Bir ipa denemesi

(Taşkin) #1

Yaptığım ilk biranın fermantasyonu sürerken dün bir parti daha bira yapmaya karar verdim el alışkanlıgı kazanana ve ekipmanlari tanıyana kadar elimden geldigince icilecek seviyede bira yapmak şu anlık tek hedefim bugün kaynattigim biranın recetesi;
3.5 kg arpa maltı
0.8 kg buğday maltı
0.5 kg melonoidin
0.15 kg kavrulmuş malt
17 lt mayse suyu
57 derece 25 dk
63 derece 35 dk
67 derece 30 dk
75 derece mash out 10 dk
7 lt yağmurlama
Fermenter 14-15 lt
Og:1060
30 gr cascade 60 dk
15 gr tettnang 30 dk
15 gr tettnang 15 dk
10 gr tetnang 5 dk
Maya:us05

Bugün yeni bir şeyi daha ögrendim cift serpantinle soğutma yapıyorum buzlu suyu 1.5 saat onceden hazirladigimda su sicakligi 2 dereceye inmisti, bir de sogutma asamasina basladigimda boya karistiriciyla whirlpool yaparak serpantinin homojen sogutma yapması sûreyi gayet iyi duruma getirdi, şıra 100 dereceden 8 dakikada 30 dereceye indi 13. Dakikada 21 yi gördük ara ara whirlpool yapmanın sogutmada faydasi oldukca fazlaymiş, negatif olur mu bilmem ama mayşe whirllpoolun etksiiyle baya şıra köpürdü.

Bu da kaynatmaya aldigım sırada mayşe,

(ersoy) #2

Ellerinize sağlık herşeyden önce.
ŞOları bilinçli olarak mı böyle seçtiniz?

(Taşkin) #3

@ers bilincli degil aslinda, ilk yaptigim birada sadece cascade kullanmıstım, bu denemede cascade i acılik icin kullandim alpha asiti daha yuksek diye, tettnang da elimde olan diger serbetciotuydu aralarindaki aroma farkini anlayabileyim diye sadece tettnang kullandim aroma icin. Ilk yaptogim birayla bunun malt karakteri benzer serbetciotlarinin tat farkliliklarini boyle deneyimleyebilirim diye düsündüm umarim bir sıkıntı yoktur?

(ersoy) #4

Hayır, tabii ki sorun yok. Tettnang asil Alman otu ve IPA’larda pek düşünülmez de o yüzden sordum.
Gayet iyi bir deneme ve otlar arasındaki aroma/tad farklılığını anlamak için bire bir.
Bir de, bu sadece kişisel bir deneyim ama, ben 30 ve 15 dk eklemelerinin, 60 dk acılık eklemesinin yapıldığı durumlarda tad ve aroma anlamında bir etkisi olmadığını düşünüyor, hiç kullanmıyorum. Bakalım sizin deneyiminiz nasıl olacak. Tekrar elinize sağlık.

(Taşkin) #5

@ers aslında ben de tettnangı bugday birasi icin almistim ama dedigim gibi iki şot arasindaki farki da gormek icin kullandım, ben henuz ev birasi icmedigimden kaynakli 15 30 eklemelerinin farkini pek anlayabilecegimi dusunmuyorum belki sonraki denemede 15 30 eklemelerini yapmadan bir karsilastirma skalasi oluşturabilirim ama yine de dilim dondugunce aktarmaya calisirim size.bir de bu hafta siparis edecegim amerikan şotlariyla dry hop uygulayabilirim en azindan ipaya bir miktar daha yaklasilabilir boylece. En basta da dedigim gibi gercekten hicbir sey bilmiyorum tatlari ayri ayri ogrenmek sadece amacim (: ayrica bilgilendirmeniz icin de cok teşekkür ederim (:slight_smile:

(Kemal) #6

Merhaba… en son yapmis oldugum recete haricindeki tum recetelerimde 30. Dk. Da mutlaka ŞO. eklemesi yapardim ki forumda ersoy hocam ayni soruyu bana da sormustu :grinning: son rectemde bunu yapmadim… yani 60 dk. Acilik icin son 5-10 dk aroma amacli ŞO eklemesi yaptim. Naçizane tecrubem; 30. dk. Eklemelerin oldugu recetelerde nisbeten aromanin yogun,aciligin az oldugu biralarim olmustu… son recetemde ise aciligin olmasi gerektigi kadar hissedildigi ve sek bir bitis sunan aroma yogunlugunun baymadigi birlarim oldu… en cok tatmin eden kismi ise sek ve nisbeten aci bir bitis…