Bira Berraklaştırıcı (Biersol vs.) Kullanımı Sonrası Maya Yıkama


(Deniz Tekin) #1

Herkese merhaba,
Foruma ilk defa yazıyor olmam sebebiyle, yazıma öncelikle bugüne kadar yazılarıyla bu forumu bira kütüphanesine çeviren herkese tekrar tekrar teşekkür ederek başlamak istiyorum.
Başlıktan da anlaşılabileceği üzere berraklaştırıcılar ve maya yıkama işlemi ile ilgili aklıma takılan bir iki soru var, şöyleki:
Berraklaştırıcı kullandıktan sonra maya yıkama işlemi yapılabilir mi? Yapılabilirse berraklaştırma kullanımından sonraki maya yıkama sonucunda elde edilecek maya miktarı azalır mı? (Yani maya yıkama anlamsız hale gelir mi?) Ve yine eğer maya yıkama yapılabilirse içinde biersol de içereceği için sonraki kullanımda olumsuz bir etkisi olur mu?
Cevap için şimdiden teşekkürler, iyi günler…


(Taylan Özdere) #2

Berraklaştırıcıların maya üzerindeki etkileri genelde birbirinden farklı. Genel çalışma prensipleri ise fiziksel (elektrostatik çekim). Kumaşa sürtülen bir balon insan saçını nasıl çekerse aynı mantıkla, yani elektriksel çekim yoluyla çökelmeyi sağlıyorlar.

Bira veya maya ile herhangi bir kimyasal etkileşimleri olmadığı için mayanın sonraki kullanımlarında genelde olumsuz etkileri olmayacaktır. Özellikle Biersol, kendisi de negatif yüklü olduğu için maya ile pek etkileşime girmez. Bu yüzden Biersol kullandığınız durumlarda yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Kitosan ise biraz daha farklı. Pozitif yüklü olduğu için mayanın yüzeyine tutunur. Yıkama sonrası kullanımlarda mayanın çok daha hızlı çökmesine sebep olabilir.

Kitosanı mayadan bütünüyle ayırmak için şiddetli yıkama ve karıştırma, peşi sıra tekrarlanan yıkamalar veya asit yıkaması gibi yöntemler denenebilir. Bu tür yıkamalar sonrası çözeltideki kitosan miktarı azalacağı için yıkama sonrasında mayayı kullanmak yine sorun olmayacaktır.

Özet, berraklaştırıcı kullandıktan sonra maya yıkama ve kazanımı yapabilirsiniz. Bazı durumlarda ikinci ve takip eden yıkamalar gerekebilir :wink:


(Deniz Tekin) #3

Fazlasıyla aydınlatıcı bir cevap olmuş :blush: Tekrardan teşekkürler…