Bira Üretiminde Bilimsel Devrim

İtalyan biliminsanlarının araştırmalarına göre, kavitasyon adı verilen bir tekniğin kullanımıyla bira üretiminde büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanacak. Dahası, sparging gibi bazı metotlara gerek dahi kalmayacak. Bunun sebebi ise kavitasyon metodunun arpa maltındaki nişastanın (şekerin) şıraya geçişini hızlandırması ve tamamına yakınının aktarımını sağlaması.

Enerji konusu ayrıca ilginç: 25 litre tam tahıl bira yapmak için soğutma, ısıtma vs. dahil 8 kW enerji gerekiyor. Öte yandan 100 Watt’lık bir televizyon 10 saat açık kaldığında 1kW enerji tüketiyor.

Elbette bu veriler tam tahıl bira üretimi için geçerli. Konunun (dünyanın en önde gelen teknoloji inceleme portallarından biri olan) MIT Technology Review haber linki şurada, bilimsel araştırma makalesi ise burada. Henüz bir hafta önce yayınlanan bilimsel makale haliyle henüz sadece İngilizce olarak mevcut. Talep olursa haberi Türkçe’ye çevirmeye çalışırım.

:beers:

8 Beğeni

http://www.kavitasyon.gen.tr/nedir.asp
Bi çok yerde ilanına rastlayabilirsiniz :wink:
Ama asıl bahsedilen kavitasyon yani soğukta kaynatma şudur
http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/kavitasyon-nedir--elektrikport-akademi/16504#ad-image-0

İndüktif yük kullanan cihazların tüketimi zaten kapasitif yüklü elektronik aletlere göre fazladır kışın yakılan elektrik sobası ile televizyonun çektiği yük kıyas kabul etmez.

Anlatım güzel ama bu ticari biracılar için uygulanabilir prosesler gibi duruyor ev biracılığı için uyarlanabilir bir nokta göremedim ben.

Bir yanlış anlaşılma oldu herhalde :slight_smile: Haberde kavitasyonun yeni bir metot olmasından değil, kavitasyon tekniğinin biracılıktaki bu kullanımının yeni olmasından bahsediliyor. Öte yandan Bira Kültürü kategorisinde bira ile ilgili her türlü haber paylaşıldığı için forum kullanıcılarının, özellikle de tam tahıl yapan biraseverlerin ilgisini çekebileceğini düşündüm. Eh, benim ilgimi çekti ne de olsa :slight_smile: