Bira No.1 - Coopers Pale Ale

Buradan okuduklarım, yardımlar, araştırmalar ve telaşlar sonunda ilk kurulumu şişeledim.

Cooper Pale Ale
Tarif: 2 Orta DME + 500 gr şeker
Toplam hacim: 22 litre (içimden öyle geldi)
Toplam şişe: 41
OG: 1050
FG: 1007
Sıcaklık: 22 sabit
Kova süresi: 3 hafta
Gaz çıkışı: 40 saat sonra başladı ve 1 hafta çok şiddetli sürdü
Şişede bekletme hedefi: 3 hafta
Telaşlar: Musluktan hafif akıntı oldu ama durdu hemen / Gaz çıkışını görene kadar evde kara bulutlar

Şişeleme Notlarım;
1- Şişeleri aldığınız yer bence çok önemli. Bende şişelerin içinden izmarit çıktı.
2- Şişe ilk temizliği çok zor ve meşakatli oldu. 1 gün önceden temizlemek daha mantıklı
3- 2 küp şeker ile kurdum. (360/750)
4- Doldurma çubuğu bastırmadan da akıyor. Çözemedim mantığını.
5- Kapak takma (kırmızı olan) işini çok iyi yaptı.
6- Şişelerken ortaya çıkan kokuya rağmen içmemek çok zor oldu.
7- Şişe yıkama yorgunluğundan sonra anladım ki kit kurmak çocuk oyuncağı

1. kiti (Ambiorix) hemen ertesi gün kurdum. 3 hafta sonra artık ik birmın tadına bakacağım.

Bu da benim yavrulardan görseller.

4 Beğeni

Pale Ale yi 1046/1010 değerlerle 11 Şubatta şişeledim. Deneme içimlerine başladım güzel bir bira oluyor. Ambiorixi bir çok kişinin aksine ilk kitim olarak kurdum ve 30.12 de şişeledim, 10 şişem kaldı şu anda mükemmel durumda, afiyet olsun. Etiket hoş olmuş bu arada :slight_smile:

Teşekkürler @Osony
İlk şişeyi açana kadar ne kadar dayandın 2 kitte?

Birde Ambiorix şişe şekeri ne kadar kullandınız? 7 gram mı?
Kurulum talimatını attım yanlışlıkla

Tabloya baktım numuneleri saymazsak 19 gün dayanmışım :slight_smile: 1 aydan önce pek açmayın derim, keyif alıyorsunuz tabii ki, ama ileride keşke bekleseydim diyorsunuz.

İleride nasıl olacağını anlamak için 2. haftasında 1 şişe Pale Ale açtım. Gazlanması uzun ömürlü olmasa da güzel oldu. Red Ale tadını yakaladım. Damakta uzun süreli çok hafif acı-kekremsi 1 tad bıraktı. Babama açtırdım ve denettim. Siparişi verdi hemen bana :smirk:

1 hafta sonra artık içilmeye tam hazır olacaklar.

2 Beğeni