Biram bozulmuş mudur?

İlk bira deneyimim olan mexican cerveza kitini bir hevesle kurdum. 2 hafta kovada kaldı. Bir kilo şeker ile yaptım. 1 aya yakın bir süre şişede kaldı. Birayı bardağa doldurur doldurmaz köpük kayboluyor. Ve yeni açılmış kola gibi yüzeyde bira damlaları taşıyor. İçtiğinizde de su gibi, ve fazla asitli gibi dili ısırıyor. Nerede hata yapmış olabilirim tüm şişelerde durum böyle baya bir moralim bozuldu.

Biraniz bozulmamis. Kit aciklamasinda dme kullanin yaziyor, sadece seker kullanip kurdugunuz icin govdesiz bir bira elde etmissiniz.

1 Beğeni

En yazlık kitlerden birisi sanıyorum sitedeki, hafif olması normal.
Köpük için kullandığınız şişeleme şekeri de belirleyicidir, ne kadar kullandınız şişe başı?

Bira yapım seti ile gelen şeker ölçüm kabı ile koydum direkt.

Başlangıçta temizlik ve fermantasyon esnasında sıcaklık kontrolünden eminseniz bozulma yoktur.

Bekleme süreleri tadın oturması için ideal. Daha öte bir doygunluk beklememek lazım; Coopers’ın da lager kite malt özü önermemesi lazım tabii.

Mümkünse aynı kiti yapan bir arkadaşla bira değişin, veya biranızı daha deneyimli bir arkadaşa yorumlatın. Tadımlar da çok öğretici oluyor, takip etmenizi öneririm.

1 Beğeni

Cerveza’nın gövdesiz olması normal hele sadece şeker ile kurulduysa. 1/2 kg light DMD+250 gr. şeker ile kurduğum Cerveza 17 gün kova, 20 gün şişe sonrası hala az gövdeli ama köpüğü ve gazıyla keyifli bira oldu.

1 Beğeni

250 gr şeker ve light DME ile yaklaşık 2 hafta kovada ve 2 hafta şişeden sonra dün buz gibi içtik. Herkes çok beğendi. Baya hafif bir yaz birası oldu. Ne bir maya kokusu nede yuttuktan sonra bir acılık kalıyor. İçine ufak bir dilim misket limonu ve yanında tekila ile güzel oluyor :slight_smile: Yeni favorim diyebilirim.

İlk birkaç gün pek yoğun hava çıkışı yoktu. Hava kilidinin içindeki suyu değiştirip hava kilidini de biraz aşağı indirince gaz çıkışı artmaya başladı. Sanırım hava kilidi contasının etrafında biraz hava kaçağı vardı. Reaksiyon sonucu oluşan gazın bir kısmı burdan çıkıyordu diye düşünüyorum. 4 gün boyunca böyle devam etti. Bu durumdan dolayı birada bir bozulma olur mu?

Biranizda bu yüzden bozulma olmaz.