Birada esans kullanımı

(Deniz) #1

Selamlar,
Bira yapımında aroma verici kullanmamızın bir zararı olur mu ? Malum karbonizasyon için mayalara ihtiyacımız var, esans mayaları öldürür mü ?

(Ezio Auditore) #2

Ben doğal ürünleri tercih ediyorum. Aroma da kullanılabilir. Ama meşe kupu biraz cevirsek kömür ateşinde olmaz mi acaba :slight_smile: Mayayi oldurmemesi lazim sonuçta bunlar bu is için üretilen ürünler… Portakal kabuğu kişniş, ıhlamur kullaniliyor. Bu şekilde daha doğal olacaktır.

(alkan_d) #3

Mayayı öldürdüğüne dair bir bilgiyle karşılaşmadım şu ana dek. Piyasadaki aromalı biraları tadarak nasıl bir şey olacağını görebilirsiniz. Örneğin sakızlı, tarçınlı ve tütsülü yerli biralar var. Ben de aroma vermek için bu tür ekstraktları kullanmayı düşünüyordum ama deneyince direkt vazgeçtim. İnanılmaz yapay bir tat var her birinde.

(Cenk) #4

O aromaların çok kalitesiz olduğuna dair paylaşımlar olmuştu daha önce ama bulamadım şimdi. Biranıza aroma eklemeyi yapay tatlandırıcılar ile değil, doğal yollar ile yapmanızı tavsiye ederim. Meyve, baharat, bitki, kahve vb bir çok ürün işinize yarayacaktır.

(Deniz) #5

Cevaplar için teşekkür ederim. @Cenk Bey siz stout kiti kurmuştunuz, vanilya çubukları önerir misiniz ?

(Cenk) #6

Ben herhangi bir ekleme yapmamistim ama vanilya cubugu kullananlar oldu grupta. Tahminim yakisacagi yönünde, kahve ve karamel gibi tatlara vanilya uyuyor çünkü.