Bir kitte 2 maya kullanmak?

Selamlar,

Sorum şu şekilde; buğday birası kiti aldım, onu Safbrew WB-06 ile mayaladım ve kitin içinden çıkan maya boşta kalmış oldu. Bir sonraki biram stout olacak, 500 gram dme ve 1 kg toz şeker ile 20 litre yapacağım. Hem gövdesi yoğun olsun hem de alkolü biraz artsın istiyorum.

Buğday birasından artan 6 gramlık bira mayasını da buna ekleyerek 12 gram kullanayım, fazladan kullandığım şekeri de öğütsün istiyorum ama bu mantık doğru bir mantık mıdır kestiremiyorum. Konuya dair fikri ya da başka bir önerisi olan var mıdır bir sorayım istedim.

Not: Şu da önemli bir yandan; Muntons kitlerindeki tüm mayalar aynı mıdır?

Kullanabilirsiniz. Sorun olmaz.

Mayalar farklı olabilir, üzerlerinde bir kod ya da numara yazıyor. Muntons’unkilere bakmadım ama brewferm’in buğday ve Triple kitlerinin mayası farklı idi. Özellikle buğdayın mayasının diğerlerinden farklı olma olasılığı yüksek.

Evet ben de farklı olabileceğini düşündüm ama kit mayalarına dair bir bilgi de bulamadım. Bu noktada mikrofonu @Taylan’a uzatmak gerekiyor sanırım.

Bizim kitlerden cikan mayalarin hepsi ayni.

2 Beğeni

Connoisseur serisinde tüm kitlerin mayasi S33.

1 Beğeni

Süper bilgi bu, çok sağol!

1 Beğeni

Ne demek, lafı olmaz :slight_smile:

Mayalar Cenk Bey’in bahsettiği gibi Fermentis S33’imiş. Maya paketlerinin üzerindeki kod önemli değil. Zira elimdeki 2 pilsner ve 1 bock kitteki mayaların kodları şöyle;

1. Pilsner: FOB
  2. Pilsner:HMB
  3. Bock: FOB

Gördüğünüz gibi pilsner ve bocktaki maya kodları aynı. İki pilsner kit arasındaki maya kodları ise farklı. Buradaki kodların anlamı her neyse bilmiyorum ama maya türü ile ilgili değil. Belki üretim tarihi ile ilgili olabilir.

1 Beğeni

Stout’un mayasında da HMB yazıyor.

1 Beğeni

Benim baktığım brewferm’lerde 2 tane triple’ın kodu aynıydı, buğdayın farklıydı. Oradan çıkarım yaparak herhalde maya farklı sonucuna varmıştım. (Gene böyle 3 harfli bir koddu herhalde onu da Fermentis üretiyor). Demek ki buğday birasını hakkıyla yapmak istesek kitinkinden ayrı maya almak lazımi buğday birasında uygun maya önemli çünkü, tadın bir kısmı oradan geliyor…

Bira camiasında tüm mayaları Fermentis, tüm kit markalarını da Muntons üretiyor sanırım :smile:

Buğdayda “it’s all about yeast” diyorlar gerçekten. WB-06 ile mayaladım ben, hava kilidinden müthiş kokular geliyor.

Bu arada ekstra bilgi; WB-06 19-20 derecelerde biraz daha karanfilimsi, 23-24 derecelerde ise muzumsu aromalar üretiyor diyorlar. Bazıları ise en iyi sonucu sabit 17 derecede aldık demiş. Ben 19-21 arası tutabildim, bakalım karanfil (clove) dedikleri nasıl bir şeymiş. Fermantasyon bitince tarif ve tadım notu güncellemesi yaparım.

1 Beğeni

Eğer bu konularda derinleşmeye, evde bira yapımı ile kafayı bozmaya başladıysanız; yapılacak en mantıklı ve faydalı yatırım, termostatı değiştirilmiş bir buzdolabı/şişe soğutucu/dondurucudur. Sıcaklık kontrollü bir “fermentation chamber” olmadıktan sonra hiç bir şey tam olmuyor, olamıyor.

3 Beğeni

Madem mayanın aynı olduğu kesinleşti, orijinal soruya cevap yazayım. Bir kitte 2 maya kullanılır, daha da iyi olur. Zira 23 litre 1040-1050’lerdeki şerbeti mayalamak için en azından 11-12 gram kadar kuru maya gerekiyor. Bu da ya hazır bir paket ticari maya oluyor (11.5g) ya da 2 tane kit mayası (2x6g). Bir de mayayı direk şerbete dökmek yerine suda uyandırıp eklemek de maya hücrelerinin sağlığı açısından iyi bir yöntem. Mayayı direkt şerbete dökünce osmotik basınç yüzünden kurumuş hücre duvarları yeterince suyu çekip canlanamıyor, bu da dökülen maya hücrelerinin yarısını neredeyse öldürüyor(muş). Kit mayaları zaten olması gerekenin yarısı, yarısı da öyle ölüyor, bu da sıcaklık kontrolü ile birleşince ilk kit yapanların neden bol bol elma tadı aldığını açıklıyor. Şimdi düşündüm de benim Mayıs’ta, haziran’da yaptığım ilk biralar gene bayağı iyi olmuş o koşullarda. 30-35 derecedeki şerbete kit mayasını direk dökmüştüm :slight_smile:

5 Beğeni

Bu arada 10-20 gr fazla koyarsanız maya strese girebilir ve çalışmayı durdurabilir demişti @SertacAkar Bey.

1 Beğeni
  1. kitimi Muntons Export Pilsner kurmak istiyorum. Elimde fazladan 1. kurduğum Muntons Pilsner kitten kalma mayada mevcut.

İkinci kitim de ek olarak elimdeki fazla mayayı da kullansam nasıl olur?

Sorunuzun cevabı S33 mayanın açıklamasında mevcut.
Çünkü kitlerde genelde S33 maya oluyor. Ve 6-7 gr civarı oluyor.
:blush:
Ürünler bölümünde S33 ün açıklamasından alıntı…:blush:

S-33’ün mayalanmada kullanımı için önerilen miktarlar şu şekildedir:

İlk yoğunluk 1,060 altında ise şerbetin her 1 litresi için 0,5 gram maya (1 paket maya 23 litre şerbet için yeterli olacaktır)

Satılan S33 11,5 gr.

1 Beğeni

Normal kurulumlar için 1 adet kit mayası yeterli oluyo o yüzden 2. mayayı eklemeye gerek olmaz

1 Beğeni