Bir zihni sinir projesi- Kovadan Çıkan co2 yi katılaştırma

Bu defa saçmalama hakkını kullanan ben olayım :slight_smile:

Bira üretirken prosesi arduino ile kontrol etmekteyim. Kullandığım sensörlerden birisi de Co2 sensörü. Fermantasyon boyunca yaklaşık olarak 480 litre karbondioksit gazı oluşmakta. Bu da yaklaşık olarak 880 gram co2 demek. Şimdi sorum şu. Biz bu co2 yi biriktirip nasıl kartuşlara doldurabiliriz. Böylece kovanın gazı ile kovanın birasının karbonizasyonunu şekersiz üretecek düzenek nasıl kurulur :wink:

9 Beğeni

İlginç bir noktaya dikkat çekmişsiniz. Fakat bu noktada aklıma takılan birşey var; fermantasyon sonucunda sadece karbondioksit mi oluşuyor? Yani daha doğrusu, hava kilidinden dışarıya sadece karbondioksit mi tahliye oluyor?

1 Beğeni

ilk olarak karbondioksit kovadaki oksijenin yerini alırken oksijen çıkar, sonra fazla karbondioksitin çıkışı devam eder. Yani ilk doldurulan birkaç kartuşu içinde oksijen olduğu için atmak lazım :slight_smile:

1 Beğeni

Katılaştırmadan önce sıvılaştırmayı düşünmek lazım sanki :slight_smile:

Bu konu üzerinde sesli yazılı düşünmek iyi olacak sanırım

bence rahat bir şekilde gaz halinde saklanabilir.

1. aşama gazın bir balonda biriktirilmesi
  2. aşama gazın bu balondan elektrikli bir pompa ile belirli aralıklarla otomatik olarak bir tüpe pompalanması ve gaz şeklinde depolanması.
  3. aşama gazın istenilen formlara dönüştürülmesi (sıvı veya katı gibi)
  4. aşama kullanılacak yerler için gerekli hesaplamaların yapılması.
2 Beğeni

480 lt co2 yi saklamak için 0,48 m3 lük hacim yeterli. kenarı 80 cm olan bir küp boyutu yeterli yani

Aslında tam olarak sorunuzun yanıtı ve bunu yapmak için en azından fabrika ortamında yapmak için çözümler mevcutmuş. http://www.automationworld.com/beer-brewing-and-carbon-dioxide-recycling

Aklıma ineklerin beslendikten sonra çıkardıkları metan gazından enerji elde etmeye çalışan bir projeyi getirdiniz. :slight_smile: Akıllıca.

2 Beğeni

Karbondioksit soğutulunca direkt katı duruma geçer, sıvı olmaz. Bakınız kuru buz. Ama bu oldukça komplike bir teknolojidir. Elde ettiğiniz CO2 yi basınçlı olarak tüpe basmak için de kompresör gerekecektir. Bu uğraşa değer mi siz karar verin derim :grinning:

Bu uygulamada maliyet önde tuttuğum faktör değil. Mutlaka gereksizdir, iki küp şekerle yapılabilecek birşey için böylesi bir denemeye girmek mantıklı da değildir mutlaka. Amacım yapmak en azından şimdilik. :slight_smile:

1 Beğeni

Elaman burada akvaryum için yangın tüpü modifiye etmiş… Tersten düşünerek belki bir sistem geliştirilebilinir…
http://www.akvaryum.com/Forum/diy_tuplu_co2_sistemi_25_tl_k385264.asp

@Serter üstad tebrik eder ellerinizden öperim :slight_smile: Bende arduino ile ilgileniyorum. Bira üretim sürecinde bende kullanmayı düşünüyorum fakat bir türlü sıra gelmedi :slight_smile: şematiği paylaşabilirseniz sevinirim. Gaz depolama konusunda önerim şöyle. 2 adet tüp gerekecek.1- düşük basınçlı genleşme tankı. 2- yüksek basınçlı depolama tankı. Kovadan çıkan gaz 1. tanka bir valf yardımı ile aktarılır. buradaki gaz basınç yükselince basınç düşene kadar bir elektrikli pompa ana depolama tankına aktarır.

1 Beğeni