Better Brew IPA yardım

(Tuvan) #1

Tekrar selamlar,
İkinci kitimi Better Brew IPA olarak belirledim ve pilsneri şişelediğim gün 21 lt. ve 1 kg Better Brew Pale Dme ile kurdum.Bugün kovada 10.gün oldu.15.gün elimde bulunan Fuggle tipi Ş.otu ile dry hopping yapmayı planlıyorum.Elimdeki kit İngiliz olduğu için bu seçimi yaptım.Aslında Amerikan tarzı Cascade’i kullanmayı düşünüyordum fakat araştırmalarım Fuggle’ın İngiliz türü IPA’lara daha uygun olacağı yönündeydi.Ayrıca genelde 2 tür ş.otu olduğunu (aroma ve bitterness) öğrendim.
Acaba bitterness için hangi ş.otunu tavsiye edersiniz?

(Cagri) #2

Alfa asit oranı yüksek şerbetçiotları acılık vermek için daha uygun. Her türlü şerbetçiotunu aroma vermek için kullanabiliriz. Ama bizim gibi kite dry hop yapanlar herhangi bir şekilde bu alfa asitlerin çözülmesini sağlayamıyor. Dry hop veya hop tea ile sadece aromaları aktarabiliyoruz. Bu yüzden tam tahıl yapanlar için cevaplanması gereken bir soru sanırım bu.

(Tuvan) #3

Tesekkurler sanirim deneme yanilma ile bir iki ipa yapip bu isi daha derin arastirmaliyim :smile::smile:

(alkan_d) #4

IPA kitlerinde hali hazırda -türe uygun olarak- acılık yüksektir. Dolayısıyla ekstra bir acılığa gerek duyacağınızı sanmıyorum. Ancak ille de artırmak istiyorun diyorsanız ya tam tahıl üretime geçeceksiniz ya da kit ile devam etmek niyetindeyseniz bir yerlerden “isomerized hop extract” bulacaksınız. Nasıl ki dry hop yöntemi sadece aroma katıyor, bu özüt de sadece acılık (IBU) artırıyor.

Ben buğday+IPA stillerinin bir sentezi olan “india pale weizen” denemem için ikinci yolu seçip yurtdışından getirttim bir arkadaşıma. Bu akşam şişeleyeceğim, bir kaç haftaya buradan hatırlatırsanız sonuçları paylaşırım.

(Tuvan) #5

Tesekkur ederim bilgiler icin ipa gercekten cok sevdigim ve gercekten cok fazla turu olan bir bira.Aroma arttirma ile baslayip ibu degeri ile 2. planda oynamak lazim.
Bu arada benim de hopenweisse turu ozellikle schneider’in bu birasini

yapma hayalim var sizin de benzer bir girisimde oldugunuzu gormek mutlu etti , takip edecegim.

(Tuvan) #6

2 hafta kova , 1 hafta sise ama henuz 1 tane acmisligim yok belki 10.gun ilk denemeyi yaparim.Fuggle ile son 3 gun kala dry hop’umu da yaptim hatta bu sefer etiketlerimi süt ile yapistirmayi da ogrendim.Tahminimden daha etkiliymis.Artik tadima kadar beklemeye devam.

(alkan_d) #7

Better Brew kitleri ben de merak ediyorum. Tadım notlarını merakla bekliyorum

(Tuvan) #8

Bugun ilk adam akilli tadimimi yaptim kovada 15 , sisede 8.gun.Abartarak attigim fuggle (100 gr) gayet guzel bir kokuyla baslangic yapiyor ardinda damakta tadinda bir acilik birakiyor.Govde,gazlanma ve kopuk muthis.Sanirim ikincil bir ot bekliyor damagim ama belki de bu sadece benim kendi citami yukseltme istegim.Zaman ve bol deneme gerekiyor ama yine soyluyorum butuk bira kulturunun temeli ipa’dir.Zor fakat her sonucta bambaska bir tat cikar.

(Sami Gürel) #9

merhaba ben de better brew ipa kitimi 23 ltye 500 gr dme ve 1 kg seker ile kurdum. 1048 og ve 1003 fg ile siseledim. 15 gun kovada 5 gun de sisede kaldiktan sonra 250ml actigim ilk sisede oldukca aci bir tat aldim. gazlanma ve kopuk 5. gun icin oldukca iyiydi. erken oldugunu biliyorum ancak bu acilik sisede bekledikce gecer mi yoksa kalici mi?

(Tuvan) #10

Ipa’dan beklediğiniz acılığın ne olduğuna da bağlı olarak bence kullandığınız dme’nin de şerbetçiotu katkısı acılığı arttırmıştır.Tabi ki zaman içinde tadının daha da oturacağı kanaatindeyim.Şahsen ben ibu’su yüksek biralar tercih ediyorum ama dediğim gibi bu iş yemeğe eklenen baharat gibi olduğu için görecelidir.

(Sami Gürel) #11

Peki şimdi elimde Coopers Sparkling Ale kitim var. Bunun acılığını artırmamak için nasıl kurmamı önerirsiniz? DME kullanmadan direkt 1 kg şekerle mi, yoksa şerbetçiotsuz DME + 1kg şeker mi?

(Tuvan) #12

Şerbetçiotsuz dme ekleyerek govdeyi arttirabilirsiniz , seker ilavesi ise alkol oranini arttirmaniza yardimci olacaktir.Sparkling ale daha once kurmadigim bir kit ama icerginden anladigim kadariyla zaten daha yumusak bir sonuc verecektir.Asil olarak aciliga etki eden serbetciotlarinin dry hop olarak degil de hop tea yani kaynatilarak eklenmesi sonucunda olusuyor diye biliyorum.

(Ezio Auditore) #13

Sparkling için bir öneri sunayım ben de. 500 gr. Belgian Candy Sugar, 500 gr. Light DME. Çok iyi oluyor. Acılığı arttırmak için light dme koydum. Ama çok da arttırmayacaktır. Siz turunçgil aroması veren bir şerbetçiotunu kısa süreli Hop Tea yapıp kovanın içine 3 gün kala atabilirsiniz. Oldukça kompleks ve güzel bir bira çıkacaktır diye tahmin ediyorum. Candy Sugar yakışmıştı bu biraya. Acılığı düşük ama uyarayım. Acılığı arttırmanın yolu light dme kullanmak (ki bu çok az arttırıyor). Siz asitlik oranı yüksek olan, aromasının damak tadınıza uygun olduğunu düşündüğünüz bir şerbetçiotunu Hop Tea yapıp şişelemeye 3 gün kala kovaya atın. Bakalım neler olacak :slight_smile:

(Tuvan) #14

Bugun sisede 18.gun fuggle gercekten muthismis acilik 15 gun sonunda kesildi.Vee marmaris cubucak orman kampindan sevgilerle…