Birası şişkinlik yapan var mı?

Göbeği iki katına çıkaracak şekilde haddinden fazla şişkinlik yapan biralarınız var mı ya da hiç oldu mu?

Hep bardaktan içilerek tüketildiği, 2 ayı geçkin süredir şişede (2x750/360) beklediği ve hiç gazlı olmadığı halde halde export pilsnerim bazen aşırı şişirmekte ve bu en fazla iki şişe içebilmeye sebep verebilmekte.
“İçindeki canlı mayalar…” falan denilecek belki ama kafamda makul bir cevap oluşturamıyorum?

Yaşayanlarınız veya yaşamış olanlarınız?

1 Beğeni

Ben sıklıkla yaşıyorum :cry:

Sanırım ikimizden başka kimsenin başına gelmiyor… :pensive:

1 Beğeni

Şişkinlik değil ama doygunluk hissi çok fazla. Yani ticarilerden 5-6 rahatça içebilirKen kendi yaptıklarımdan 4 en fazla. Bunun iki sebebi alkolün daha etkili olması ve yoğunluğunun fazla olması bence. Ama şişkinlik baş ağrısı vs hiç olmuyor.

3 Beğeni

Yoğunlukta sorun yok, istenen bir şey ama benim kastettiğim tam olarak şişkinlik.
Sanki ağzımdan hava basmışlar gibi göbek şişiyor. :confused:

1 Beğeni

Aksine hiç şişkinlik yaşamıyorum. Biralarımdan içen herkesin yorumu da bu yönde oldu. Doygunluk kısmı dediğiniz gibi ancak ben yine de tadına doyamıyorum ve içiyorum :slight_smile:

Kesinlikle olgunlaşmayan bira durumuyla ilgili bir hadisedir.
Konuyu açma sebebim olan şişkinlik durumu aynı biraların 3 ayı geçirdikten sonra aynı etkiyi yapmaması ile çıkarılan net sonuçtur.

Kit güçlendirici kullandığım ve %6 alkol elde ettiğim kurulum hariç ben de başağrısı yaşamadım.
Kit güçlendiricide de şeker var.
Güçlü maya kullanıp yüksek alkolle baş ağrısı yaptı bende.:slight_smile:

Konu şişkinlik sanıyordum,başağrısına nerden geldik​:slight_smile::slight_smile:?
Aslında esas konu şu, şişkinlikle birlikte kilo artışıda doğru orantılı gidiyor sanıyorum. Yani bende öyle oluyor maalesef. …Buna çözümü olan var mı??? :slight_smile:

1 Beğeni

Su içsem yarıyor :stuck_out_tongue: :mask::beers:

1 Beğeni

Yatmadan son 1 saat yiyip içmemek.
Bira içtikten sonra yarım saat yürüyüş yapmak.
Birde yavaş içmek.
Ayrıca haşlanmış patates harici akşam ekmek vb yersem bende de şişkinlik oluyor.
Akşamları ekmek tüketmemeye çalışıyorum.
Malum Almanlar biraya “sıvı ekmek” der.
Hem katı hem sıvı ekmek tüketirsek bünye ne yapsın??.:blush:

1 Beğeni

Şişkinlik değil ama benim sindirim sistemimi çok güzel çalıştırıyorlar.
Bence işin nereden baktığınla değişmekle birlikte iyi yada kötü yanı ticari 5-6 bira rahat içebilirken 2 bilemedin 3 tane kendi yaptığım biralardan içmek yetiyor. Daha fazla ihtiyaç hissedersem 1 tane shot jagger üzerine yetiyor.

1 Beğeni

Aynen dediğiniz gibi, resmen göbek yaptım bende.
Bulduğum tek çözüm içilen miktarı kısıtlamak oldu, en azından göbek artış oranını yavaşlatmış durumdayım.

1 Beğeni

Aklıma gelen bir ihtimal de gluten intoleransınız olabileceği. Ama varsa da sıkmayın canınızı, öyle çok vahim bir şey değil. Bir kan testi yaptırarak öğrenmek mümkün :slight_smile:

Buğday, bulgur vb. gıdalarda (ve dolayısıyla unlu mamüllerde de) gluten olsa da, birada görece daha yoğun miktarda gluten bulunduğunu biliyorum. Viskide bu oran daha da artıyor diye biliyorum hatta. Belki diğer glutenli ürünler de sizi rahatsız ediyordur, ancak bira dikkatinizi çekmiştir?

Bilgi için teşekkür ederim. Zaten kendim laboratuvar teknisyeniyim :slight_smile: toleransların içindeyim her gün…
Bunu her uygun yere yazdım, 1 yılda 6 kilo aldım diye… .ama henüz bundan şikayetçi başka bir ev biracisi görmedim,duymadım. .şuana kadar tek destekçim @Hm_mania :slight_smile: