Biraya Yulaf Eklemek

(Zafer Tunaboylu) #1

Selamlar, uzun süre sonra bir yardım konusu açıyorum. Forumda aradım ancak karşıma çıkmadı. Biraya yulaf ekleyen arkadaşlar kaynatarak suyunu mu ekliyorlar yoksa fermentere doğrudan yulaf mı koyuyorlar? Stout birama yarım kilo kadar yulaf eklemeyi düşünüyorum. Konuyla ilgili uygulama yapan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

(ersoy) #2

Merhaba,
Sanıyorum kitten söz ediyoruz.
Bu durumda yulaf eklemenizin yararı olmaz. Maltlanmamış yulaf enzimatik aktiviteye sahip değil, dolayısıyla demlemenizin ya da kovaya eklemenizin gövdeye herhangi bir katkısı olmaz. Ancak Kiti temel olarak kullanıp, kısmi mayşeleme yöntemiyle ana maltın diastatik gücünü kullanarak yulafı dahil edebilirsiniz.

(ömür) #3

Mısır,yulaf,pirinç bunları bende merak ediyorum gerçi pirinçi efes den biliyoruz :slight_smile: Benim de aklıma bir ara gelmişti acak bu iş tam tahıl da daha uygun gibi sanırım.

(Zafer Tunaboylu) #4

Evet kit üzerinden sormuştum. Asıl amacım gövdeye etki etmesi değil aslında. Oat meal stoutlarda karşılaştığımız o yağlı ve kaygan “mouth feel” i yakalamak. sanıyorum yulafı kaynatarak bu suyu kitle birleştirmem gerekecek.

(ersoy) #5

Eh, zaten o mouthfeel’in türkçesi gövde. Yani aynı şeyden söz ediyorsunuz.
Yulafı kaynatırsanız jelimsi bir kitleye dönüşür sadece. Yani yararı mı olur, zararı mı size bırakıyorum.
Yulafın o sözettiğiniz etkiyi gösterebilmesi için diastatik gücü olan maltlanmış bir tahılla mayşelenmesi gerek. İsterseniz bunu da yapabilirsiniz. Bir kilo kadar pale ale ile 400- 500 gram yulaf ezmesini 5 lt kadar suda mayşeleyip kite , normalde katacağınız DME/LME/Şeker yerine katabilirsiniz.

(Umut) #6

Üstad söylediğiniz oranlar 1 Kilo dme yerine geçer mi? Yani kite 1 Kilo dme yerine 5 lt suda kaç kilo malt ile kısmı mayseleme yapmalıyız.

(ersoy) #7

Merhaba,

1 kg tahıl, 0,6 kg dme, 0,75 kg LME. Yani 1 kg dme istiyorsanız bunu üstteki öneriye ek olarak ya kite fazladan 400 gr DME katarak, ya da tahıl miktarını 1,650 grama çekerek uygulayabilirsiniz.

(Zafer Tunaboylu) #8

şöyle bir şey buldum. belki işe yarar :

http://www.jamesandtracy.co.uk/howto/origin_coffee_oatmeal_stout_beer_recipe.html

(cukurovasicagi) #9

Ben bock kitimde denedim + - bir katkı yaptı diyemem 2. Bock kitim olduğu için kıyaslama yapma şansım oldu kaynatip suyunu süzdüm sümüksü bir yapı oldu ve açıkçası tedirgin etti beni ama fermantasyon bitince bir fark göremedim

(ersoy) #10

Evet, bu sizi yönlendirmiş olmalı. Ancak @cukurovasicagi 'nın dediği gibi ancak jelimsi, sümüğümsü birşey elde edersiniz. Kesin birşey söyleyemem ama bu ancak, hani çorba koyultmak için un/nişasta konması gibi bir etkide bulunuyor olmalı. Elbette denenebilir ama kısmi mayşeleme, hele toplam tahıl miktarı 2 kilodan azken çok zor değil ve 6 7 litrelik bir tencere yeterli. Tabii yine de siz bilirsiniz.
Kolay gelsin.

(Uğur) #11

Ben bir kitimde eklemiştim. Yulafı haşlayıp süzerek kurulum aşamasında eklemiştim. Sonrasında bir daha yulaf kullanmama kararı aldım. Birada öbekler oluşturmakta ve kötü bir görüntü vermekte. Tada etkisini tam olarak anlayamadım