Birayı Bardağa Nasıl Doldurmak Gerekir?

(alkan_d) #1

Malum birayı şişeden içmeye alışık ve hatta bunu tercih eden bir milletiz. Bunda bize yıllarca “bira budur!” diye pilsnerleri dayamalarının, içkiyle çok haşır neşir olmayan bir ülke olmamızın ve tüm içki türlerini tadına varmak yerine sarhoş olmak için içmeye alışmış olmamızın payı çok fazla.

Ancak son yıllarda hem ithal biraların sayısının artması hem de ev biracılığı kültürünün gelişmeye başlamasıyla aslında biranın tadının, kokusunun, damakta bıraktığı farklı farklı aromaların olduğunu keşfediyoruz. Özellikle evde yapılan biraların pastörize edilmeyişi, yani şişe dibinde tortu ve maya barındırmaları dolayısıyla bu işle ilgilenen herkes bardak kullanmaya başladı. Durum bu olunca da “nasıl doldurmak gerekir?” konulu bir içerik elzem oldu; buyrunuz:

Bira Nasıl Doldurulur?

(Baris) #2

Yanlış anlamayın size cevap gibi oluyor ama o linkte yazan yazı belki bir cins bira için doğru olabilir ancak çok farklı çeşit bira ve bazı biraların kendine has doldurma şekilleri olduğu için o yazıyı malesef ciddiye almayı doğru bulmuyorum. Ayrıca dibinde tortu/maya olan birayı bile doldururken o tortu/mayayı tercih edeni var etmeyeni var bu yüzden, 1 hangi birayı içiyorsak o biraya özel doldurma yöntemi varsa ona göre doldurmalı, 2 yoksa kişisel tercihe kalmış bir konu olarak bırakmalıyız bence.

(alkan_d) #3

Merhaba Barış,

Neden yanlış anlayayım, forum bu yüzden var zaten; paylaştığım içerikten bir tartışma konusu çıktı işte ne güzel :slight_smile:

Siz de mesela farklı tür biralarda nasıl doldurma teknikleri kullandığınızı ya da dipteki tortuyu bardağa almayı tercih edenlerin neden böyle yaptığını anlatarak hem bira kültürümüze hem de tartışmaya katkı sağlayabilirsiniz.

(haan) #4

Ben de tortuyu seviyorum ve hatta birazcık bulanık olmasını da. Tortu ev birasının imzası gibi geliyor bana. Filtre edilmis, pırıl pırıl, kristal gibi berrak ve net biralar pek hoşuma gitmiyor.

(Ömer Yılmaz) #5

ne zaman tortusunu da içsem midem yanıyor :slight_smile:

(b) #6

şişeden içen var mı peki ,ben de şimdiye kadar hep bardaktan içtim şişeden de çok güzel olur kesin…

(Ezio Auditore) #7

Bardak her zaman daha iyi sonuç verir. Hem gaz yapmaz, hem estetiktir, hem de aromaları daha iyi alırsınız.

(Pendik Artisanal) #8

Mesela çok merak ettiğim bu birayı da şöyle dolduruyorlar: https://youtu.be/GIqQkv9fN94
Şu Amerikan craft biralar memlekete giriş yapsa çok sevineceğim.

(Erdi) #9

https://www.facebook.com/mario.gehrlicher/videos/1760464467505892/