Bitmeyen fermantasyon 29.gün

Merhabalar, Continental pilsener kitini kuralı 29 gün oldu sıcaklık 25derecede başladı 20 yi gördü kovadan kabarcık çıkışı kuvvetli şekilde devam ediyor bu nasıl fermantasyondur anlamadım bu 9.kitim acemi de değilim ölçüm aletim yok şişelesem patlar mı diye korkuyorum açıkçası.

Ölçüm aldınızmı? Yok ise mutlaka bir hidrometre edinin.
Gelelim fermantasyonun devam etmesine, aslında normal şartlarda fermantasyon bitmiştir ancak dipteki tortu gaz üretiyor ve sizde halen devam ediyor sanıyorsunuz. Hava kilidinin eşitlenmesini beklemeyin ve şişeleyin derim. Buna benzer durum benim başımada geldi, boşuna 24 gün beklemiştim ama bir zararıda yok.
:beer::beer::beer:

ölçüm aletim yok maalesef bu akşam şişeleme yapayım o zaman her kitte bir şeyler öğreniyoruz bakalım sonuç ne olacak patlarsa şişeler temizliğe beklerim :smiley:

Forumu iyi araştır aynı durumu yaşayan yüzlerce kişi var.

şişele dostum…ben 11.gün şişeliyorum fokurdarken…sorun yok.ama hidrometre olsa daha rahat olur kafan

Kardeşim acemi değilim diyorsun eyvallah da hiç mi şu ana kadar bir şeyler okumadın araştırmadın bakmadın 29. güne zaten iş çoktan olup bitmiştir kendine tur bindiriyor biran haberin olsun :slight_smile: standart kurulumlar da uygun ortamlar da çoğu bira 1. haftasında işi bitirir 2. haftada dinleneme çökelme dönemidir. Hava çıkışının bir öneminin oladığını fermantasyon sürecinin bir göstergesi olamadığını gerek facede gerek burada sanırım 121458413202021840905 kez yazılıp söylenmiştir. Bira yapan arkadaşlar mutlaka ölçüm aletini alın derim ne şekilde hangi kiti kurmanızın bir önemi kalmaz daha doğrusu şu saçma sapan binlerce kez söylenen hava kabarcığına gidip gelip bakmanıza gerek kalmaz ölçüm aleti nederse odur. Kiti kurarsınız alırsınız ölçümü alırsınız og yi 2 hafta sonra bir daha bakarsınız baktınız uygun değerde şişeye alırsın olay biter yok uygun bir fg değil bir kaç yada 1 hafta sonra bir daha alırsın uygun dereceye gelmiştir alırsın şişeye olur biter… bırak gitsin hava kilidi buharlı tren gibi tütmeye…

2 Beğeni

Fermantasyonun bittiği kesin de zaman yokluğundan 5 hafta kovada kalan kitimde acaip acaip tadlar oluşmuştu. O kitten sonra 17-18 günden fazla kovada tutmadım hiç. Bu sorun olabilir.

2 Beğeni