Bira ile Yapılan Kokteyl ve Aromalı Bira Tarifleri

Kahve aromalı bira ararken, böyle bir site buldum. Biz de kendi deneyimlerimizi bu başlık altında paylaşabiliriz. Tabi tarfiler belli markalar ile yapılmış. Biz o tarife uygun karakterde yaptığımız butik biramız ile deneyebiliriz. Bu sitede bulunan kokteyller;

-Lime ve nane aromalı bira,
-Hindistan cevizli, kakao parçacıklı, meşe aromalı bira,
-Frambuazlı, kakao taneli bira,
-Kahve ve meşe aromalı bira,
-Tarçın ve greyfurt aromalı bira,
-Şerbetçiotu ve mango aromalı bira,

1 Beğeni

KOKTEYL TARİFLERİ

Dr. Pepper

25 cl Bira
25 cl Kola
3 cl Amaretto likör

Soğutulmuş birayı ve kolayı sırayla 50 cl’lik bira bardağına boşaltın. Shot bardağına doldurduğunuz amaretto likörü de en üstüne ekleyip servis edin.

Red Eye

35 cl Bira
15 cl Domates suyu
1 adet yumurta

Domates suyunu soğutulmuş bira bardağına dökün. Üstüne soğuk birayı ekleyin. Karıştırmadan, yumurtayı karışımın içine kırın. Karıştırmadan servis edin.

Shandy

25 cl Bira
25 cl Limonlu Gazoz

Her ikisi de iyice soğutulmuş malzemelerden önce gazozu, arkasından birayı büyük bir bardağa doldurup, karıştırmadan servis edin.

Black Velvet

15 cl Stout bira
15 cl Şampanya

Her ikisi de iyice soğutulmuş malzemelerden önce stout birayı, arkasından şampanyayı uzun bir kadehe doldurup, karıştırmadan servis edin.

Beer Breezer

30 cl Bira
6 cl Votka
2 atım Tabasco acı sos
1 tutam kereviz tozu

Soğutulmuş votkayı büyük bir bardağa dökün. Üstüne acı sos ve kereviz tozunu ekleyin. Son olarak iyice soğutulmuş birayı ekleyerek servis edin.

1 Beğeni

Michelada

-1 Şişe 33’lük Bira (tercihen meksika birası, tecate, corona vb…)
-5 cl (1 shot bardağı) yeşil limon (lime) suyu (lime bulunmadığında limon da olur)
-5 cl domates suyu
-1 tatlı kaşığı acı sos (tercihen tabasco sos)
-1 tutam karabiber
-Buz (dilediğiniz kadar)
-Tuz ve Lime Dilimi (bardağın ağzını kaplamak için)

Opiyonel olarak; bir kaç damla soya sosu, üç beş damla worcestershire sosu tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

Yapımı ise şu şekilde büyük bira bardağının ağzını, lime dilimi gezdirip tuz ile kaplayın. Bardağınıza buz koyun.

Sırasıyla tabasco sos, lime, karabiber ve en son biranızı ekleyip karıştırın…

Bira ve viski sevenler “Boilermaker” deneyebilir. Tarif kısa, biranın içerisine 1 shot viski, bardağıyla beraber atılıyor.

2 Beğeni

Bira ve şarapla yapılan kokteylere hep mesafeli bakmışımdır. Hele yukarıdaki “Red Eye” gibi bir tarifi herhalde üzerine para verseler denemem.

3 Beğeni

Aynısının ismi Irish Car Bomb olanı vardır. Kilkenny fıçının içine bir shot Jameson viski bardağıyla atılır ve bir kerede içilir. Sonrası allah kerim :smile:

Kilkenny yoksa GaraGuzu Amber Ale ile de çok iyi gider.

1 Beğeni

BBC’de lezzetli olabileceğini düşündüğüm kokteyller buldum. Dağılalım, hepsinden deneyelim. :smile: Kahveli olanı çok tuttum, sanırım bir de kolalı olan da iyi olur.

Five Guinness cocktails you can make in minutes…*
*Or use another stout - whatever you fancy!

Purple Guinness (Mor Guinness)

Pour 440ml can stout into a tall glass then add 50ml blackcurrant (kuş üzümü veya frenk üzümü) cordial (likör) and serve.

Guinness martini

Pour 50ml dark rum into a jug with a handful of ice and add 25ml cold espresso coffee,
25ml vodka,
25ml crème de cacao
100ml stout.
Stir with a long spoon until the outside of the jug feels cold then strain into 2 martini glasses and serve.

Mulled Guinness

Place 500ml pressed apple juice,
440ml can stout,
1 cinnamon (Tarçın) stick
1 star anise (anason) into a saucepan over a medium heat.
Bring to a simmer then add 1 tbsp honey, stir, take the pan off the heat and remove the whole spices.
Divide the mixture between 4 heat proof glasses and serve.

Black Velvet

Half fill Champagne flutes with stout, then slowly top them up with chilled Champagne.

Guinness Black Russian

Pour 25ml coffee liqueur,
25ml of vodka
100ml cola into a tall glass with ice.
Stir gently just to combine, top with 100ml stout and a wedge of lime to serve.

Kaynak: http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/five-guinness-cocktails-you-can-make-minutes

1 Beğeni

Bira kokteyllerini gösteren ilginç bir video.

Bu video da Guinness ile yapılabilecek kokteylleri gösteriyor.

BLACK AND TAN:
8oz Harp Lager
8oz Guinness
Pour Harp Lager into a 16oz pint glass. Use a spoon to layer the Guinness on top.

THE ECLIPSE:
8oz Blue Moon
8oz Guinness
Pour Blue Moon into a 16oz pint glass. Use a spoon to layer the Guinness on top.

THE HAPPY IRISHMAN:
1.5 oz Tullamore Dew
6 oz Smithwick’s Irish Red Ale
8oz Guinness
Layer ingredients in a clean pint glass.

BLACK VIOLET:
1 oz Chambord Raspberry Liqueur
3 oz Sparkling Wine (Cava or Brut preferred)
2 oz Guinness
Combine Chambord liqueur and Guinness in a ice filled shaker. Stir until chilled and strain into a tulip glass. Layer Guinness on top.

THE SHAMROCK SODA:
1 oz Tullamore Dew Irish Whiskey
.5 oz Smirnoff Lime Vodka
3 oz Guinness
2 oz Coke
Combine Vodka and Whiskey and shake over ice. Strain into an ice filled high ball glass. Top with Coke and layer with Guinness.

HOLY IRISH TRINITY:
1 oz Tullamore Dew Irish Whiskey
1 oz Irish Mist
1 oz Carolans Irish Cream Liqueur
4 oz Guinness
Shake Whiskey, Carolans and Irish mist over ice. Strain into an ice filled pint glass. Top with Guinness.

İnternette rastladığım güzel tarifler listesi. Sıcak yaz günlerinde iyi olur diye düşündüm :slight_smile:

1 Beğeni

Selamlar öncelikle ben aranıza yeni katılmış biriyim aromalı bira üretme merakı içerisindeyim sizlerin denediği herhangi bir aromalı bira tarifi varsa bir kaçını paylaşırsanız sevinirim

Tarifler iyide viski fiyatlarından bahseden yok :smile:

Jagerbomb veya tekilabombdan şaşmam
Öyle içerim böyle içerimcilere de “becherovka” öneririm :smile:

1 Beğeni

kehkehkeh irish car bomb unutulmuş efsanedir, pint bardağı içine hemen hemen 3/4 kadar guinnes doldurulur, bir shot bardağı içine irish cream(baileys) ve irlanda viskisi eşit miktarda doldurulur ve o shot bardağı pint bardağının içine atılır ve hemen tek seferde içmek gerekir, beklerse pelteleşir topaklaşır tadı kaçar

Irish Car Bomb

Arkadaşlar doğru yere mi yazıyorum bilmiyorum fakat Aromalı bira tarifleri deyince kendi bulduğum ve çok başarılı sonuçlar elde ettiğim bir yöntemi burada tekrar paylaşmak istedim.

Ben yaptığım biralara özellikle vanilya aroması vermek için kendimce ilginç bir yöntem denedim ve hemen hemen hepsinde harika sonuçlar elde ettim. Reklam gibi olmasın fakat ne yazık ki aynı tad ve aromada başka bir ürün yok. Ben fermantasyonun 10. gününde yaklaşık 12-13 litrelik genç biramın içerisine aynen dry hopping yapar gibi aşağıdaki üründen 5 taneden az olmamak kaydıyla damacanaya ekliyorum. Kit kovaları 23 litre olduğundan miktarı arttırmak gerekebilir. Ürün kapalı poşette ve kumaş kese ile geldiğinden bakteri riski de taşımıyor fakat tabii ki kullanmadan önce ipin ucundaki kağıt parçayı kesiyorum. Tabii ki zevkler ve renkler farklıdır bu sebeple kullanmadan önce normal olarak içip tadını beğenirseniz mutlaka kullanın. Rooibos ve vanilya harika bir ikili oluşturuyorlar, şerbetçi otu aroma ve acılığına az bir miktar vanilya kokusu eklenince ilginç notalar oluşuyor. Arkaplanda hafif bir vanilya tadı isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Aslında sadece vanilya değil, ürün tarçın ve kakule de barındırdığından oldukça zengin. Fakat vanilya diğerlerinden daha baskın, bu da bana göre daha güzel bir durum. Umarım deneyen arkadaşlar olursa memnun kalırlar. Ben bu yöntemi şarapta da kullandım ve yine aynı başarılı sonuçlar elde ettim.

4 Beğeni