Berrak bira yapmak için

(çetin ergun) #1

Merhaba,
Muntos pilsener için beer finings(young’s bira berraklaştırıcısı) kullanmamı tavsiye edermisiniz?Gerçi Okuduğum kadarı ile şişelemede beklerken berraklık oluşuyormuş yine de tavsiyelerinizi almak isterim.
Teşekkürler.

(Burhan) #4

S-04 Ale Bira Mayası kullanmanızı tavsiye ederim. Ben export pilsner kiti bu maya ile kurdum ve en berrak biramı elde ettim.

(Deniz Çınar) #5

Eğer bu berraklık size yeterliyse sırrı bardağa koyarken çok yavaş koyuyorum dip tortusunu atıyorum. Ayrıca her şişeden dikerim ben derseniz aktarma çuğu ile dolum yaparsanız tortusuz şişeleme yapabilirsiniz. :+1:

(çetin ergun) #6

Ooooo üper ,elinize sağlık,benimki bitince size resim göndereceğim.

(çetin ergun) #7

Denzi bey merhaba,@Burhans
İlk kitimi muntos pilsener 2 hafta kova,bir hafta şişe ve bir gün buzdolabı yapıp ilk şişemi açtım.Görüntü bu, tat enfes(en azından bana göre)@Hm_mania , şeker yerine ekstra açık renk sıvı malt özü kullandım,şişe şekeri 750x360x2 kullandım.Renk birz koyu ve mat gibi duruyor,umarım şişede bekledikçe açılacak.
Sizce nasıl görünüyor,?
İyi bayramlar,
güzel biralar…

(Yakup Cansever) #8

afiyet olsun güzel görünüyor; ancak renginin açılması şişede pek mümkün olmuyor fakat bulanıklığı şişede bekledikçe gidecek ve 1-2 hafta içinde berrak bir biranız olacak. Biranızın koyu olmasının birkaç sebebi var aslında, mayanın fermente sıcaklığı, kullanılan malt özü miktarı, biranın kaç lt kurulduğu gibi. Yaz aylarında en çok karşılaşılan seçenek fermantasyon sıcaklığı yüksekliği oluyor genelde. Ama şeker yerine malt özü kullandığınızı belirtmişsiniz, malt özleri kullanımında 1 paketin uzerıne cıkıldıgında genellikle biranın kit rengini bozarak koyulaştırıyorlar tabi bu benım gözlemim. Eğer iki paket malt özü kullandıysanız rengin koyulasması normal bir de mayalanma sıcaklığı 24 decelerde seyrettiyse renk koyu olabiliyor. Tabi tadında bir problem yoksa gerisi önemli değil :slight_smile:

(çetin ergun) #9

Mayalama sıcaklığını ilk acemilik nedeni ile çok kontrol edemedim,ilk iki üç gün 24/25 derece devam etti,sonra 21/22 lere çekebildim.Sizin tecrübenize göre bu koyu renk oluşumuna mayalama sıcaklığı neden oldu.
Ama tadı pek hoş,
İlginize teşekkürler…