Bira tadımı değerlendirmesi; Leffe, Kozel, Amstel, Samuel Adams

(Erkan) #1

Merhabalar,
Mademki bira yapım işine girdik, damak tadımı geliştireyim dedim,ve akşam eve gelirken marketten 4 farklı bira alıp deneme ve kıyas yapayım dedim… Tamamen amatör bir kıyaslamadır, hepsini açıp birbirleriyle kıyasayarak notlar aldım, ve değerlendirmede bulundum. burda paylaşmak istedim.

Kozel Svetly: %4 alkol oranıyla kolay içilebilen, hafif kokulu pilsner tarzı çek birası. içiminde değişik tatlar sunmadı.
koku: 2,5 Gövde:2,5 Acılık:3 İçim&Lezzet:3 Gaz:3

Samuel Adams Boston Lager: Orta derece kokusuna rağmen oldukca gövdeli ve acı bir tat deneyimledim. %4.7 alkol oranıyla çeşitli aromalar ve baskın acı bir tat veriyor.
Koku: 2,5 Gövde:3 Acılık:4,5 İçim&Lezzet:2 Gaz:2

Leffe Blonde: %6,6 yüksek alkol oranına rağmen, içimi kolay ve gövdesiz bir bira. şerbetçiotu kokusu baskın, ağızda çabuk kaybolan acı bir tat bırakıyor. Bu acılığa rağmen başarılı bir Belçika birası.

Koku:4 Gövde:2 Acılık:3,5 İçim&Lezzet:3,5 Gaz:2,5

Amstel Premium Lager: %5 alkol oranıyla, hafif kokulu, çok rahat içimi ve sade aromasıyla 4ü arasında en beğendiğim bira oldu. Leffe ile baya bir kıyasladım. bir ondan bir ondan içerek Amstelin bir tık daha iyi olduğuna karar verdim. Yanlız belirtmeliyimki, doyurucu ve gövdeli bir bira değil.

Koku:2,5 Gövde:1,5 Acılık:3 İçim&Lezzet:4 Gaz:3

Dipnot: değerlendirme kendimce amatör olarak yapılmıştır, her türlü yoruma ve eleştiriye açığım. Başka bira tadım değerlendirmelerimi bu başlık altında paylaşıcam.

(alkan_d) #2

Şurada bu tip tadım notları paylaşılıyor, oradan devam ederseniz -ya da bir çekilde aktarırsanız- daha derli toplu olur forumumuz.

(Ezio Auditore) #3

Aktarmayı Taylan bey yapabiliyor sanırım sadece değil mi?

(Arif Cumhur) #4

belki birilerinin işine yarar, hatta wikiye mi yazsam bilemedim, okuması pek keyifli :blush:
beer style guidelines 2015 BJCP