Bira Ansiklopedisi

Merhabalar,
Ben ilk biramı geçen hafta mayaladım ve bir haftadır manyak gibi daha önceden de okuduklarımı keyifle okuyorum. Sonra dönüp butik bira ürünlere bakıyorum. İkinci biram nasıl olsun diyorum. Aklıma zibilyon tane şey takılıyor. Forumda geziyor, bir sonraki siparişimde yatırım yapabileceğim bir parçaya bakıyorum vs. Deliriyorum sanırım. Umarım yalnız değilimdir.
Benim bu konuda tüm forum kullanıcılarının da işine yarayacağını düşündüğüm bir önerim olacak.
Bira ansiklopedisi mesela. Her şeyi alfabetik sırada bulabiliriz hem böylece. Böylelikle biraya ve yapımına dair veritabanımızı (sempatik ve mütevazı halini bozmadan) daha sistematik şekilde geliştirebiliriz.
Son olarak, bu fikir daha önceden ortaya atıldı ve başka bir yerde halihazırda tartışılıyorsa; burada fuzuli yer işgal ettim, kusuruma bakmayın.
Bu çok pis heyecanlı manyak bir işmiş!
Sevgiler

6 Beğeni

Belki de butik sözlük yapılabilir?
O sözlük bu sözlük arasında kaybolmadan kendi sözlüğümüzün tohumlarını atabiliriz. Site ve forum dışı bir üçüncü mecra da olabilir bence.

Butikbisözlük :grinning:

5 Beğeni

Oh be!! Ben de bir tek ben mi böyleyim diyordum… Sayımız az değilmiş demek ki :smiley: Sevindim… Hangi kite karar verdiniz? Ben de aynı arayıştayım çünkü…

Elimde bir 500g hopped light dme var. Onu da kullanayım diyorum fakat evil dog, hammer of thor merak ettiğim kitler. İkisinden birini seçebilirim hem bu kitler ayrıca şerbetçiotuyla geldikleri için dry hopping ve diğer kullanım yöntemlerini de öğrenirim diyorum.
Siz neye karar verdiniz?

Yahu arkadaşlar.:grinning:

Üretim yapmak “yüce” bir aktivitedir.

Alıp satmayı yapan çoktur.
Ama üretmek yani olmayanı hayata geçirip insanlığın hizmetine sunmak başka birşey.
Biz de kendi çapımızda üç dört hafta süren ve iyi planlanması…teknik bilgi ve ölçüm gerektiren…titiz takip ve temizlik gerektiren bir üretim yapıyoruz.
Yaptığımız işe saygı duyuyorum ben.
Çünkü güzel birşey yapıyoruz.

Emin olmamız lazım …ben yoğunluk ölçer nedir… nasıl kullanılır…ilk defa forum sayesinde öğrendim.
Okulda yüzlerce saat yoğunluk formülünü ezberletip problem çözdürdüler…Sonuç: elde var sıfır.
Uygulamalı teknik gıda üretimi yapıyoruz. Çok keyifli ve zor iş yapıyoruz.

Hepimize başarılar.:grinning:

3 Beğeni