Biralarımızın donma sıcaklığı

Merhabalar,
Birayı yaptıktan sonra buzdolabı sürecinde buzdolabı yerine balkona kutulara koymak istiyorum ancak bildiğiniz gibi Ankara kışın -7leri görmekte. Bu sıcaklık birayı dondurur mu? Dondurursa gece donmanın gündüz geri çözülmesinin biraya verdiği zarar var mı?

Dondurmasa bile maya aktivitesi olmaz. Çok soğuyan bira müdahale edilmezse tekrar yine soğuk ortamda gerekli sıcaklığa çıkamaz. İçindeki mayalar çalışmazsa Gazlanma köpükleme olmaz ve şekerli haliyle kalır. Velhasıl en az 15 derecelerde tutmakta fayda var ki ideali 20 civarı. …

Kısmen dondurur. Ufak buz kristalleri olabilir.
No frostlar -18 derece yanılmıyorsam minimum.
Bu derecede yarım saatte donuyorlar.
-7 çok çok düşük değil.
Buz gibi olmayacaktır.
Ama yine de kontrol edin.
Çok buz olursa patlama ihtimali var şişelerin.
Üstünü örtebilirsiniz.
Ancak düşük sıcaklık yine de şişelerin olgunlaşması için uygun ortam değil.
Dışardan içeceğiniz kadar 3-5 şişeyi içeri alıp bir süre beklettikten sonra buzdolabına alıp içmeniz gerek. ya da bu işi tamamen olgunlaştığınızı düşündüğünüz tat gelişminin artık bittiğine inandığınız biralara yaparsanız daha iyi olur.
Yüksek alkol soğuğa daha dayanıklı olabilir. Yüksek alkollü biralarda soğuğun etkisi daha farklı olacaktır. Ancak yine de mayalar çalışmayacakları için olgunlaşma evresini dondurmuş oluyorsunuz.

1 Beğeni

Merhaba,

Biranın donma sıcaklığı OG ve FG değerlerini biliyorsanız kabaca hesaplanabilir:

T(°C) = -0.42(ABW%) + 0.04(OG[as °Plato]) + 0.2

Burada ABW, kütlesel alkol oranı (internetteki hesaplayıcılardan OG ve FG değerlerini girerek bulabilirsiniz, ABV ile karıştırmayın :slight_smile: )

Plato değeri için de bu linkte yer alan tabloyu kullanabilirsiniz.

@GunelOzgur ve @Spotlightkid’in belirttiği gibi maya aktivesinin ve olgunlaşmanın tamamlandığını varsaysak dahi, genel anlamda -1°C’nin altına inmek riskli diyebilirim. Biralarınız donarsa genleşecektir, bu da bira şişelerinizin patlamasına/kırılmasına yol açabilir.

1 Beğeni

Fermantasyon ve gazlanma bittikten sonra mayaların aktif olup olmaması sorun değil. Yani donsada cozulsede bira birşey kaybetmez ancak tehlikeli olan şey başka birşey. Yazının devamında anlatacagim şeyler için bilimsel bir makale ve kaynak göstereremem bam başka kitap ve makalelerden edindiğim bilgidir bu.

Protein hücreleri, özelikle et, tavuk, balık, sebze vs. dondurulunca içlerindeki sıvı genleserek hücre duvarlarının yirtilmasina ve olmelerine neden olur. Tekrar istilinca hemen tüketmek gerekir tekrar dondurup saklayamazsiniz. Tekrar tekrar doldurulan gıdaların kanser riski taşıdıklarina dair araştırmalar yapılıyor ancak bira için benzer bir araştırmanın varlığından haberdar değilim. Dolayısı ile stabil olmayan bir donma ısısında birayı saklamaniz sagliginizi tehdit edebilir.

Tavsiyem soğuktan ve sıcaktan yalitilmis biryer tercih etmeniz.

Cevapları için herkese teşekkür ederim. Donmaması için dikkat edeceğiz. Kışın balkon kullanmayacağız. :+1:

Ne kadar doğru bilmiyorum ama çok kaba bir formül olarak donma derecesi için (1 - (alkol derecesi / 2)) aklımda kalmış. Bira %5 dersek -1,5’ dereceden sonra donar diyebiliriz, eğer formül doğru ise.

Bu arada rakıyı -18 derecede unutmuşluğum var, hesaba göre -21.5 donma derecesi. Donmasa bile şirazesi kaymıştı :). Kaba formül doğru olabilir gibime geliyor.