Better Brew Pale Kuru Malt Özü

(Uğur) #1

Merhaba,
Pale kuru malt özü ile biraz daha detay bilgi sahibi olmak istedim ancak sitede çok fazla bu ürün ile ilgili yorum bulamadım.
Merak ettiğim Pale malt özü acaba özellikle pale-ale bira tipi ile mi kullanılıyor? Ve tada etkisi nasıl ?
Benim anladığım bu ürün açık DME’ye göre çok az daha koyu ve biraya zengin malt, bisküvi ve fındık aromaları katıyor. Hatta butik birada şöyle bir açıklama var “şerbetçi otuyla dengelenmediği için çok fazla kullanılması durumunda acılığı fazla baskılayıp birayı ait olduğu stilden uzaklaştırabilir”.

Bu ürünün özelliklerini çok bilmeden pale-ale kiti olan Coopers Draught yaparken benzer tad profilinde olsun diye düşünerek pale ale malt özünden 1 kg kullanarak birayı kurmuştum, biranın tadı başta çok farklı gelmişti, ilk pale ale bira kit denemem olduğu için durumu kite bağlamıştım, şimdi acaba bu malt özünden mi kaynaklı diye düşünüyorum???

Özetle bu malt özünü beğenerek kullanan var ve kendi yorumunu paylaşır ise çok sevinirim.

(“Yeni gördüm Coopers kendi sitesinde verdiği tarifte Draught kitini 1.5kg Light Malt Extract ile kurmayı tavsiye ediyormuş, galiba ben pale malt özü ile tada biraz farklı etki ettim???”)

(Şişede Enaz BİRAY) #2

Ben ale ve ipalarımda bunu kullanıyorum.
Biranın rengini koyulaştırmakta, bu kesin ve defalarca gözlenmiş bir sonuç fakat biraya kattığı aroma(lar) olduğunu düşünmemekteyim. Hakkında olumsuz hiçbir yorumda bulunamayacağım bir malt özü olduğu gibi fiyatıyla azcık da olsa ekonomiktir.

(Uğur) #3

Geri dönüş için teşekkürler, bu malt özü ile ilgili çok deneyim sahibi değilim, renk değil de tada çok etki yaptı mı diye merak ettim, sanırım bir sonraki pale-ale birayı light dme ile yapıp fark olup olmadığına bakacağım.