Bira yapımında meyan kullanılabilir mi

merhabalar internette bakındım ama pek bir şey bulamadım. bira yapımında renk ve aroma vermesi için meyan kullanılıyor mu? kullanılıyorsa nasıl ve hangi aşamada oluyor? forumda yapan deneyen var mı?

Meyan benim bildiğim kadarı ile sindirilebilir bir şeker türü değil. Şeker yapısı stevia ya benziyor. Biraya eklerseniz renk koyulasir ancak şekerli bir sonuç elde edersiniz. Bu birada pek istenilen birşey olmaz.

Aslında ingilizcesini yazsaymışım baya bi şey bulacakmışım :d Şimdi licorice beer diye aratınca bir sürü meyanlı bira olduğunu gördüm. Bir de root beer dedikleri yine meyanla yapılan alkolsüz bir bira var ama o ayrı bir şey.

Benim istediğim tat tıpkı meyan şerbeti gibi içerken şekersiz içtikten sonra ağızda hafif tatlı bir aroma bırakması. Bence birada da güzel olur. olabilir mi acaba?

1 Beğeni

Sizin aroma vermeyle ilgili konunuzu okudum şimdi. Acaba demleme kaynatma yöntemiyle ya da meyan şerbeti yapar gibi 1-2 gün suda bekletilen meyan şerbetini bira şerbetine karıştırsak sonuç nasıl olur? Ben de henüz çok yeniyim ilk kitim daha. ilk iş için düşünmüyorum böyle bir şeyi ama ilerde denemek istiyorum.

1 Beğeni

Ben ipaya şerbetçi otlarıyla beraber soğuk eklemiştim… gayet güzel olmuştu, ama fazla eklenmemeli, baskın bir tadı var malum…

biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misin hocam?

Merhaba
Meyan benimde çok merak ettiğim bir konu.
Bock’larıma şişede şerbet halini ekledim, olgunlaşınca paylaşırım. Ampirik bir çalışma yaptım ama farklı yollarla geliştirmeyi düşünüyorum. Malum gazlı içeceğin (kola) alkollüsü mü olur bilemiyorum, yakın zamanda deneyeceğim bir şekilde. Maya, spray malt veya kit ve meyan suyu karışımı kurmayı düşünüorum. Yani normal su yerine meyan şerbeti (suyu) kullanmayı düşünüyorum, korkum zehirlenmek :smiley:

Bu kitte meyan tadı olduğu yazıyor. Bunu da deneyeceğim.

Bilmeyenler için meyan şerbeti böyle köpüklü acımsı mayhoş hafif şekerli bir içecek, bitkinin kökünü suda bekletip elde ediliyor o kadar başka hiçbir katkı yok.

2 Beğeni

sonucu merakla bekliyorum :slight_smile:

Nasil guzel gözüken bir içecek bu yahu , hiç bilgim yoktu bu konu epey ilginç oldu. Takipteyim :grinning:

Tadı da görüntüsü kadar güzeldir. İçtiğiniz esnada “bu ne ya şekersiz tatsız bir şey” diyebilirsiniz ama içtikten sonra ağzınıza çok güzel kendine has hafif şekerli bir tat gelecek. Meyanın kolada da kullanıldığını sanıyordum ama sanırım kullanılmıyormuş. Zaten koladan katbekat güzel ve sağlıklı bir içecek. Yolunuz Gaziantep’e düşerse mutlaka deneyin. Aslında meyan kökü alınıp evde de yapılabilir ama sonuç ne kadar iyi olur bilmiyorum. Bir de çok faydalı olmasının yanında yüksek tansiyon hastaları, kalp yetersizliği ve böbrek rahatsızlığı olanlara pek tavsiye edilmiyor aklınızda bulunsun.

benim elimde yukarıdaki gibi poşet halinde meyan kökü var… bunun üzerine biraz kaynar su döküp (starsanlı su da olur) mikroplarından arındırıp soğuttuktan sonra direk kovaya attım… şişelemeden 3 gün önce… tavsiyem bu otu çok koymamanız yönünde olur çünkü baskın bir tadı var…

2 Beğeni

teşekkürler yaklaşık kaç gram var o pakette?

Meyan sıcak suyla demlenen birşey değil. Soğuk suda demlenir. Isterseniz çay paketinde olanları mayseye siselemeden önceki gün atabilirsiniz.

1 Beğeni

30-40 gr. arası tahminim

yeni üye olduğumdan bu dizgeyi de yeni gördüm doğal olarak.
amerika ve avrupa’da brewer’s licorice stick var. Bira yapımcıları için özel meyan kökü çubukları. Ortalama kullanım miktarı 19 lt. yarım, en fazla 1 çubuk.

Selamlar
Meyankökü az kullanılırsa oldukça iyi tad verir zira tadı çok baskındır. Meyan kökü, tarçın Ve zencefili suda bekletip içeriz ve sağlığa çok faydalıdır soğuk algınlığında.
Size tavsiyem alışkın değilseniz 20 max 30 gramını suda ya da 20 cc kadar
alkolde minimum 10 gün bekleyip ilave etmeniz
Ben italyadayken grappa içmiştim meyan kökünden yapılan
Koyu renkli biralara Ve aroma zenginliği fazla Ve tatlı olan biralara eklemenizi öneririm kullanacaksanız da
Süper bir tadı vardı

Grappa bende de var meyan köküyle ilişkisi nedir acaba

Meyan kökü şurubu ile karıştırılarakVe kahveyle içilebiliyor bildiğim kadarıyla.
Ben İtalyan arkadaşımın hazırladığı meyan kökü aromasıyla beraber içmiştim
Tadı da süperdi

1 Beğeni

Kahveyle ısıtılarak içildiğini ‘on the road in spain with Gwynith pathrow’ da görmüştüm

İsminden dolayı unutamadığım, gerçekten ‘arrogant’ bir bira… arkasındaki açıklamada içenin damağına hakaret ediyor resmen… ‘muhtemelen sevmeyeceksiniz bu kaliteli ve derinlik sahibi birayı… o yüzden vazgeçip gidin standart bir şeyler için’ gibisinden giydiriyor :smiley:

İçtiğim tüm biraların fotosunu çekmiyorum. Sadece sevdiklerim ve ilginç bulduklarımı çekiyorum. Bunu bu isim ve açıklamadan dolayı enteresan bulduğum için fotolamıştım. Sert, alkolü hissedilen bir biraydı. Meşe tadını aldığımı ise hatırlamıyorum. Onca bol acılı, bol şerbetçiotlu IPA var iken (Colorado’daydım) bu dönüp tekrar tekrar içeceğim bir bira olmamıştı.

3 Beğeni