Belgian Dark Ale Reçetesi/Yapımının Standart Ale'dan Farkı Nedir

Merhaba,
Daha önce tam tahıl “Pale ale” denemelerim oldu. Bu sefer bir “Belgian (Belki biraz strong) dark ale” yapmak istiyorum. Gouden Carolous benzeri bir tat yakalamayı hedefliyorum.
Benzer biralar konusunda tecrübeli arkadaşlar, “Belgian dark ale” biranın bilinen ale reçetesinden farkının ne olduğu konusunda yardımcı olabilirler mi? Ekstradan koyu maltlar ile “steeping” mi yapılıyor tek fark olarak? Şerbetçiotu da farklı oluyordur tabii.

brewers friend buradan reçete örneklerine ulaşabilirsiniz.

Brewersfriend’te birkaç reçeteye bakmıştım. Ancak reçetelerde içerikler var. Mesela bal içeren tarif var ama balın hangi aşamada konacağını söylemiyor. Kaynamanın sonunda mı? 5 dakika mı?

Daha çok teknik olarak nelerin değiştiğini merak ediyorum. Sanırım steeping var.

Bu konuyu başka bir forumda danıştım ve aldığım birkaç cevap var.
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=595205

Özetle aldığım cevapları ve çıkarımlarımı yazayım;
1)"Standart ale ile dark ale süreci arasında hiçbir fark yok. Mayşelemede bütün maltları bir arada kullanabilirsin"
2)"Koyu maltları mayşeden ayrı bir şekilde demliyorum. Sonra soğutma esnasında ikisini birleştiriyorum"
3)“Maltları ayırmayı da denedim ama çok fark olmadı”

Okuduğum kaynaklarda ise koyu maltların mayşeleme safhasının tamamında kullanılmasının astrenjan ve istenmeyen tatlar yaratabileceği bu yüzden kaynamanın son 15 dakikasında sürece dahil edilmesinin (steep edilmesi yani bir torbayla çay demler gibi kaynamaya eklenip çıkarılması) daha iyi olabileceği belirtiliyor.

1 Beğeni

Muazzam bir fark olmuyo demis ama denenebilir. İşçiliğide arttiriyormus gerci.