Bira yapımında melas şurubu kullanımı

(Onat Kömürcü) #1

Merhaba ilk biramı buğday birası ile tamamladım .Ancak ikinci kitimde (Daha hangi çeşit yapacağıma karar vermedim)
Şeker yerine melas şurubu kullansam acaba nasıl olur. Yaş maya üretiminde aslında hemen hemen proses benzer şeker olarak mineral ve vitamin içeriği yüksek olduğu için melas şurubu kullanılmakta (Nerden biliyorum diye sorarsanız işim bu yaş ekmek mayası üretimi :smile: )
Bu şekilde şeker yerine melas şurubu kullanan var mıdır?
Olabilirse hangi kit ile olur ? (Yabancı forumlarda lezzet kattığından bahsetmişler ama rengini koyulaştırdığından bahsetmişler.)

Melas şurubunun FS oranı %50 civarlarında.

Buğday biram %100 malt ilk hasat :smile:

(onur yücel) #2

I just tasted it. ooof! No, It does not taste good. Its bitter and leaves a vinegary after taste. I guess it tastes like you would think animal feed should taste. Its going into the neighbors goats feed.

(onur yücel) #3

Sizin mantikli melas onermenizden sonra yabanci siteleri karistirip bunu buldum. Once biraz seker melasi eklenirmi diye konusmuslar biri denemis sonuc bu. Kisaca olmamis

(Taylan Özdere) #4

Melas şurubunun bildiğim kadarıyla farklı renk dereceleri var ve şeker bileşimi de kaynağına göre değişiyor. Hiç kullanmayı denemedim fakat deneme yapacak olsam mutlaka öncelikle koyu renk ve ale stilinde bir birayla denerdim. Yorkshire Bitter veya Stout olabilir. Bunun sebebi çok baskın bir renk veya tat oluşursa içilmez bir bira elde etmiş olmamak :smile:

Aslında daha doğru bir yaklaşım, tüm partiyi heba etmeden melası öncelikle sadece şişeleme şekeri olarak denemek olur. Melasın içindeki şekerler sindirildiğinde geride kalan tat birayla uyumlu ise bir sonraki aşamada mayalanmada kullanılabilir.

(Onat Kömürcü) #5

Teşekkürler.

Melas ile ilgili olarak birçok yerli ve yabancı menşeli hammadde girişi oluyor fabrikamıza benimde aklıma geldi acaba dedim.

Neler çekiyoruz bir bilseniz melasın renginden kaynaklı :smile:

Şişeleme şekeriyle bir deneme yapıyım o zaman başlangıç için .

(Onat Kömürcü) #6

Normal melasın kokusu fena :smile: ama sterilize edilip şurup haline getirilince tadı güzel hale gelebiliyor.
Belkide ilk haliyle kullanmış olabilir.