Bisikletçi Birası Tour de Saison

(Salih Kaya) #22

Buğday dan sonra mutlaka bu kiti kuracağım. Ancak mayalama şekeri konuluyor mu fazladan onu bilmiyorum.

(mehmet engin) #23

bu kiti 25 litre kurmayın bence, ben 24 litreye yakın kurdum ve hatta buradan resmini de paylaşmıştım. 47 şişe 7.2 abv li oldu.

(mehmet engin) #24

kitin içerisinden 500 + 138 gr desktroz şeker çıkıyor. 138 gr şeker şişeleme şekeri olarak konulmuş ama bb şişeleme şekerininde kovaya katılmasını önermişti. bende ilave olarak sadece 100 gr şeker ilave ettim 23 litrenin üzerinde kurduğum için. sonuçta az önceki mesajda paylaştığım gibi 7.2 abv li bira oldu. 5. günü bitirdi şişelerde, elime yapışmaz bir kere daha paylaşayım resmi :slight_smile:

(200 Promil (Abdullah)) #25

Resmi iyice incelemiştim, teşekkür ederim.

25 litre kurmayın demenizin sebebi alkol oranından dolayı mı? Bu kitte ekstra 500 gr daha şeker koyarak %7,5 alkol hedefliyordum, yüksek alkol biranın karakterini değiştirir diye mi böyle söylediniz?

(mehmet engin) #26

Mesele sadece alkol değil, gövdesi düşük oluyor. Su gibi bira içmek bence hoş olmuyor. Fazla şeker koymakta aslına bakarsanız gövdesizliği arttırıyor. Malt ve maya eklemesi gerekebilir bu gibi durumlarda. Sonuçta ayranın bereketi yapana bağlı, tad önemli değilse!

(200 Promil (Abdullah)) #27

Çok teşekkür ederim, sizin kadar deneyimli değilim. :blush:

Saison 2. kitim olacak, dediğiniz gibi gövdesiz su gibi bir birayı ben de içmek istemem, tat da önemli.

23 litre ve şeker ilavesi yapmadan kurayım. :slight_smile:

(Kerem Aktuğ) #29

Bu kiti bugün kurmayı düşünüyorum, şişeleme şekeri kafamı karıştırdı. Kurulumu hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?

(BE ERoS) #30

Ben bu kiti içeriğinde bulunan şekerlerin hepsini kovaya katarak kurdum 1055 og başlangıç 1004 fg bitiş yoğunluğuyla 750/360x2 şekerle şişeledim şu an iki haftadır şişedeler bir buçuk iki aydan önce açmayı düşünmüyorum umarım güzel birşey çıkar

(Kerem Aktuğ) #31

Sizin tarifinizi aynen uygulayarak kiti kurdum bakalım :slight_smile:

(mehmet engin) #32

yarın riske girip shot şişelerden birisini deneyeceğim. 7 gün bitti şişede, çok erken biliyorum ama tadım nasıl olacak bakalım.

(Kerem Aktuğ) #33

Sonuçları bekliyorum :slight_smile: Ölçü aletlerim yok ölçemeyeceğim, %7.2 çıkar sanırım benimde değil mi?

(Ferit Gunes) #34

şişelemeden 2 gün önce şerbetçi otunu torbayla kovaya ekledim ve 4 gr esmer şekerle şişeledim. 21 gün geçti denemelerde ilk hafta şerbetçi otu baskın. 3.hafta etkisi biraz daha azalmış. 1 ay sonra tahminim tadı tam oturacak. hemen tüketebilmek için şerbetçi otunu 1 gün tutmak yeterli olacak.

bu arada benimki alkol dercesi OG: 1057 FG: 1008 = 6.43

(mehmet engin) #35

içinden çıkan bütün şekerlere ilaveten 100 gr daha şeker ilave etmiştim. olması lazım aynı formülle, tabi sıcaklık ta etkileyebilir, ama tadı nasıl olacak bilemiyorum :slight_smile:

(Kerem Aktuğ) #36

Şu an 22 derecede, ortalama 25 derecede tutmayı düşünüyorum :slight_smile:

(mehmet engin) #37

sizin reçete benimkinden daha aslına sadık :slight_smile:
benim yaptığımda fermantasyon 18-20 °C civarında gezindi. önerilen zaten 25 °C. umarım istediğimiz gibi bir bira olur.

(Ferit Gunes) #38

küp şeker desktroz arasında fark yok gibi birşey. gazlanma ve köpük aynı. ama tortu daha az.
ama siz siz olun şerbetçi otunun tamamını kesinlikle dry hop yapmayın. ben yaptım çok baskın bir şerbetçi otu tadı var.1/3 yeterli olacaktır.

(Orhanix) #39

Bu kiti icinden çıkan desktroz şkeriyle beraber 26 derecede mayaladim. 3 hafta kovada durdu. Siselemeden önce (2-3 gun once) icinden cikan ve atmamiz gereken sotu atmadim aciligi cok olur diye. 2 hafta sisede kaldi sonuc bence mukemmel.

Acıligi guzel sotu atsaydim nasil olur diye aklimda bir soru var. Damak zevkinize gore hareket edbilirsiniz. Kopuk isterseniz su sekilde kopugu kalici ve guzel

Daha hafif icimli biralar sevenler icin acı gelebilir bence cok guzel.

(Atakan öztürk) #40

4 hafta once meraktan kurdum. 2 hafta 23 derece fermantasyon sonucunda 6,9 alkol oranı elde ettim. 10 gün sonunda tadım yaptım asit köpük cok güzel ama serbetçi otu ve mayamsı taddan dolayı tad saraba yakın

(Kerem Aktuğ) #41

Sanırım şerbetçi otunu attığıma pişmanım :frowning: Daha 1 haftadır şişedeler düzelmesini umuyorum tadının. Bu arada poşettekinin yarısını kovada hopladım.

(Atakan öztürk) #42

3 Hafta sonu asit gövde tat muhtesem tavsiye edilir . fazla serbetçi otu atmamanızı tavsiye ederim sadece