Bira doldurma hakkında

(Nicola Larini) #1

Arkadaşlar bildiğiniz üzere şişeledikten sonra bile biralarımızın içinde canlı maya kalıyor. bu yüzden yabancı forumlarda şişenin dibinde mayayı içeren birkaç mililitrelik kısmın bardağa koyulmaması gerektiği yazıyor fakat bildiğiniz üzere buğday birası bardağa agresif bir şekilde dökülen ve özellikle dip kısmının yoğun köpük oluşumuna etkisi olan bir bira.

bu durumda kafam karıştı benim, yapacağım buğday birasını, diğer buğday biraları gibi usulüne uygun mu dökmeliyim yoksa söylendiği gibi 45 derece açıyla döküp son birkaç mililitresini bardağa koymamalı mıyım?

(Cenk) #2

Maya tortusunu bardaga almamak, maya kokusu/tadı sevmeyen veya bulanik bira sevmeyenler için bir tavsiye. Kesinlikle şişede kalmalı, bardağa alınmamalı diye bir kural yok. Ben tortunun tamamını bardağa döküyorum. Şişenin dibinde kalanları da içiyorum.
Fırsatı bulmuşken hemen özlü söz de söyleyeyim :slight_smile:
"Tortu ev birasının imzasıdır"
:beers::+1::clap:

(Pendik Artisanal) #3

Şişenin yapısı gereği sıvının yarısını koyduktan sonra alttan tabanı yalamaya başlıyor kalan sıvı. Çok sert bir çökelek yoksa tabandan da alacağını alıyor.

Ben çok baskın bir maya aromasını/tadını Belçika biraları dışında kaldıramıyorum. Diğer koku ve tatları perdeliyor maya.
Yaptığınız Alman stili klasik bir Buğday birası ise maya değil muz ve karanfil gibi ögeler baskın olmalı. Belçika usulü, manastır tarzı ise maya daha kabul edilebilir.

(sahabcan) #4

Bağırsak, mide için çok faydalı. Özellikle adet dönemindeki bayanlara önerilebilir. Dipteki tortunun biraz karışması tadı da çok etkilemiyor. Bence fazla dert etmeyin. :smiley:

(Ahmet Kılınç) #5

Almanya’da üniversiteyi okumuş bir arkadaşımla geçen gün sohbet ederken öğrendiğim bir nüans:
Almanlar buğday birasının dibindeki tortuyu şişede bir parmak birayla bırakıyor, ardından bu kalan kısmı iyice çalkalayıp onu da bardağa ilave ediyorlarmış… ve bunun daha güzel bir kafa yaptığını söylüyorlarmış… :smile:

(Cenk) #6

Yanlış hatırlamıyorsam Bomonti Filtresiz in şişesi üzerinde de bu şekilde, dibinde kalani calkalayip bardaga dokerek, içilmesi tavsiye ediliyor.

(Nicola Larini) #7

evet, usülüne uygun doldurma şekli böyle, fakat bu durumda mayayı da koymuş oluyoruz. ondan sordum ben.