Bira üretimi ile ilgili notlar

(Ahmet Kılınç) #1

@Birader.omerkutlu’nun bir videosunda söylediğini mi hatırlıyorum, yoksa bir yerde mi okumuştum şu an emin değilim ama birisi, biranızı yaparken mutlaka notlar tutun, günlük yazın gibi bir telkinde bulunuyordu. Ben de bu tavsiyeye uyarak ilk bira üretimine başlamamla birlikte Everynote uygulamasını kullanarak notlar almaya başladım. (Tabi bunu bir defter kalem yardımıyla yapmak belki daha güzelidir…)

Şimdi de aklıma geldi. Acaba bu forum üzerinde profil sayfalarımızda böyle kendi kişisel notlarımızı tutmamıza ve insanların da bunları görebilmesine olanak sağlayacak bir düzenleme yapılabilir mi? Belki forum mantığına/yapısına ters olabilir ama gayet gelişmiş bir altyapı olduğu için bunun da imkanı olabilir mi diye merak ettim.

Belki belli bir şablon üzerinden, kullanılan hammaddeler, sıcaklık değerleri, yoğunluk ölçüm değerleri ve diğer not alınması gereken şeyler, belli bir düzen içerisinde online olarak kayıt altına alınabilir mi?

Belki zaten halihazırda böyle bir yapı vardır ve ben bilmiyorumdur. Onu da acemiliğime verin :smile:

(Ahmet Kılınç) #2

Şimdi farkettim, sanırım benim biram kategorisi bu iş için var… @Spotlightkid’in gün gün yaptığı güncellemeli bir nottaki mantık uygulanabilir… :smile:

(Ezio Auditore) #3

Çok yakında bir surprizim olacak bununla ilgili.

(Ömer Kutlu) #4

Merhabalar evet videolarımdan birinde bundan bahsetmiştim. Ben notlarımı bir excel dosyasında tutuyorum. Kullandığım su, şeker, malt vb. şeylerin miktarlarını; kovada bekleme süresi; og, fg ve alkol değerlerini not ediyorum. Yaptığım tadımlardan sonra da bir sonraki aynı tür bira üretimim için notlar çıkarmaya çalışıyorum kendime; bir dahakine daha az gazlı veya daha alkollu olsun gibi. İnanın çok yardımcı oluyor. Belki ben çok balık hafızalıyım ama bir kaç ay sonra hatırlamakta zorlanıyorum, açıp notlarımdan bakıyorum

(Ahmet Kılınç) #5

Özellikle böyle deneysel çalışmalar yapıldığında, notların çok büyük önemi olduğunu düşünüyorum ve size katılıyorum. O yüzden önemsedim ve derli toplu bir not tutma yöntemi üzerinde kafa yoruyorum. Belki en güzeli bir defter edinmek olabilir. Ama burada bir paylaşım ortamındayken, bunu neden online olarak yapmayalım? İkisi eş zamanlı da olabilir…
Özellikle süreçte nelerin gözlemlenmesi ve notlar alınması gerektiği konusunda tecrübelerinizi de duymak isterim…

(prnrml) #6

Herkesi brewmaster yapacak bir uygulama: http://beersmith.com/

Buna benzer web tabanlı hizmetler de var. Bunun gibi yazılımlarla süreci öğrenmek insanlar için daha hızlı oluyor.

(evbiracisi3 ) #7

Youtube da izlediğim bir videoda, ev biracıları için malzeme temini yapan bir firmanın elemanları benim tanımadığım ünlü bir Amerikalıyla bira yapıyorlardı. Adam bira yaparken tuttuğu notlara birayı yaparken dinlediği müzikleri de kaydediyordu.