Biranın vazgeçilmezi tuzlu fıstığın hazırlanışı

Nasıl ki kendi yaptığımız biranın lezzetini aldıktan sonra ticari biralara uzak duruyorsak evde kendi kavuracağımız taze yer fıstığının lezzetini tattıktan sonra da ticari fıstıklardan uzaklaşacaksınız. Biranın yanında bir çok çeşitli çerez tercih ederiz ama benim en çok sevdiğim tuzlu yer fıstığı, taze olmalı ve kendi kavurduğum fıstık olmalı ya da annemin :slight_smile: Denemek isteyenler için bugün hazırladığım fıstığın aşamalarını fotoğrafladım,umarım birinin işine yarar. Öncelikle taze bu senenin mahsulü yer fıstığı temin ediyoruz. Eski olursa tadı bozuluyor. Ben Gazipaşa’lı olduğum için şanslıyım,kolayca temin edebiliyorum, kuruyemişçilerde ya da yöresel pazarlardan bulabilirsiniz.

Arzu ettiğimiz miktarı bir kaba boşaltıp bir miktar su ile hafifçe ıslatıyoruz ki bir sonraki aşamada bir miktar tuz ve unla karıştırıp, tuz ve unun fıstıklara yapışmasını sağlıyoruz.

İyice karıştırıyoruz…

Fırın tepsimize yanmaz fırın kağıdını serip üzerine fıstığımızı eşit bir şekilde seriyoruz.

Fırınımızda 200 derecede yaklaşık 20 dakika kadar kavrulmasını bekliyoruz ancak 15. dakikada açıp karıştırmak fıstığın eşit derecede kavrulması ve ne aşamada olduğunu görmek açısından önemli. Eğer gereğinden fazla fırında tutarsak yanmasına sebep olur, gereğinden az tutarsak da arzu ettiğimiz kıvamı tutturamamış oluruz.
Ve fıstığımız fırından çıktı. Elimizi yakmadan balkonda ya da serin bir yerde on dakika kadar soğumasını bekliyoruz,sonrasında bir adet biramızı açıp yanında afiyetle fıstığımızı yiyebiliriz. Kalanları kavanoza koyup ağzını iyice kapatmayı unutmayın. Bu şekilde uzunca bir süre tazeliğini muhafaza edecektir.
Afiyet olsun…

15 Beğeni

Tefal actifry’da aynı yöntemle 8-10 dakikada yapılabiliyor. Ve dostum haklısın mükemmel oluyor. :blush:
Kabuklu fıstık da denemiştim. Yanlış hatırlamıyorsam 10 dakika idi. Yalnız bu yöntemde piştikten sonra sıcakken hemen kabukları soyulmuyor. 10 dakika kadar bekleyip soğuduktan sonra fıstıklar kendine geliyor.

Evet Barış Bey süre ısıya,kullanılan cihaza bağlı olarak değişebilir. Önemli olan iyi takip edilip kıvamının tutturulabilmesi :slight_smile: Selamlar…

1 Beğeni

Ununu biraz fazla kaçırmışım o yüzden tuzlar yeterince yapışmadı. Ve bu fıstık bir harika :beers:

2 Beğeni

Harikasınız! Bunu mutlaka deneyeceğim :smile:

1 Beğeni

Barış Bey emeğinize sağlık, güzel görünüyor. Afiyet olsun :slight_smile:

1 Beğeni