Bira yapımında endiselenilecek yada endisenilmeyecek şeyler

Bir kitapta çok güzel bir bölüm buldum.

2 Beğeni

çevirisini verebilirseniz çok sevinirim. ben ingilizce bilmiyorum.

Şöyle bir kitap görmüştüm geçen mağazasına gittiğimde belki işe yarar ama hazır kitler hakkında içinde bilgi olmayabilir.

evet o kitabı bende gördüm. ama web sitesinde o kadar çok bilgi vermişki bir de kitaba gerek varmı diye düşündüm. bu arada ben ciddi ciddi kendi maltımı yapmayı denemek istiyorum. hadi hayırlısı.

Hocam kendi maltınızı yapmak çok basit bir işlem arpa alın bir kaba koyun yeşillenene kadar sonra fırında kavurun istediğiniz kıvamda bu kadar sonrası değirmen tabi

aynen, bana da çok kolay geldi, ama forumda onun o kadar kolay olmadığını anlatıyor indanlar. çözemedim açıkcası. ama eşimi mutfak konusunda ikna ettiğim zaman, yada bir kaç gün evden uzaklaştıdığım zaman, bunu kesin yapacağım.

Evin dağınıkligi yapacağın miktarları alakalı. Eğer 5 kilodan fazla yapıyorsan her yerde leğen, bidon, kova manzaralarına hazırlıklı olun. Yapınca da 25 kilo falan yapmak mantıklı. Bu kadar yapacaksan da weyermann çuvalıni 120 tl ye satıyorlar. Uğraştığın değmez.

Bi de maltlik 2 sıralı arpa yi nasıl bulursunuz. Sanki zor gibi. Aydan hanim tohumu satan tohumculardan alınabilir ama başka şehirden gelecekse Kargo suyla çuvalı 100tl ye gelir ama ham arpa. Maliyeti ve zahmeti profesyonel malt tan pahalı olur.

izmir tuborg ta yönetimde bir arkadaşım var. ondan malt temin edebileceğim galiba. ayrıca seferihisar ulamış köyünde arpa yetiştiriyorlar. ordan alıp denemek isiyorum. olmazsada güzel bir anı olur en azından .

Malt yapımında sıkıntılı olan şey prosedürden ziyade verim. İzlenecek genel bir prosedür var ve her yerde bunu bulabilirsiniz ama önemli olan çok fazla küçük ayrıntılar var, sanırsam bbc belgesellerinin birinde diyordu. Eğer kendi yaptığınız malttan %75 gibi verim alıyorsanız siz bu işi biliyorsunuzdur üstüne çıkıyorsa ninkasi sizi kutsamış derim. Genellikle verim 50lerin altında kalıyor. Şimdiden kolay gelsin.

Aslında kendi yaptığınız maltlardan ideal verim elde etmek çok zor değil. Ben kendi yaptığım maltlarda bu zamana kadar verimlilik adına hiçbir sorun yaşamadım. En önemli faktör “arpa”. Kötü bir arpayla 40 takla atsanız verim zaten alamazsınız. Öncelikle malt için uygun ve kaliteli arpa bulmalısınız. Bu İstanbul ve büyükşehirlerin bir çoğunda nispeten zor. Çünkü maltlık veya kaliteli arpa genelde köy ve tarım alanlarına yakın yerlerde tükeniyor. Büyük şehirlerde özellikle taze arpa bulmanız zor. Bunu anlamanın en kolay yolu tane sayımına dayalı ağırlık ölçümüdür (1000 tane ağırlığı). Asıl zor olan iyi arpayı elde ettikten sonra kötü malt yapabilmektir. Malt için 2,5 - 3 gün filizlendirme - ilk kurutma önemli bir evre. Bunun için 1 haftasonu yeterli. Cuma akşamından suya doyurduğunuz arpaları pazar akşamına kadar periyodik nemlendirerek bazen piyasada elde edebileceğiniz hazır maltlardan bile güzel maltlar çıkartabilirsiniz. Malt ve özel maltlar için asıl önemli kısım güzel bir fırındır. Doğru ve homojen ısı, doğru zaman. Bir de son olarak bunun için ayırdığınız özel bir yeriniz veya donanımınız yoksa işler zorlaşır. 25 kilo malt yapmak bir ev biracısı için çok zordur. 25 kilo maltı homojen bir şekilde filizlendirip kurutmak meşakkatli bir süreç. Bence evde ideal limit 5 kg civarında olmalıdır. 5 Kilo maltı idare edebilmek 25 kiloya oranla çok daha kolay olur. Bence ilk kez malt yapacak arkadaşlar 3-4 kilo civarı arpayla işe başlamalılar.

Sıcaklık konusunda bir tereddüdüm var burada da yanıtını bulamadım. İlk sıcaklık genelde yüksek oluyor bu sorun yaratır mı diye merak ediyorum. Bir de partial mash yaparken, soğutma aşamasını yapmadan doğrudan kite eklesek mayşeyi ve soğuk su ekleyerek soğutma yapılsa ne olur bilemiyorum.

Fermantasyonda sıcaklık ilk 5 gün daha önemli. En şiddetli fermantasyonun olduğu, yani mayaların en çok çalıştığı bu ilk günler ısı kontrolünün en önemli olduğu zaman dilimi. Mayaların en çok çalıştıkları bu sürede, bira adayı sıvınızın ısısı istenen veya tavsiye edilen sıcaklık aralığının üstünde ya da altındaysa istenmeyen tatlar oluşuyor.

Partial mash ile ilgili sorunuzda da aslında bu yönteminin en güzel yanlarından birisini vurgulamışsınız. Küçük hacimlerde mayşeleme ve kaynatma olduğu için, bir serpantine ihtiyaç duymadan dediğiniz gibi soğuk su ekleyerek kovada soğutabilirsiniz.

1 Beğeni