Bir Sierra Nevada Pale Ale Denemesi

Merhaba arkadaşlar,

Daha önce gerçek lager denememden bahsetmiştim. Bu sefer Sierra Nevada kopyası denememle karşınızdayım. Yaşadığım tüm süreci sizinle paylaşarak size de ilham vermeye çalışacağım.

Sierra Nevada Pale Ale Amerikalı bir ev biracısının geliştirdiği bir reçete. Bu bira zamanla çok sevilmiş ve ünlü olmuş. Hatta belki yine çok ünlü Punk IPA’yı yapanlara bile bir ilham kaynağı olmuş. Ben en çok Avrupaya gittiğimden bu örneği bulamadım. Ama buna yakın biraları deneme fırsatım oldu. Kendi malzemelerime ve damak tadıma uyarladığım reçete bakalım nasıl sonuç verecek ben de merak ediyorum.

Biramızda hedeflediğimiz değerler şu şekilde:

Biramızı yapmak için gerekli tüm maltlar şu an butik birada mevcut. Yani Pale Ale ve CaraMünih-2 (=Crystal 60L)
Biramızı yapmak için gerekli şerbetçi otlarından sadece Perle butikbirada var. Magnum ve cascade şu an eksik. Ancak benim daha önceki üretimlerimden bir miktar cascade kalmıştı. Ayrıca bir miktarda Mittelfruh mevcut. Magnum bittering amaçlı olduğundan biz yerine Perle kullanıyor olacağız.

Butik biradan verdiğim sipariş:

2.5 kg Weyermann Pale Ale Malt
2.5 kg Weyermann CaraMünih2
1.5 kg Muntons Amber LME
1 pak Fermentis US-05 Ale Mayası
100 gram Perle

elimdekiler:
Cascade 40gram
MittelFrüh 40 gram

Reçete:

Bu reçete ile ABV ve renk değerlerine çok yaklaşıyoruz. Yaklaşmamakta inat ettiğim değer ise acılık yanı IBU. Sierra Nevada nın orjinal acılığı 38. Ben bu kadar cı bira içebileceğimi hiç düşünmüyorum. Bu yüzden acılık değerini 30 da bıraktım.
Yarın siparişlerim ulaşınca yeast starter hazırlama adımıyla yine gelişmeleri paylaşacağım.

6 Beğeni

Gelismeleri takip ediyor olacagim hocam, ama sierra pale ale icilmeyecek kadar aci degildi diye hatirliyorum. Guzel bir biraydi ama ben onlarin torpedo sunu daha fazla begenmistim ki onun ibusu 65mis. Damak zevki tabi. Internette sierra pale ale clone recipe diye aratinca epey bir sey cikiyor, belki oranlarinizi gozden gecirmek isteyebilirsiniz.

Evet aslında internetteki clone tariflerine tam uymuyor. Sadece renk ve ABV değerlerinde tutturmaya yakınım. Bitterness konusunda biraz hassasım o yüzden onu özellikle tuturmak istemiyorum.Sonuçta Lager/Pilsner sever olarak 18/25 IBU aralığında biralar içiyorum. Ale başlangıcı için 30 IBU iyi bir değer diye düşündüm. Ayrıca elimdeki Cascade bazı tariflerde kullanılanların yarısı kadar. Eldekilerle ancak bu kadar oluyor. Sierra Nevada kopyası yapıyorum demek yerine ondan esinlendim diyelim. Bu bir deneme nihayetinde olursa olur olmazsa yine tuvalete boşaltacağımı zannetmiyorum. Şimdiye kadar çok kötüleri içtim. Daha kötüsünü beklemiyorum. Acılığı bu denemede hafif bulursam sonraki denemede bir 8 IBu daha eklenebilir. Başka tavsiyeler olursa başlamadan önce dikkate almak isterim.

1 Beğeni

Oklavaya kurban olayım.

Cimriliğim yüzünden bir deneme daha kötü geçti. 5 saatlik ugraşın sonunda 1.060 civarlarında OG beklerken bu kadar malzemeyle 16lt için çıkara çıkara 1.047 OG çıkardım. Sebebi belli: magic bullet denen aletle malt kırmaya çalıştım. Bazı taneler un olurken bazıları tane kaldı. Alabildiğim şeker % 33 felan. Kavanoz yada oklavayla bile %60 görmüştüm. Olması gereken ise %72-73 civarı. Bu gidişle istemesem de o yandan çarklı aleti almak durumunda kalıyorum. 3 Silindirli ezici gelse yada butikbira kendi maltı çekip gönderse diye umutlarım vardı. Onlar da olmuyor.

Bunun dışında diğer süreçlerde bir sıkıntı olmadı. 1.035 OG ile dün akşam 1litre bir yeast starter hazırlamıştım. Bu sefer üstelik kuru mayayı şıranın üstüne de boşaltmadım. Fermentisin mutlaka önerdiği şekilde yani önce 1/10 sulandırıp yeast starter a kattım. BU şekilde mayalar daha sağlıklı oluyormuş. Bu arada sulandırılmış maya kokusu w34/70 de çok güzeldi. Us-05 ekmek mayası gibi kokuyordu.

Şırayı 80 dakka kaynattım. Reçeteye uygun şekilde şerbetçi otlarını ekledim. Kaynamanın son 15 dakkasında sıvı malt özünü de kaynayan şıraya ekleyip sterilizasyondan emin oldum.

Yoğun çabalar sonucu 20 litre buz 5-6 tane buz aküsü ve 10lt kadar 2-3 C de suyla 16lt şırayı 1 saatte 25 C ye indirdim.

Şu an 19lt pet damacana da 16lt şıra mayalanıyor. Sıcaklık 24 C. Altında su dolu leğenle oturuyor. 1 lt yeast starter sayesinde 15dk da baloncuk atmaya başladı. Fırfırı da açıp damacanaya çevirdim. Bugün saqbaha kadar kudururken ısınmasın diye.

Bu arada bu sefer kendi markamı yaratıyorum sanırım. Aklıma BiBira ismi geldi. Etiketi de hazırladım.

Niyet Sierra Nevada, kısmet California Common beer.

Haydi iyi geceler

2 Beğeni

yazdiklarinizdan anilarim canlandi, blenderdan dolayi dusuk cikan og ler, sogumak bilmeyen sira… yine de bu bira isi epey hata kaldiriyor aslinda, mikrop isi kritik biraz.
tadim notlarinizi bekleriz artik.

Burada satılan corona mill tipi döküm değirmen internet yorumlarına göre pek uygun olmasa da iş görür olarak açıklanmış.

Sonra benim durumu açıklayan şu yazıyı buldum.

http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=CrushEval

Sonra şu videoyu gördüm. Acayip bişey bu roller mill olayı.

Soğutma için ise küçük boyutlu harika şeyler var. Bakır boruya mahkum değilsiniz.
http://www.ebay.com/itm/30-Plate-Wort-Chiller-Stainless-Steel-304-Homebrew-Chiller-1-2-Male-BSP-/301837299956?hash=item4646e7b0f4:g:-zcAAOSwT6pVpv-z

Bugün ilk şişeyi deniyorum. Rengi hoş olmuş. Tad chimay red e benzettim. Dengeli ama asinasi olduğum sarı pilsner den uzak. Bir kasa bitince hala alisamazsam tekrar sarı biralara dönerim. Şerbetci otları tadı komplekslestirmis. Değişik.

4 Beğeni

Bir deneme fotosu da benden gelsin.
Ek olarak isli malt ve amber sıvı malt özü kullandım.

Rauchbier Sierra Nevada Pale Ale oldu benimki de :slight_smile:

4 Beğeni

4.5 ay geçmiş. Tad bildiğin schneider aventinus. Çok iyi.

2 Beğeni