak olması bile yeterli,teşekkürler butik bira forum🍺

(.) #19

Sarhoş kafayla ne yazmışım diye bakayım dedim😂 @antinkuntin müthiş bir adam,ama eşi ve oğlu da aşağı kalmazlar.Evlerinde içtiğimiz biralara bayıldık.2 pkt extra dark dmeli amber ale bambaşkaydı,Ruby Red,Muntons buğday,export pilsner,RİA(240 günlük),ve yaz sıcaklığında bozulduğunu düşündüğü(alakası yok)muntons lagere ne desek az,adam hakkını vermiş,uyandığımızda eşimin söylediği şey’Durul,adam(ismini vermek istemiyoruz celebrity kendisi😉)ne güzel biralar yapmış aynı seninkilere benziyordu’ idi.Bir cümlede ikimizi de övmüş oldu valla bravo😂insan kocasına azıcık torpil geçmez mi…Neyse bu güzel gece ve gelecektekiler için şimdiden teşekkürler @antinkuntin

(.) #20

St.Bernardus Abt12 açıklamasında
“Drinking an Abt means drinking deep from life’s pleasures”
Yazıyor👏
Yani;
Abt içmek demek hayatın derin zevklerinden içmek demektir.
Çok meraklandık bakalım yarın euroleague maçıyla tadıcaz bu Belçikalıyı.Umarım 750 ml lik bu bira verilen paraya değer,sağolsun Metro Market