Bira Şişesi Seçimi

eşimde, bende ve diğer 5-6 arkadaşta herhangi bir ağrı olmadı.

Herkesin malumu gazlı içeceklerin pet şişeleri oksijen geçirgen olduğu için bira şişelemede kullanılamıyor. Bugüne değin ev biracılığı ile ilgili yabancı hiç bir kaynakta (okuduğum dört kitap da dahil) tatmin edici bir neden bulamadım. Septik düşünceyle yaşlanmış biri olarak en mantıklı açıklamayı kendimce gazlı içeceklere basılan karbondioksit sayesinde açılana dek şişe içi basıncı atmosfer basıncının üzerinde olduğundan oksijen girişi de önlenmiş oluyor. Ancak biz şişeleme aşamasındayken yani henüz gazlanma olmadığından şişe içi basıncı atmosfer basıncından düşük olduğundan oksijenin şişe içine geçişi mümkün oluyor ve birayı etkiliyor.
Neden bu olabilir mi veya farklı bir neden varsa bilen var mı?

Eğer P.E.T. şişelerin daha fazla oksijen geçirmesinin sebebini soruyorsanız bu polimerlerin (P.E.T. de bir polimer) moleküler yapısından dolayı daha yüksek geçirgenliğe (permeation) sahip olmasındandır. Mesela 8 mm çelik bile gaz geçirgenliğine sahiptir. Materyalin yoğunluğu, kristal veya polimer yapısı bunu etkiler. Cam hem kristal yapısı hem de yoğunluğu sebebiyle P.E.T.'ten daha az geçirgendir.

4 Beğeni

Mantıklı, zaten basınç yüksekse bu basıncı sağlayan çözünmüş karbondioksit. karbonizasyon şekeri ne kadar fazla konursa basınç da o kadar artıyor.
Şişe üzerinde basınç yokken yani şekerler mayalar tarafından yenmeye başlanmadan önce şişe duvarından giriş yapacak oksijenin birayı etkileme olasılığı konuşulabilir fakat buna gelene kadar hazırladığımız mayşenin fermente olma sürecinde üç dört hafta içinde kaldığı fermentasyon kovası yada damacana 'nın da plastik olduğunu düşünürsek pratikte oksijeni alabileceği baya uzun bir temas süresi sağlıyoruz demektir.
Oksijen eğer çelikten bile geçiyorsa (ki bunu yazmışlar) zaten fermentasyon öncesi kitin ve malt özünün saklandığı kaplarda oksijen ile temas ediyor demektir.
Yani günün sonunda şunu anlıyorum;
plastik oksijeni geçiriyor, çelik oksijen geçiriyor o halde tenekede geçiriyor. Biz teneke ve poşette aylarca bekleyip oksijen ile temas etmiş ürünleri alıp plastik kaplarda dışarıdan içeriye geçişe izin veren materyaller kullanarak oksijen ile temas ettirerek 3-4 hafta daha fermente ediyoruz.
Ama on gün kadar dolapta kalacak olan son aşamada “plastik şişe olmaz, mutlaka oksijenle teması kesmeliyiz” diyorsunuz. üstelik basıncı sebebiyle bununla en iyi şekilde baş edecek aşamadayken.
Arkadaslar acaba ben bişey mi kaçırıyorum

4 Beğeni

Ben tatil için yaptığım birayı petlere şişeledim. 1 litrelik soda ve kola petlerine. 1 ay kadar kaldılar şişelerde, herhangi bir tat olumsuzluğu algılamadım. Ancak yaptığım bira zaten taze içilmesi gereken düşük alkollü dry hop yapılmış bir biraydı. Bozulma zaman ile alakalı bir süreç, belki birkaç ay beklese kötü olabilirdi.

1 Beğeni

Gazlar mutlak değil kısmi basınca göre hareket ettikleri için PET şişe içinde ne kadar basınç olursa olsun eğer bariyer katmanı yoksa dışarıdan içeri oksijen girişi olacaktır :wink:

Mayalanmanın başında oksijen arzu edilen birşey. Mayanın çoğalabilmesi ve aerobik solunum yapabilmesi için oksijene ihtiyacı var. Fakat fermantasyonun ilerleyen aşamalarında, yani maya ortamdaki oksijeni tüketip anaerobik solunuma geçtikten sonra hem birayı hem de şarabı kesinlikle oksijenden korumak gerekli.

Yani mayalanmanın başında oksijen teması olumlu iken sonlara doğru oksijen teması tehlikeli hale geliyor.

5 Beğeni

Bilgilendirme için çok teşekkürler, mini fıçılardan oldukça memnunum, şişe sorunum kalmadı :beer:

1 Beğeni

Peki Taylan bey sonlara doğru zaten şişeleme şekeri sayesinde şişedeki basınç dışarı doğru çıkış eyleminde değil mi bu kadar yüksek basınçlı sıvı ortamda çözünmüş karbondioksit bulunan bir yerde içeri oksijen girişi olabilir mi?

Efesin özel seri:10 yeşil şişesini doldurup kapaklayan oldu mu acaba? Herhangi bir sorun ile karşılaştınız mi eğer şişeleme yaptıysanız? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim çünkü elimde 10 kadar o şişeden var.

Cortez Gold bira kitini 1 lt’lik pet soda şişelerine şişeledim. Deneme amaçlı birkaç tane de cam şişeye koydum. Yaklaşık 2 ay sonra pet soda şişelerindekilerin tadı bariz daha kötüydü. Şu anda “kesin kullanırım” diye alınıp zamanla elbise askısı haline dönüşen koşu bandı gibi raftan bana bakıyorlar. İçilecek halleri yok, atsam gönül razı değil. İtiraf ediyorum bazen sırf dökmemek için içlerine biraz limon sıkıp içtiklerim oluyor :smiley: Hani belki yoğun aromalı bir kit olsaydı durumu kotarabilirdi ama zaten hafif bir yaz birası. Ancak Skol benzeri bira için üretilmi pet şişelerle hiç tecrübem olmadı.

3 Beğeni

Arkadaşlarla halısaha sonrası için 12 tane skol aldık şimdi dışarıda napayım biriktireyim mi sizce

Aşağıdaki şişelerden hangilerini kullanmak sorun olabilir, deneyimleriniz ışığında yardımcı olursanız sevinirim.

-Tuborg amber

-Tuborg fıçı

-Bomonti filtresiz

-Bomonti red ale

Ben Tuborg fıçı hariç hepsini kullandım sorun çıkmadı bu zamana kadar

2 Beğeni

Tuborg fıçıyı kullandım, sorun yaşamadım. Ancak siz yine de öncelikli olarak depozitolu olan şişeleri kullanın, depozitosuzları yedek olarak bulundurun.

Bomonti red alenin etiketi yok, direkt şişe üzerine baskı yapılmış. Etiket çalışması yapmak isterseniz bunu da göz önünde bulundurun.

3 Beğeni

Yeni bomonti filtresizde sorun yok gibi çünkü kalın şişe.
Eskisi ama inceydi. Pek kullanmak istemiyorum o tipleri.
Red Ale de ince şişe. Basınca dayanıklılığı zayıf olduğunu düşünerek ben de yedekte bekletiyorum az da olsalar.

1 Beğeni

4 kasa tuborg gold mevcut zaten…

Bu yazdıklarım (özellikle tuborg amber) ve alman buğday şişeleri de biriktiğinden kullansam mı yoksa geri dönüşüme gitse diye karar veremediğimden sormuştum…

Kuracağım Diabolo’yu 33’lük olarak şişelemek istiyorum. Şişe önerisi olan?

Biz wihenstepheiner şişelerini biriktirdik;) Hem iyi bira içiyoruz hem de Belçika biraları için şişe oluyor. Biraz da Leffe ve Hoodegarden şişesi var. Haftada 5-6 tane alıyorum mutlaka, tavsiye ederim.

1 Beğeni

Maliyet iyiden iyiye arttı desenize :slight_smile:

Maaliyetten geçtim artık, cebimdeki mideme gidiyor ohhh :smile:

2 Beğeni