Bira yapımında malolaktik fermantasyon gibi bir süreç oluyor mu?

Şarap yaparken alkol fermantasyonu dışında malolaktik fermantasyon (aslında fermantasyon değil, dekarboksilasyon) adında başka bir fermantasyon benzeri süreç oluyor. Bira yapımında da benzeri bir süreç oluyor mu? (malik asitin laktik asite dönüşmesi gibi asit dönüşümleri)? @Taylan @kaan_gok

Bana sormuşsunuz ama fikrim yok :smiley:

3 Beğeni

Bilen herkese sordum da bilebileceğini düşündüğüm aklıma ilk gelen 2 ismi ekledim işte :slight_smile: Siz de “ben içerim, karışmam” dediniz, hoş oldu :slight_smile:

Çok bildiğim ve araştırdığım konular değil ama teorik olarak konuşursak olmaması gerekir (istenmez). Zira şerbeti kaynatıyoruz, sterilize oluyor, içine tek kültürden üretilmiş bira mayası ekliyoruz. Başka organizma da istemiyoruz bira yaparken.
Ama tabi lambic’ler ve ekşi biralar (Lactobacillus ve Pediococcus gibi bakteriler kullanılıyor fermantasyonda) bu genellemenin dışında. Özellikle lambic’lerde kimin eli kimin cebinde belli değil zaten :slight_smile:
Bu arada fikrim varmış sanki :smiley:

1 Beğeni

Malolaktik fermentasyon şarapçılık alanında tercih edilen bir yöntem sake yapımında çoklu fermentasyon yöntemleri kullanıldığı için laktik asit fermentasyonu da sürece dahil ediliyor, bu konuda kalıp kullanarak fermantasyon metodu yazımı forum içinde okuyabilirsiniz.
Bira yapımında kullanılabilir doğu ülkelerinde bu tür çalışmalar oldukça fazla ama geleneksel üretimde bira saccharomyces cerevisae kullanılarak sadece alkol fermantasyonu yoluyla yapılır.

1 Beğeni

Birada, meyvelere özgü olan malik asit olmadığı için bunun laktik asite dönüşmesi gibi bir süreç mümkün değil :smile: Tahıldan başladığımızı her zaman akılda tutmak lazım :wink:

Malolaktik fermantasyon bakterilerini de biradan uzak tutmak gerekli. Birayı bozacaklardır.

1 Beğeni