Better Brew Tequila and Lime kiti

(aysegul) #1

Selamlar,

Better brew tequila and lime kitini ikinci kurusum oldu ancak daha once yalnizca ve fazlaca seker kullanmaktan kaynaklandigini dusundugum fazla tatlilik durumu bu sefer yalnizca bir kg bira kiti guclendirici kullanmis olmama ragmen devam ediyor. Genel olarak tatli bir kit sanirim. Kitle ilgili bir sey de bulamadim forumda. Konuyu ben acayim dedim. Deneyenler varsa yorumlarini bekliyoruz. Gerci bu ikinci kurulumda henuz sisede altinci gununde. Umarim zamanla tatlilik sorunu kalmaz. Bayagi gazoz gibi cunku, bayiyor insani.

(uğur) #2

Merhaba. Geçen hafta 1 ay şişede bekleyen kitimin tamamını döktüm maalesef birayla alakası olmayan tadından ötürü.
Evet tekila ve limon aromaları geliyor ama o kadar,birayla alakası yok gibiydi.
Belki de ben yapamamışımdır bilmiyorum.

(aysegul) #3

Tuh ya zaman gecince de degismiyor demek… ben dokmem de artik gazoz niyetine icerim, napalim :frowning:

(Uğur) #4

Bende aldım, çok bir beklentim yok gerçi ama umarım kötü çıkmaz, size sormak istediğim kendi mayası ile mi kurdunuz ve kurarken malt özü eklediniz mi?

(Uğur) #5

Kendi mayası ile mi kurdunuz acaba? Bende kuracağım, eğer kendi mayası ile kurduysanız yorumlarınızı dikkate alıp şeker sindirimi yüksek bir maya tercih edeceğim,

(aysegul) #6

Maalesef kendi mayasiyla kurdum. Belki s04 kullansaydim ve dme yogunluklu kursaydim bira kiti guclendirici yerine boyle olmayabilirdi diye dusunuyorum. Cunku sanki potansiyeli var gibi hissettim, o yuzden ikinci kurulum yaptim zaten de yine pek dogru olmadi. Tavsiyem yalnizca iki paket dme ile denemeniz. Sizin deneyiminiz guzel olursa ben de ucuncu denememi yaparim.

(uğur) #7

evet kendi mayası ile kurdum,malt özü vs kullanmadım zaten %100 malt olamıyor diye.
Ben başaramadım umarım sizin yaptığınız iyi olur :slight_smile: :beers:

(Kahraman) #8

Ben de bu kiti geçen hafta aldım, ama önümüzdeki hafta kurmayı düşünüyordum. Bu konuyu görmem çok iyi oldu. Bu tatlılığı giderecek bir formül düşünmem gerekecek. Sizin de belirttiğiniz gibi S04 maya mantıklı görünüyor, ve şeker yerine 1 kg açık renk DME kullanabilirim. Umarım sonuç beklentilerimizi karşılar.

(uğur) #9

Merhaba,eğer elinizde mevcut ise yazdığınız gibi s-04 ve şerbetçi otu ekleyebilirseniz (kurulumdan kısa süre sonra) belki o şurubumsu şekerli tad kaybolabilir. Deneyip yorumlarsanız belki tekrar ben de deneyebilirim :slight_smile:

(Eyüp İlhan) #10

@aysegul hanım, yorumlarınız ve düşünceleriniz halen aynı mıdır?

bu kit ile düşüncelerim var yapma konusunda.

deneyen başka arkadaşlar var mı?

(aysegul) #11

selam,

valla son şişeyi dün içtim ve gazoz tadı konusunda herhangi bir değişim olmamıştı 35 gün sonunda. ama içilebiliyor yani, hatta yeni yaptığım yüksek alkollü nut brown ale ile karıştırıp içtim son şişeyi şeker tadını azaltmak için. güzel de bir kokteyl oldu :slight_smile:

belki bir takım modifiasyonlar yapılsa (şerbetçiotu eklemesi gibi) daha da içilebilir olur diye düşünüyorum. yaza doğru bir daha deneyeceğim sanırım. güzel bir serinletici olabilir ve tekilalı kokteyller yapmak için kullanılabilir çünkü tekila ve limon aroması çok güçlü gerçekten. tek sorunu tatlılığı kısaca.

(Ali Çınar) #12

Bu kiti Desperados klonu olarak düşündüğüm için kurdum. İçenler bilir, bu biranın orjinalinde bir tatlılık vardır. Ama tabi bir Niğde gazozu gibi değildir. Şerbetçi otu kullanımı güzel olabilir ama tekila/misket limonu tadını baskılaması gibi bir risk de olabilir. Dikkatli kullanmak gerekir.
Kit henüz kovada 9. gününde, tadına baktıktan sonra amaç-sonuç değerlendirmesi yapacam.

(Kahraman) #13

Bu kiti bir paket DME, 500 gr şeker ve S-04 maya ile kurup 21 gün fermente ettim. Dün akşam şişeledim. Şişeleme sırasında bir bardak alıp tadına baktım. Evet, tekila ve misket limonu aroması alınabiliyor, ancak o tatlımsı his damakta hissediliyor. Sanırım bu tad bu biranın karakteristik özelliklerinden biri. Şişede 1 ay olgunlaştıktan sonra görüşlerimi yeniden yazarım.

(Yasin Turan) #14

Ben de bu kiti denemek istiyorum Desperados u çok seviyorum. O da tatlımsı ama gazoz gibi değil. Çok aşırı tatlı bir bira mı bu arkadaşlar yapanlar biraz daha ayrıntılı tadım notları eklerse sevinirim. Desperados a çok benziyor derseniz hiç düşünmeden kuracağım. Sevgiler.

(Ali Çınar) #15

Henüz şişede 5. gün. O yüzden Desperados seven biri olarak tam bi karşılaştırma yapamıyorum. Ancak dolum yaparken gazsız ve sıcakken tadına baktığımda tatlı ancak baymayan bir lezzeti olduğunu gördüm. Şişede olgunlaşma, gazlanma ve soğuma sonrasında tam anlamıyor bir desperados olmasa da ona yakın ve içimi güzel bir bira olacağını düşünüyorum. 1 aylık bir dinlenme süresi düşünüyorum, o süre sonunda karşılaştırmayı yaparım.

(Yasin Turan) #16

Arkadaşlar bu kiti izmirden yapan arkadaş var mı? tadımlık 1 tane rica edicem :slight_smile: