Bırak dağınık kalsın (mı) ?

Kit ile bira yapımı konusunda ilerledikçe, okudukça öğrendikçe ufkumuz genişliyor. Yeni teknikler denemek yeni ve farklı nihai ürünler elde etmek hoşumuza gidiyor ve açıldıkça açılıyor, derinlerde boy verip, boyumuzun ölçüsünü alıyoruz. Kit modifiyesi uçsuz bucaksız bir alan, farklı maya, az su, çok özüt, dme, lme, laktoz, düşük ısı, hop tea, partial mash, kaynatma, kaynatmama vs derken acaba boşuna mı uğraşıyoruz. Kit ile “bir yere kadar mı?” Fazla kasmadan, ve hatta uğraşmadan, tarife sadık kalıp orjinal maya ile optimum sonucu elde edip, içilebilir ürünümüzle devam mı etmek lazım? Bu kadar çok meraklıysan tahıla geç diyenler haklı mı? Ne yaparsan yap kiti belirli bir seviyenin üzerine çıkaramaz mısın? Eninde sonunda tahıldan üretime geçmek zorunda mıyız? 10 yıldır evde bira üretiyorum ve sadece kit ile yapıyorum, çok mutluyum diyemez miyiz? Kit acemi işi/çocuk oyuncağı mı?
Kafamda deli sorular…

5 Likes

Kombinasyonlar kombinasyonlar. Kit hangi kit? hangi şerbetçiotu hangi maya hangi şeker hangi malt hangi arpa…sonu yok :slight_smile:

2 Likes

Bence kit üç kesime hitap ediyor

1. Yeni başlayan, okudukça kafası karışan, nereden nasıl başlayacağını bilemeyenler için başlangıç noktası
  2. Biraz daha ilerleyip bu sefer kit modifikasyonu, sürecin optimizasyonu (uygun maya oranı, su miktarı ile oynama, dry hop, candi sugar vs) ile denemeler yapıp biraz daha ileri götürmek isteyen,
  3. Sadece tüketim amaçlı bira üreten kişiler

Bunun dışına çıkınca ve bu işi hobi anlamında ilerletmeye yönelince bence tahıldan üretim şart, çünkü oradaki çeşitlilik, denemeler, kendi reçeteni oluşturma, süreci modifiye etme olanakları vs kitte yok. (Ben de senelerdir yapıyormuş gibi yazıyorum ya :smiley: )
Mesela ben bu akşam sanayi tipi regülatör aldım büyük tüpü yer ocağına bağlamak için, sonra eve geldim onu taktım uğraştım. Arkadan 1.5 hafta önce kovaya koyduğum IPA’ya dry hop yaptım, numune aldım şimdi tadına bakıyorum. Ne çıkacağını bilmiyoruz çünkü :smiley: İşte bunlar hep hobi :slight_smile: . Kit ile bir yerden sonra olay tıkanacak, en fazla farklı kitler deneme noktasında, temel modifikasyonlarda kalınır. O nokta biracıya yetiyorsa amenna, ama bir adım daha ileri götürmeyi düşününce tahıl.
Ha bir de şimdilik 1 tane içilebilir halde biram var (ilk tahıl denemem), yaptığım 10. kitten daha temiz ve güzel bir tadı oldu. Artık özütten gelen tadın (“extract twang”) olmaması mıdır, US-05 ile mayalamak mıdır bilemeyeceğim, ama ilk tahıldan biram ilk kitten birama göre çok daha başarılı oldu. Şu an tattığım ikincisi de çok iyi bir potansiyel sunuyor.

Sonuç olarak tamamen “yüreğinin götürdüğü yere git” gibi bir durum, ama benim anladığım o ki sen tahıldan yapmadıkça rahat etmeyeceksin. Mutfak ocağında ufak çaplı (5-8 lt gibi) üretimle başlanabilir çok teferruata girmeden :wink:

5 Likes

Grubun %93.56 sı 3. gruba ait. En azindan ben 20 yıllık leş pilsner tüketicisiyim. Hatta bira içiyorum ama onun pilsner olduğunu kitlerden sonra öğrendim. Şimdi bu durumda butikbira ya şimdi bulunanlardan başka kit gelmese dahi bir ömür yeter bana. Benim durumumda da çok insan var. Bakmayın siz elma tadı geldi maya tadı geldi diyenlere. Birçoğumuz (sanırım ben de dahil) malttan üretilmiş yada şekerden üretilmiş birayı ayırd edemeyiz.

Demem odur ki; kit birası candır :kissing_heart:

6 Likes

Damağı biraz eğitince biralar arasındaki o farklar çok rahat anlaşılıyor :wink:

4 Likes

Muhakkak. Fakat bunun için eğitime uygun bir damak, zevk ve tad almak için içmek ve farkları anlayabilmek için biraz zamana ihtiyaç var. Ya da şöyle soyleyeyim; bir hobi edinildiğinde ilk amaç bence olabildiğince ayrıntıya girmek değil; hoş vakit geçirirken belki de farkında olmadan kazanımlar elde etmektir. Bu sekilde hobi daha uzun sürece yayılabilir. Ha bu arada emek harcayıp allgrain (teknik kelime kullandım :laughing:) bira üretenlerin de hakkını vermek lazım. Kolay değil :relieved:

5 Likes

Aslında elma tadını farketmek için gurme olmaya gerek yok. Off flavor durumu olduğu için zaten düzenli bir bira içicisi saniyesinde farkeder. Benim yaptığım 3 kitte de elma tadı baş göstermişti. 2 kitte bırakın elma tadı almayı, resmen elma bombası vardı. Bu tatlar kesinlikle alt nota değil. Çok keskin bir şekilde kendini hissettiriyor… Ben ticari olarak içtiğim hiç bir lager ya da ale tip biralarda bu tatları almadım. Türü ne olursa olsun.

Bende tahıla geçmeyi düşünüyorum. Hatta şu sıra kazan, ocak, wort chiller eksiklerimi ayarlamakla uğraşıyorum. Neden geçiyorum? Sebebi basit. Malt, şerbetçiotu, maya ayarlaması yapmak daha kolay. Şıra da taze olacağı için besin eksikliklerinden dolayı sıcaklık ve oksijene dikkat edildiği sürece mayaların strese girme ihtimali daha az. Ayrıca tam malt yapmak kite göre daha ekonomik.

2 Likes

Hımm, @fatihgulcicek bambaşka bir pencere açtı. Fiyat, yani şişe başı tasarruf hiç aklıma gelmemişti. (çılgıncasına aşırı miktarda zengin olduğumdan olsa gerek) Doğru.

@vetbaris78 hobinin ciddiyete karıştığı-yaklaştığı-dönüştüğü zaman stres giderici, eğlendirici niteliğinden uzaklaşıp, adeta meslek (ve dolayısı ile stres kaynağı) haline dönüştüğünden dem vurdu. Gayet mantıklı.

@kaan_gok hedef kitleyi tanımlayıp, seç beğen al dedi. Güzel. Sonuçta evde bira yapmak, insanın kendine yakışan kiti almasıdır. Doğrudur.

@Serter kombinezon filan dedi beni başka dünyalara götürdü :slight_smile: Kıssadan hisse, elinde umman var, daha neyin peşindesin, doyumsuz insanoğlu diyerek gerçekleri hatırlattı. Mantıklı.

2 Likes

Evet hocam adaylar bunlar. 1. Ne zaman belli olacak :sweat_smile:

1 Like

Olacak olan belli, o malt kaynayacak :smiley:

3 Likes

Kazanan, kaybedenden ziyade, ne yapıyoruz ve ne yapacağız’ı anlamak istiyorum ben. Tek doğrusu , tek yanlışı yok bu işin sanırım.
Şimdilik anlayabildiğim, ister kit ister tahıl, ister kit+tahıl hibrid üretim olsun, her biri bir birine alternatif farklı yollar değil. Sonuç damak tadımıza uygun, lezzetli, kimsede olmayan, kendine has, özel ev biraları üretmek ise, tüm yollar bu hedefe çıkıyor zaten. Butikbira’ya her yeni kit geldiğinde mutlaka deneyeceğim, ama maltlar geldiğinde onları da deneyeceğim. Bir üretim tipini seçmek, diğerini reddetmek demek değil galiba.
İlk tahil biramin uretim sureci ve sonucunda ortaya çıkacak ürünün ilk yudumları biraz daha fikir verecektir sanirim bana.

1 Like

Gun itibariyle ilk maltimi urettim tam tahil denizine yelken acmis bulunuyorum :slight_smile: basta ekonomik nedenlerle basladim ama is artik cigrindan cikti en buyuk hobim oldu.

3 Likes

Arpa alacan çiğlendireceksin. Kavuracaksın. Benim zamanım yok şu an. Baya vakit alacağını düşünüyorum. Ayrıca yer lazım. Evin içinde bu iş çok zor olur. Kaynat aktar falan. Apartman dairesinde bu işler zor geliyor. Kit güzel sade. Yerim ve zamanım olsa bende yaparım arpadan.

1 Like

@CanOzcan haklisiniz suan hem mutfak hem de evin bir odasi tamamen imalat icin ayrilmis durumda :slight_smile:

2 Likes

Zaten ayrı bir başlık altında, eşlerinizi nasıl ikna ediyorsunuz? mutfak, balkon, buzdolabı her yeri ele geçirince, şişeler kasalar kovalar derken ortalık dağılınca evden atılmamak için neler yapmalıyız? Hanımın gazabından korunmanın yolları gibi tüyoları paylaşsak iyi olacak. :slight_smile:
Grupta bir arkadaş eşinin ismini vermişti birasına, çok güzel hareket bence, en az 1 aylık üretim kredisi kazandırır bize. “30 litre kazan, bir çuval arpa ile eve gelip, çekilin ben bunları ocakta kaynatıp küvette soğutup kovadan kovaya aktarıp damacanalarla koyup bira yapıcam” dediğimi hayal bile edemiyorum :grinning: :grin: :joy:

8 Likes

Arpadan malt yapmaya çalışmak çok anlamlı ve verimli bir uğraş değil, maltı hazır almak gerek.

1 Like

katılıyorum @kaan_gok ve arttırıyorum; umarım @Taylan Bey Weyermann maltları satışa başladığında, öğütülmüş olarak alabilme seçeneği de sunar bize :slight_smile:

1 Like

@Taylan limanreis deki mekanlar genişçedir genelde. Muhtemelen depoda öğütecek yer vardır da öğütecek adam lazımsa değirmeni kur, şarjlı tornavidam ve matkabımla gelirim yardıma.

@kaan_gok bizde bu merak oldukça o malt kaynar doğrudur. Ama kit de olacak bir kenarda.

@haan ilk denemeleri yapmak dışında fırıncılık görevini hanıma ilettim, hobi sahibi olduğu için son derece mutlu, zaten biraları da beraber yapıyorduk yer sorunu yok…şimdilik.

1 Like

Katılmıyorum @kaan_gok. Hem keyif hem de maliyet açısından çok verimli bir uğraş.

2 Likes

Keyife bir şey diyemeyeceğim, zevk alınıyorsa diğer her şey ikincil plandadır benim için. Ancak maliyet açısından düşünürsek harcanan zamanın da bir maliyeti var :wink: , onu da hesaba katmak gerek bence.
Benzer denklem tahıldan yapma/kitten yapma durumunda yok çünkü kitten yapılan bira tahıldan yapılanın yerini tutmuyor, dolayısıyla o zaman maliyetinin bir de karşılığını alıyorsunuz. Ancak hazır malt evde kendi imkanlarla yapılandan daha iyi neredeyse her durumda. Bu durumda maliyet düşünmek çok anlamlı gelmiyor bana. Hele bir de maltı iyi hazırlayamazsanız, uygun arpa ile yapmazsanız verimi de düşük olacak, hepsi bir değil çünkü.
Tabi zevk alma kısmı yeterlidir, amaç zaten yaparken keyif almak değil mi bu işlerde :smile:

1 Like