Bira yanı patates için Malt Sirkesi

(ersoy) #1

5 lt
extract
OG 1062
FG 1016
ABV/ACETIC ACID 6.1
herhangi bir maya (kit mayalarınızı değerlendirin işte)
Kaynatma yok.

500 gr açık renk kmö
300 gr invert şeker
200 gr caraaroma

Caraaromayı kırıp bir tül içine koyun ve 1,5 lt suya daldırıp suyu kısık ateşte ısıtın. Su 70 C’ye ulaştığında altını kapatıp 5 dk daha bekleyin, tahılları atın, malt özü ve invert şekeri ekleyip karıştırın, buz gibi soğuttuğunuz suyla 5 lt’ye tamamlayın. Bira yapar gibi fermantasyon kabına alıp mayalayın. 3 Hafta sonra şerbetçiotsuz biranız hazır, 5 ltlik damacanaya koyup sirke anası katın ve ağzını bir tülbentle örtüp karanlık, havadar (iyi oksijenlenen) bir yere alın. Sirke anası yukarı çıkacaktır. Dibe çöktüğünde malt sirkeniz hazır. Uyarıyorum, aşırı lezzetli ve diğer tüm sirkelerin papucunu dama atabilir. :smiley:

EDIT: El alışkanlığı bira yapar gibi 3 hafta yazmışım ama o kadar beklemeye gerek yok. Fermantasyon biter bitmez sirkeleştirme aşamasına geçilebilir.

(evbiracısı) #2

Göz görmeyince gönül katlanıyor da, sizin bahsettiğiniz sirke anası Kombucha çayı gibi birşey değil mi, deniz anası gibi mübarek :smile: . Tüketebilene afiyet olsun abi :slight_smile:

(ersoy) #3

Valla fermantasyon sonrası kovanın haline nasıl dayanılıyorsa, buna da öyle dayanılabilir gibi geliyor.
Hem bir biracıya mikroorganizma kolonileri konusunda ayrımcılık yapmak yakışmıyor :smiley:

Şaka bir yana, sirke anası koymayıverin canım. Havadan alır o acetobacteri. Sadece süreç uzar.

(.) #4

Az sirke anası aramadım bir kaç aydır… aktarlarda satılan doğal sirkenin içinde vardı ama yarım litresine 20 lira vermek istemedim açıkçası. Tarif için teşekkürler, bu arada kmö yerine pale ale malt mayşelesek olmaz mı acaba?

(ersoy) #5

olmaz mı, çok daha iyi olur hem de. Ben herkes yapabilsin diye extracta çevirdim reçeteyi, yoksa ben de 1060 yoğunluklu mayşelenmiş şıra kullandım. (800 gr vienna, elimde pale kalmadığı için aslında, ama tada katkısı oldu muhtemelen)
Aslında sirke anası şart değil. ağzını tülbentle örtüp öylece bıraksanız da olur. Sirke sinekleri sağolsun, mutlaka geliyor acetobacter. Ama süreç en az iki katına çıkıyor.

(Arno Kalaycı) #6

Ya peki bu malt sirkesini nasıl kullanıyoruz acaba? :smiley:

(ersoy) #7

Diğer sirkeleri nasıl kullanıyorsan, aynen öyle Arno,
ama en bilinen kullanımı bir İngiliz klasiği olan fish & chips.
Hem patates kızartmasına, hem balığa çok yakışıyor. Ama salataya da sınıf atlattı bu akşam.

(Arno Kalaycı) #8

Heh, patates kızartmasıyla acaba dedim ayrı bir olayı var mıdır :slight_smile: Bir ara mutlaka deneyeceğim

(ersoy) #9

Eh, haklısın tabii. Aslında başlık sadece malt sirkesi olacaktı ama 15 karakterden azını kabul etmiyor sistem. Mecburen ite kaka uzatıldı anlayacağın.:smiley:

(Mert Kosova) #10

Ben de bunu denemek istiyorum ama onun için de scoby lazım.

(ersoy) #11

Yo, scoby’ye gerek yok. Kombucha değil, sirke üretiyoruz. Gereken acetobacter. Sirke anası varsa ne ala, yoksa kendi haline bırak, yine olur o.

(ersoy) #12

He he, üzerime alınmışım. Zaten kombuchadan söz ediyormuşsun. :joy:
Nette var scoby satan bir kadın. Google bulur. Olmazsa yaz, ben bulayım.

(Uğur) #13

Bu güzel öneri için teşekkürler, bu durumda ilk fırsatta caraaroma sipariş etmem gerekecek. Evde doğal olması için uzun uğraşlar sonucu şarap sirkesi yapmayı becermiştik, sirke anası yok ise gerçekten doğal sirke yapmak çok uzun bir süreç. İlk müsait zamanda kesinlikle deneyeceğiz :smile:

(Mert Kosova) #14

Buldum ama biraz tuzlu sanki ya :smiley: Abla sanırım sadece pellicle kısmını veriyo, starter kısmı yerine sirke ekleyip bu tarifi deneyesim var

(Şişede Enaz BİRAY) #15

Sirke anası yoksa bir avuç nohut atın, oluşacaktır.

(ersoy) #16

Doğru, atadan dededen kalma yöntem bu ve her zaman işe yaradığı söylenir.

(.) #17

caraaroma Yerine başka malt kullanılabilir mi? Yada malt kullanılmadan sadece kmö ile yapılabilir mi?

(ersoy) #18

Merhaba,

Tabii yapılabilir. Bildiğiniz gibi sirkeleştirme işlemi için gereken üç şey alkol, acetobacter ve oksijen. sadece kmö’den elde edilen alkol de malt sirkesi üretir. Buna da bira gibi bakabilirsiniz aslında. Farklı reçete=farklı tad. Caraaroma çok iyi sonuç verdi ve denediğim tek reçete bu olduğu için bunu verdim ama tüm maltları kullanabilir; veya hiç karamel malt kullanmadan doğrudan kmö veya anamalt şırası ile yapabilirsiniz.

(.) #19

Çok teşekkürler. Çok basit birşey soracağım, bu sirke bildiğimiz meyve sirkeleri gibi keskin koku ve tada mı sahip? Patates ve sirkeyi biraraya getiremiyorum bir türlü :sweat_smile:

(ersoy) #20

Hayır, hiç keskin değil. Doğrusu karşılaştırabileceğim tek sirke pirinç veya beyaz sirke olabilir ama onların da tadı nötr. Bu bildiğiniz malt tad ve kokusuna sahip. Diğer hiçbir şeye benzemiyor. Aslında piyasada var galiba Sarson’s. Denk gelirseniz deneyebilirsiniz.