Biraları derin dondurucuda bekletmek

şişelediğimiz biraları belli bir süre sonra mesala 1 ay sonra derin dondurucuda 2-3 saat bekletip mayaları öldürebiliriz ve böylelikle biralarımızın aylar sonra bozulmasını ve ekşimesini engelleyebilirmiyiz?ben bir birama bu şekilde biramı -18 de buz haline getirdim(şişe patlamadan) ve sonra yeniden sıvı hale getirdim ve içerken maya kokusu almadım.bu şekilde birasını yapan varsa deneyimlerini öğrenebilirmiyim?

1 Beğeni

cold crash diye bir arama yaparsanız net bilgiye ulaşabilirsiniz

Cold crash bulanıklığı çökertmek için değilmiydi ya :expressionless:

Cold crashte 1 dereceden daha aşağı düşmeyin denmekte, arkadaş -18 lafı etmekte.

kendi deneyimim şöyle oldu. akşam bira içmek istedim. soğuk bira yok diye derin dondurucuya bir kaç şişe bira koydum. bir tanesini içtikten sonra işim çıktı ve biraları derin dondurucuda unuttum. biralar yarı yarıya donmuştu. tekrar dışarı bıraktım. çözüldükten sonra tadına baktığımda berbat hale geldiğini gördüm. birayı dondurup çözmek tadını bozuyor kısacası. tavsiye etmem.

Cold crash mayayı çökertmek için yapılan hatta genelde dolumdan önce kovayı soğutmak için yapılan bir işlem.
Mayaların öldürülmesi için ticari biraların bir kısmında tank soğutma işleminin yapıldığını duymuştum ama -18 abartı

1. Şişeleri patlatmadan bira nasıl dondurulur? Kapağı açık olmadan şişenin patlamaması mümkün değil bence… Ya da çok büyük şans… Yapılabileceğini söylüyorsunuz bari nasıl yapıldığını da söyleyin de denemek isteyenler, sonradan buzluğu temizlerken kulaklarınızı çınlatmasınlar… :slight_smile:
  2. Ayrıca 1 ay sonra mayaları öldürerek biraların olgunlaşma sürecini sonlandırırsanız cidden biranıza yazık edersiniz. Biraların en güzel hallerini en az 3-4 ay sonra yakaladıklarını düşünüyorum ben oysa ki…

benim biram patlamadı.çok uzun zaman bekletmedim belkide o yüzden patlamadı.her yaptığım biramdan 1 tane saklarım 4-5 ay sonra tadı ne olacak diye.çok severek içtiğim birayı 3 ay sonra içtiğim zaman(serin yerde bekledi biram)tadının ekşidiğini ve hoş olmadığını farkettim.bu yüzden böyle bir başlık attım.biramız olgunlaştıktan sonra içindeki mayayı öldürmek belki biralarımızın bozulmasını engeller diye düşünüyorum en iyi fikirde derin dondurucu aklıma geldi