Bira Yapımında Kullanılan Malzemelerin Başlıca Amaçları

Merhabalar,

Açıkçası forumda biraz gezindim fakat soruma pek bir yanıt bulamadım çok dağınık şekillerde konularda ara sıra geçen detaylarda gördüğüm kadarıyla biraz eksik bilgi sahibi oldum ve merakımı gidermek için sizlere sormak istedim ey Butik Biranın aziz tapınak şövalyeleri :slight_smile:

1. Şeker? Mesela şeker alkol oranını yükseltmek için mi gövde arttırmak için mi gazlanmaya iyi bir etki sağlamak için mi?
  2. Kuru Malt ve Sıvı malt? Kuru malt biranın neresine faydalıdır neresine zararlıdır? Sıvı malt ne yüzdesini arttırır ne yüzdesini azaltır?
  3. Kullanılan maya? Mesela bira kitleri arasında buğdaya en iyi giden maya?,pilsenere en iyi giden maya? lager mayaları? vs.
    4.Candy? Neye iyi gelir? Neyi sevenler kesinlikle kullanmamalıdır? vs.

Bu şekilde genel bir malzeme bira etkileşimi hakkında bilgi verebilecek kutsal arkadaşlar duyun sesimi :slight_smile:

1- Şeker yalnızca alkol oranını arttırır. Şişeleme esnasında gaz basamadığımız için şişe şekeri kullanırız. Bu şeker de mayalar tarafından tüketilir ve temel olarak CO2 ile alkol üretir. Bu CO2 biramızın gazlılığını sağlar.

2- DME ve LME arasındaki tek fark birinin sıvı birinin likit olmasıdır. Alkolü ve gövdeyi arttırır. Gövdeyi arttırır çünkü içerisinde sindirilemeyen şekerler de bulunur.

3- Mayaları deneye yanıla hocam, lezzete etkisi çok o yüzden herkesin kendi damak tadı. Maya özelliklerine bakıp az biraz öngörmek mümkün.

3 Beğeni