Birader Biracılık

(Ömer Kutlu) #1

Facebook grubumuzda paylaşmıştım ama madem artık bir forumumuz var, burda da bulunsun istedim. Butikbira sayesinde başladığım ev biracılığında kendi biralarım için Birader markasını yarattım. İlk 3 üretimim, Bock-Pilsner-Triple. Sıradakiler ise Stout ve Bitter.

(Ezio Auditore) #2

Triple ne ola ki? Bir de etiketler yaratici olmuş. Bock çok güzel görünüyor. Tadi nasil? Asitli mi?

(Ömer Kutlu) #3

Triple yüksek alkollü, kökeni belçikadaki manastırlarına dayanan, Ordaki rahiplerin kilisenin geçimini sağlamak üzere üretip sattıkları bir bira türüdür.Yüksek alkol oranına rağmen içimi yumuşak bir biradır. Benim yaptığımın alkol oranı %7,9 oldu. Türkiye marketlerde bulabileceğiniz örneği Tripel Karmeliet

Bock ise kökeni almanyaya dayanan, Türkiye’de neredeyse hiç bilinmeyen bir bira. Atatürk’ün en sevdiği bira olduğu söylenir. Butik bira şöyle anlatmış:Tarihi 1325 yılına kadar uzanan bu bira adını doğduğu Almanya’nın Einbeck kasabasından almıştır. Zaman içinde ismi değişerek önce “ein Bock” sonra “Bock” halini almıştır. Bock Almanca’da teke anlamına geldiği için bu biranın ticari versiyonları genelde etiketlerinde keçi figürüne yer verir. Malt karakterli bu yumuşak ve keyifli bira

Sorunuza istinaden evet gazlı bir bira. Ama sonuçta ev yapımı biranızda gaz oranını siz kendiniz belirliyorsunuz damak zevkinize göre

(Ömer Kutlu) #4

Bugün yine biraya adadım kendimi. Stout’ları şişeledim, boşalan kovaya candi sugarla bitter yaptım. Ayrıca 15 gün kovada 20 gün şişede bekleyen candi sugarlı %7,9 alkollü Birader Triple’ın ilk şişesini açtım. renk beklediğimden koyu, Candi sugarı fazla koyu renkli yapmışım sanırım. Lezzeti tripel karmeliet ile leffe radius(kişniş aromasız tabi) arası bir yerde.

(Emrah efe) #5

merhaba triple şişelerken ne kadar şeker kullandınız? şişelemeden ölçüm yaptınız mı? yoksa direk 2 hafta sonra şişelediniz mi?

(Ömer Kutlu) #6

merhaba, triple için 1kg candy sugar kullandım. şişeleme ölçüme göre karar verdim, fermantasyona 1075 og ile başladım ,16. günde fg 1016 iken şişeledim.