BIAB için tekli elektrikli/indüksiyon ocak seçimi

Selamlar,

BIAB için tek göz bir ocak almak istiyorum. Mutfağı dağıtmak yerine bu sayede terasta çalışabileceğim. Hedeflediğim batch büyüklüğü ~20 lt, buna uygun bir paslanmaz alacağım.

Bu büyüklükte bir paslanmazda kaynamayı sağlayacak kuvvette bir ocağa ihtiyacım olacak. Piyasada satılan elektrikli ocaklara baktığımda tek gözlülerin 1500 watt kuvvetinde olduğunu gördüm. 2000 ve üzeri olana rastlamadım. İndüksiyon buldum bir tane, Korkmaz A495 modeli.

Tüp gaz ile uğraşmak istemediğim için elektrikli ocak bakıyorum. Tavsiye edeceğiniz bir ocak var mıdır?

Teşekkürler,
Haluk

Aluminyum kazan ve tüplü canavar kullandığım için çok iyi bilmiyorum ama Öztiryakiler vb firmalar sizin aradığınız sanayi tipi set üstü ocaklardan imal ediyor.

Öztiryakiler’in ürettikleri hep gazlı… ya da ben elektriklisini bulamıyorum…

Sizin kullandıklarınız nasıl şeyler edinmek istesek?

Hocam, bildiğin LPG yer ocağı ve 30 L. aluminyum kazan. Özel şeyler değil.
Ocağı bit pazarından 25 liraya almıştım. En babası piyasada 100 lira zaten.
Kazanı da 40 liraya aldım dükkandan. Aluminyumun tek problemi ısı kaybı. Onu da sarıp sarmalayarak çözebildim.

1 Beğeni

Bu ufak tüp ne kadar gidiyor peki?

Tam tahılda o kadar eski değilim.
30 litre aluminyumu arındırmak için bir tam kaynatma yaptım (ısınma ve 30 dk, kaynama). Bir de 8 litre bira için yaklaşık 15 litre ısıtma kaynatma yaptım. Şu anda tüp yarıda gibi.
Ocak satıcıları ve konuştuğum bir lokmacı, daha iyi verim için 12 kg tüp ve yüksek basınçlı dedantör öneriyor. Deneme sürüşü bitsin belki öyle bir şey yaparım.