Better Brew Czech Pilsner - Arthur Dayne

(Ser Arthur Dayne) #1

Ağustos sonunda kurduğum BB Czech Pilsner artık rahatlıkla içilebilir bir hale geldi. Kurulum reçetesi görselde paylaştığım şekilde. 1 KG şeker ile kılavuza sadık kalınarak kuruldu. İlk 10-15 gün içimi zor ve acıydı. Şu anda ise ticari biralara denk bir tat sunuyor. Köpük kalıcı değil ama gazlanma olarak da artık sürenin de etkisiyle tatmin edici. Renk olarak görsellerde görüldüğü gibi hafif koyuluk mevcut.

(süleyman) #2

Litrenin düşük olması renge etken sanırım dme kullanmış gibi sanki. Başka pilsner kurmuşmuydunuz karşılaştırma yapabilir misiniz? Ya da bir dah olsa şunu yapardım diyebileceğiniz ekleme varmı? Afiyet olsun

(Fatih yakar) #3

Uzun zamandır kuruyorum bu kiti.
Her siparişe 1-2 kit ekliyorum better brewin pilsini.
Gecen ay 22 lt kurdum 500 gr pale dme + 500 gr şekerle denedim.
Govdeye etkisi olmuş 500 gr pale dme in.
Fakat 500 gr pale dme ve 50 gr cascade ile kurduğum ipasının tadı hala damağımda.

(Ser Arthur Dayne) #4

İlk kit olarak Muntons Pilsner kurmuştum BB’nin ilk zamanlarında. Daha sonra Canadian Blonde ve türlü Pilsen biralar kurdum. Damak tadıma uygun gördüğümden genelde Pilsen kitleri kuruyorum zaten ben. Bock, Stout tarzı şeyleri yurtdışına çıktıkça denedim ama pek sevememiştim. Kit biracılığında da bulaşmadım. Bundan sonra Pale Ale türevlerine şans verebilirim. Master Pint Pilsner’i de kurdum. Yakında onun da konusunu açacağım.

Burada BB’nin uyarısıyla özellikle 23 Litreye tamamlamadım bu birayı. Bu şekilde kurdum ve finalde de bir litre yarım litre kadar kısmı kovada bıraktım. Master Pint bundan daha evvel kurmuştum ve dinlenmesi biraz daha uzun sürdü. 1 hafta kadar.

Sonuç olarak ilk yaptığım Muntuns Pilsner’de maya kokusu 2-3 hafta sonra dahi kalmıştı. Bu kitlerde kalmadı. Belki ona da 2 ay kadar şans vermek lazımdı ama içtik gitti. Bu kite ben maliyeti ile de orantılı olarak 10 üzerinden 7,5 veririm. Master Pint 10 üzerinden 7 alır. Muntons Pils ise dediğim gibi ilk kit hevesi ile 1 hafta sonra açmaya başladım ve 3 hafta içinde tamamen bitmişti. Belki böyle 1,5 ay beklesek çok güzel bir bira olurdu.

Şu anda Coopers Lager’im şişede dinleniyor, Essential Lager’im ise 15-16 derece civarında fermentasyon kovasında. Onlarda 500 Gr şotlu DME kullandım. Bakalım nasıl fark yaratacak. Ben fiyatına oranla Master Pint ve Better Brew kitlerinin şişede sabredilirse güzel kitler olduklarını düşünüyorum. Umarım anlatabildim.

(Fatih yakar) #5

Bu ay başında 500 gr pale dme 500 gr şekerle kurmuştum bu kiti
Şişelerken mutfaktaki bal gözüme çarptı ve sırf denemek amaçlı 4 şişeye şişe şekeri yerine 2 şer çay kaşığı süzme bal koydum.
15 gün sonra pekte umudum olmadan bir tanesini açtığımda muazzam bir gazlanma,köpük ve tat farklılığı gördüm.
Bundan sonra kesinlikle 1 kasasına 2 şer çay kaşığı bal ekleyerek şişeleyeceğim.